Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Engelliler üretecek, çevre kazanacak

RETAİL News dergisi, ‘Engelli Üretsin Doğa Kazansın’ projesi başlattı. Proje ile naylon poşet kullanımının azaltılması, bez torba kullanımının yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Geçen hafta gerçekleşen 2. Perakende Zirvesi’nde söz konusu projeye destek verilmesi kararlaştırıldı. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) ve Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF)’nun da destek verdiği projede, TOFD bünyesindeki atölyelerde engelli vatandaşlar istihdam edilecek. Engeliler bez torba üreterek hem ekonomiye hem de çevreye katkı sağlayacak. İlk aşamada İstanbul ve Marmara bölgesinde başlayacak projenin bütün Türkiye’ye yayılması hedefleniyor. Proje çerçevesinde Millî Eğitim Bakanlığı ile işbirliği sağlanarak okullarda naylon poşetlerin çevreye verdiği zarar anlatılacak. TPF bölge temsilcilikleri, bez torbaların mağazalarda ve alış veriş merkezlerinde kullanılması, kasalarda tüketicilere verilmesi için destek verecek.BİRÇOK ÜLKE YASAKLADI


İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi verilerine göre, İstanbul’da günde 10 bin tonun üzerinde çöp üretiliyor. Bu çöplerin yüzde 10’luk kısmı naylon poşet ve diğer plastiklerden oluşuyor. Paris’te naylon torba kullanımı 2009 yılında yasaklandı. İtalya da 1 Ocak 2011 itibariyle naylon torba kullanımını yasakladı. ABD’nin New York şehrinde 5 bin metrekareden büyük ya da 5’ten fazla şubesi olan mağazalar için plastik torba geri dönüşüm kutusu yerleştirme zorunluluğu getirildi. Ayrıca şehirde geri dönüşümü olmayan plastik poşet kullanımını yasakladı. Poşetlerin yanına, ‘Geri dönüşüm sistemine katılmak için bu torbayı geri getirin’ yazısı yazmak zorunlu kılındı. Naylon poşetler, San Francisco, Oakland ve Kaliforniya’da alışveriş merkezleri ve eczanelerde kullanılmıyor.ENGELLİ ÇOCUĞU OLANLARA GÜNDÜZLÜ BAKIM HİZMETİ


ENGELLİ çocuğu olduğu için gündelik hayattan kopanlara, devletten önemli bir destek geldi. Türkiye’de ilk defa İzmir’de kurulan Gündüzlü Bakım Hizmeti Merkezi, gün içinde işleri olması halinde çocuklarını bırakabileceği bir yer bulamayan ailelerin imdadına yetişti. İzmir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, zihinsel engelli çocuğu olanların istifade edebilmesi için gündüzlü bakım hizmeti başlattı. Ebeveynlerin çeşitli işlerinden dolayı çocuklarını bırakabileceği yer aramasını ortadan kaldıran merkez sayesinde, 6-16 yaş arasındaki sekiz çocuğa her gün saatlik, yarım günlük veya tam günlük haftada bir konaklama imkânı sağlandı.

Önümüzdeki günlerde resmî açılışı yapılacak merkez hakkında bilgi veren İl Müdürü Zekeriya Ertaş, “Burası Bakım ve Rehabilitasyon Müdürlüğümüz’e bağlı gündüzlü bakım birimi. Burada 50 engelli çocuğumuza bakım hizmeti veriyoruz. Aynı zamanda ilimizde ailesi yanında bakılan engelli çocukların, ailelerinin bir ihtiyacı için çarşıya, pazara, hastaneye gitmesi durumlarında bırakabilecekleri güvenli bir yer yoktu. Bu ihtiyacı gözönünde bulundurarak, bakanlığımızın da ilk uygulaması olacak burası” dedi.


Yeni Asya Gazetesi


Haberler

MollaCami.Com