Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Sıcak hava, baş ağrılarını artırıyor

Uzman Dr. Bilge Çetin, yaz aylarında rahatsız edici boyutlara ulaşabilen baş ağrıları hakkında bilgi verdi ve sıcakların tetiklediği ağrılara karşı alınabilecek önlemleri anlattı.

Nöroloji Uzmanı Dr. Bilge Çetin, bilimsel çalışmalara göre sıcak havalarda genişleyen damarlar nedeniyle baş ağrılarında artış olduğunun gözlendiğini söyledi.

Hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte uzmanlardan uyarılar gelmeye başladı. Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uzman Dr. Bilge Çetin, yaz aylarında rahatsız edici boyutlara ulaşabilen baş ağrıları hakkında bilgi verdi ve sıcakların tetiklediği ağrılara karşı alınabilecek önlemleri anlattı.

Mevsimsel değişikliklerin, baş ağrıları üzerinde etkili olduğuna dikkat çeken Çetin, "Yaz aylarında, sıcakların artmasıyla baş ağrısı şikâyetlerinde de artış gözlenmektedir. Kronik ağrıları olan kişiler bunun çoğunlukla farkına bile varamayabilir.

Oysaki bilimsel çalışmalar, sıcak havalarda damarların genişlemesiyle baş ağrılarının da arttığını göstermektedir. Sıcak hava, tansiyon yükselmelerine neden olduğu için özellikle hipertansiyon hastalarının kan basıncı seviyelerinde sıcağa bağlı olarak belirgin bir artış görülebilir. Yüksek tansiyon da sıklıkla, kendisini ensede ağrı ile gösterir.

Sıcakların yanında lodos da özellikle migreni tetikleyen en önemli nedenlerden biridir. Sıcaklar nedeniyle artan klima kullanımı da baş ağrılarına neden olur. Klimalı ortamda uzun süre bulunmak baş ağrılarını tetikleyebilir." diye konuştu.

Artan baş ağrılarının tedavisinin, ağrının tipine göre farklılık gösterdiğine değinen Çetin, tedavi şekline karar vermeden önce ağrının tipinin belirlenmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Gerilim tipi baş ağrısında depresyon tedavisine yönelik ilaçlar faydalı olabilirken, migren tedavisinde ilk basamağın, hastalığın tetikleyicilerinden mümkün olduğunca uzak durmak olduğunu ifade eden Çetin, şunları söyledi:

"Düzenli uyku, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizler ile mevsimsel değişikliklere karşı önlemler almak gerekir. Bunlara dikkat edilmesine rağmen ataklar sık ise hastaya atak sıklığını azaltıcı ilaç tedavisi uygulanır.

Migren tedavisinde kullanılabilecek pek çok ilaç mevcuttur. Bu ilaçların sırayla denenmesi gerekebilir. Bu noktada hastaların sabırla tedavilerini sürdürmesi ve doktorlarıyla devamlı bağlantı halinde kalmaları, tedavide başarıyı yakalamak için çok önemlidir.

Yarım bırakılan tedaviler nedeniyle, migren teşhisi konmuş pek çok kişi, hastalığın tedavi edilemeyeceği düşüncesine kapılmaktadır.

Hastaların öncelikle bir nöroloji uzmanına başvurması ve sabırla tedavilerini sürdürmesi iyi sonuçlar almak için yeterli olacaktır."

Dünya Bülteni


Haberler

MollaCami.Com