Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Peygamberimiz (S.A.V'in tevbesinin bazı sebepleri

Ebû Hüreyre (r.a.) rivayet ediyor:
"Muhakkak ki, ben her gün yüz defa Allah'tan bağışlanma diler ve Ona tevbe ederim." İbni Mâce, Edeb: 57; Müslim, Zikir: 41; Ebû Dâvud, Vitr: 62; Buhari, Daavât: 3. İmam Taberâni,

(Başka bir rivayet "yetmiş defa" şeklinde gelmiştir. )

Abdullah bin Ömer de (r.a.) Peygamberimizin nasıl istiğfar ettiğini şöyle rivayet eder:

"Biz Resûlullahın bir oturuşta yüz defa "Rabbiğfirlî ve tüb aleyye. İnneke ente't-tevvâbü'r-Rahîm "
(Rabbim beni bağışla. Tevbemi kabul et. Şüphesiz Sen tevbeleri kabul edensin, merhametlisin)' dediğini saydık. (Tirmizî, Daavât: 38)

Bilindiği gibi, peygamberler büyük veya küçük günah işlemezler. Böyle olunca Peygamberimizin tevbe etmesinin başka sebepleri vardır. Bunları şöyle sayabiliriz:

1. Peygamberimiz Allah'ın,
فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ وَاسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ كَانَ تَوَّابً
"Rabbini överek tesbih et, O'ndan bağışlanmanı dile, çünkü O, tevbeleri çok kabul edendir."(Nasr: 110/3)

إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ

"Şüphesiz Allah çok tevbe edenleri sever"(Bakara: 2/222)gibi emrine tâbi olarak tevbe etmiştir.

2. Ümmetini tevbe ve istiğfara teşvik ve onlara bunu öğretmek için tevbe etmiştir.
3. Peygamberimiz sürekli olarak bir halden bir hale yükselir, devamlı olarak derece elde ederdi. Evvelki hali sonraki haline nisbetle bir günah gibi olurdu. Resûlullah tevbe ederek, önceki halini sanki yaşamamış duruma getirirdi.
4. İstiğfar ve tevbe bir ibâdettir. Peygamberimiz de ibâdet düşüncesiyle Allah'a tevbe ve istiğfar etmiştir.
5. Peygamberimiz Yüce Allah'a şanına uygun kullukta bulunamadığı için çok çok tevbe istiğfar etmiştir.
6. Peygamberimizin tevbe ve istiğfarının bir sebebi de ümmetinin bağışlanması içindir.

[RIGHT]Taberâni, Mu’cemu’s-Sağir [/RIGHT]

vay halimize diyorum. biz ısrarla günaha girmeye uğraşırken Rabbim ısrarla affetmeyi diliyor son nefese kadar tevbe kapılarını açarak, biz tenezzül edip bunu kullanmıyoruz. neye güveniyoruz bu kadar, bu nasıl gaflet...:-_-:
ölünce değil de hayattayken uyanmayı nasip etsin Rabbim cümlemize inş.

Allah razı olsun paylaşım için.

Hadis ve Sünnet

MollaCami.Com