Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Selimiye Camii’nin rölövesi çıkartılacak

EDİRNE Valisi Hasan Duruer, Selimiye Camii’nin rölövesinin olmayışının Türkiye’nin ayıbı olduğunu belirterek, rölöve çalışmalarına başladıklarını söyledi. Vali Duruer, Polis Bahçesi’nde düzenlediği basın toplantısında, tarihî eserlere sahip çıkmak mecburiyetinde olduklarını bildirdi.

Edirne’de Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Kültür Bakanlığı’nca restore edilmiş birçok eser bulunduğunu, diğer eserleri de restore etmek istediklerini ifade eden Duruer, ‘’İlk olarak Hasan Sezai Hazretleri’nin türbesine başladık. Daha sonra camisini inşa edeceğiz, sonra da çevresini düzenleyeceğiz. Çok önemli bir yer. Burasını, Edirne’ye yakışır hale getireceğiz’’ dedi.

Duruer, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Selimiye Camii’nin rölövesinin bulunmadığına dikkati çekerek, şöyle konuştu: ‘’Selimiye Camii’nin maalesef rölövesi yoktu, bu sadece Edirne’nin değil, Türkiye’nin ayıbıydı, bu sadece Edirne’nin değil, Türkiye’nin ayıbıydı.

Selimiye’yi, Türk tarihinin belki de en önemli eseri olarak değerlendiriyorum. Şu anda Selimiye Camii’nin rölövesini çıkartıyoruz. Rölöveyi çıkartırken İstanbul Metropolitan Planlama’nın (İMP) elemanları lazerli taramayla dünya çapında bir çalışma yapıyorlar. Sıfır hatayla önce taraması yapılacak, sonra rölövesi çıkartılacak.’’


Yeni Asya Gazetesi


Haberler

MollaCami.Com