Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

And ve Firdevs cennetlerine kavuşmak istersen gel de en mükemmel dersi oku!

Adn ve Firdevs cennetlerine kavuşmak istersen gel de en mükemmel dersi oku! Âyete’l-Kürsî’nin, içerisine nice manalar aldığını dinle. (Bakara:255)
O; ayetlerin efendisidir, o, sancakların en şereflisidir. Çünkü gayelerin gayesi Cenab-ı Hak’tır. O’nun sıfatını öğrenmek için şu açık sözleri dinle:
Allah Teâla bu âyette zâtının bir olduğunu haber verdi; kemâlâtını (mükemmelliklerini) bildirdi; sen de bunu iyice düşün....
Özellikle ayetin sonu Allah’ın şanını anlatır ki, zâtı yücedir (el-Aliyy), bütün ululuklar O’nundur (el-Azim).
Bu ayette üç kemal mertebesini eksiksiz olarak belirtti: Biri Hû (O) dur ki böylece hüviyetini gizledi (açık söylemedi, Hû (O) diyerek zamir kullandı.
İkincisi de budur ki, O’nun zâtı yücedir; bu sıfatında da celâle işâret etti (el- Aliyy).
Üçüncüsünde de zâtının azîm olduğunu bildirdi. Bu sıfatında da parlak cemâline işâret etti (el-Azîm) .
Şimdi de O’nun celâlinden ve cemâlinden haber vereyim; aslına bakılırsa O’nun kemâlinden kimse bir şey anlatamadıysa da ben yine de celâl ve cemâlinden bahs edeyim.
Ey dost, O’nun celâli, onu kendisinden başkası bilemez, demektir. Cemâli de Gaffâr olan Allah’ın pek açık tecelli etmesidir.
O’nun döner dolaşır bizzat zâtı zâtına zahir olur. Bu tevhidten zevk alan ve bunda sır bulan hakikatın ta kendisidir.
Kim O’nun zâtını isterse varlığı tamamen yok olur. Kim de o’nun sıfatlarını talep ederse, sonunda elde ettiği şeyin azlığından utanır, kalır (yani zâtı hiç anlaşılmaz, sıfatı da çok az anlaşılır.)
Fakat ma’rifet o’nun saf aşkından lezzet alır. Onun için ne kadar araştırsa bundan bir türlü usanmaz (yani ma’rifetle insan Allah’ını az da olsa tanır ve bu aşktan zevk alır).

YAZICIOĞLU MUHAMMED'in MUHAMMEDİYE ADLI ESERİNDEN ALINTIDIR.

paylaşım için teşekkürler ALLAH razı olsun..

aylaşım için teşekkürler ALLAH razı olsun...

SİZ DEĞERLİ KARDEŞİME ÇOK DUA EDİYORUM
BÖYLE GÜZEL İNCİLERİ BİZLERLE PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN

MEVLAM DAHA NİCE İNCİLER LE SÜSLENDİRSİN

paylaşım için teşekkürler ALLAH razı olsun..

amin cümlemizden inşallah

SİZ DEĞERLİ KARDEŞİME ÇOK DUA EDİYORUM
BÖYLE GÜZEL İNCİLERİ BİZLERLE PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN

MEVLAM DAHA NİCE İNCİLER LE SÜSLENDİRSİN

aminn inşallah..

aminn inşallah..

Kur'ân-ı Kerîm ve Tefsir

MollaCami.Com