Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Bir Hadis bir Yorum (1)

Cennette bir ağaç vardır ki kökü yukardadır.Altında inci ve yakuttan süslenmiş gemlenmiş,eğerlenmiş ve kanat sahibi olan bir at ki,hiç terlemez ve bevl etmez.
Bu at ile Evliya i Kiram Cennetü Alaya uçarlar. Bundan alt derecedeki olanlar bunlar bu dereceye nasıl ulaştılar diye sorarlar…Onlara denir ki
1=Siz uyurken onlar seher namazı(teheccüt) kılıyorlardı…Allahım bu namazı kılanlardan eyle... Tabi ki kolay değil herkes uyurken kalkıp fedakarlık etmek ama yapmak istersekte yaparız çünkü Hz. Aişe validemiz anlatıyor…Peygamberimiz geceleri mübarek ayakları şişinceye kadar ibadet ederdi. Ben kendisine Ey Allah'ın Resûlü, geçmişte işlenmiş ve gelecekte işlenmesi muhtemel bulunan günahlarını Allah Teâlâ bağışladığı halde niçin bu kadar yoruluyorsunuz? dedim. Peygamberimiz Ya Aişe, Allah'a şükreden bir kul olmayayım mı? buyurdu…
2=Siz yemek yerken onlar oruç tutuyorlardı…oruçta o kadar zor bir şey değildir ne mutlu tutanlara... Hz Sevban’dan rivayet olunur Rasulullah (s.a.v) efendimizle yürüyorduk.Bir kavmin mezarlığına uğradık.Rasülullah (s.a.v) durdu, ağladı,ağladı ve dua etti.Sonra Ya Sevban bu kabirlerde azab olanlar hakkında dua ettim,azabları hafifletildi ve sonra şöyle devam etti
Şu kabirlerinde azab olunan kimseler,Receb-i şerif ‘ten bir gün oruç tutsalardı,veya bir gece ibadete kalksalardı kabirlerinde azab olunmazlardı.
Hadisi şerif sadece Receb i Şerife şumul diğer aylardaki oruçların sevabını düşünelim…
3=Siz otururken onlar hizmet ediyorlardı…
Çünkü efendimiz (sav) buyurdular ki Kim Allah`a iman ederek ve va`dini tasdik ederek, Allah yolunda (kullanmak üzere)hizmet etmek üzere bir at "tutarsa" bu atın yediği, teri, gübresi, bevli kıyamet günü terazisine girecektir, yani sahibine sevap olacaktır."buyurmuştur
4=Siz bahillik yaparken onlar Allah yolunda infak ediyorlardı denir.Bu sebepten dolayı bu dereceye ulaştılar…çünkü Allahımız Allah yolunda infak edin ve kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayin. Iyilik edin.Suphesiz Allah,iyilik edenleri sever. Buyurmakyadır…
İşte bunları yaptığımız zaman o ata binmemek mümkün değildir.O ata binip Cennete gitmek istemeyen olmaz herhalde…
O halde bu dört maddeyi bi hakkın yapmayı Cenab ı hak nasibi muyesser eylesin(amin)//
üçharfbeşnokta

amin..amin..amin...
gece ibadetlerinde Rabbim Muhammedi haz...
oruçlarımızda Davut (a.s.)samimiyeti....
nasip buyursun....
Güzel Sultan her halinizden ..hoşnut...olsun...

amin..amin..amin...
nasip buyursun....

Amin Amin Amin

amin..amin..amin...
nasip buyursun....

Rabbim bu güzel ibadetleri bihakkın yapmayı nasip eylesin.. (amin..)

Amin Amin Amin

MaşALLAH ne güzel konular paylaşıyorsunuz..ALLAH razı olsun kardeşim..Rabbim yolundan ayırmasın..İlmiyle amel edenlerden eylesin..selametle..

MaşALLAH ne güzel konular paylaşıyorsunuz..ALLAH razı olsun kardeşim..Rabbim yolundan ayırmasın..İlmiyle amel edenlerden eylesin..selametle..

cümlemizden kardeşim amin amin amin

hocam çok güzel anlatmışsınız .....bravo

hocam bişisorcam misal:ban mesela bilmeden bir günah işledim o günahı tövbe etsem af olunurmu? bu soruyu çok marak ettim.

amin..amin..amin...
nasip buyursun....

çok güzel bir paylşm olmuş,elinize,emeginize,gönlünüze saglık..
hepinizin ettigi dualara canu gönülden amin...

hocam bişisorcam misal:ban mesela bilmeden bir günah işledim o günahı tövbe etsem af olunurmu? bu soruyu çok marak ettim.

Allah kasıtsız olarak ağzınızdan çıkıveren yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutmaz, fakat bilerek yaptığınız yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutar....... (Mâide: 5/89).

Allahın rahmet hazinesi geniştir.Tevbei nasuh ile tevbe edin Affeder kardeşim Affeder...

çok güzel bir paylşm olmuş,elinize,emeginize,gönlünüze saglık..
hepinizin ettigi dualara canu gönülden amin...

Sizinde okuyan gözlere sağlık kardeşim...

İslâma yakışır hayat bu olsa gerek.Mevlâm bu dört değerli maddeyi hakkıyla bilip uygulayanlardan eylesin.
Rıza-ı İlahi'ye nail olabilmek öyle kolay değil elbette, Mevlâm bizlere bu kısa ahir ömürle her daim hak'ka koşup, hak'kın rızasını arayanlardan eylesin.Bu yolda ihlâslı bir şekilde ilerlemeyi Yüce yaradandan gelecek her çileye Amenna deyip itaatli bir şekilde bu yola baş koyanlardan olmayı nasip eylesin.(Amin.)

Böyle güzel bir konuyu kaleme alan emeğinize, kaleminize, yüreğinize sağlık...
Teşekkürler, devamını dilerim...

İnşeAllah kardeşim
sizin dualarınızada üç defa Amin...

İslâma yakışır hayat bu olsa gerek.Mevlâm bu dört değerli maddeyi hakkıyla bilip uygulayanlardan eylesin.
Rıza-ı İlahi'ye nail olabilmek öyle kolay değil elbette, Mevlâm bizlere bu kısa ahir ömürle her daim hak'ka koşup, hak'kın rızasını arayanlardan eylesin.Bu yolda ihlâslı bir şekilde ilerlemeyi Yüce yaradandan gelecek her çileye Amenna deyip itaatli bir şekilde bu yola baş koyanlardan olmayı nasip eylesin.(Amin.)

Böyle güzel bir konuyu kaleme alan emeğinize, kaleminize, yüreğinize sağlık...
Teşekkürler, devamını dilerim...

Hadis ve Sünnet

MollaCami.Com