Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Arap harflerinin hepsinin topladığı tek ayet...

Arap harflerinin hepsinin topladığı tek ayet...Feth Suresi 29. ayet Arap alfabesindeki tüm harflerin toplandığı tek ayetmiş. Ayet şu şekilde:

مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاء عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاء بَيْنَهُمْ تَرَاهُمْ رُكَّعاً سُجَّداً يَبْتَغُونَ فَضْلاً مِّنَ اللَّهِ وَرِضْوَاناً سِيمَاهُمْ فِي وُجُوهِهِم مِّنْ أَثَرِ السُّجُودِ ذَلِكَ مَثَلُهُمْ فِي التَّوْرَاةِ وَمَثَلُهُمْ فِي الْإِنجِيلِ كَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوَى عَلَى سُوقِهِ يُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِيَغِيظَ بِهِمُ الْكُفَّارَ وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ مِنْهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْراً عَظِيماً

Arapça okunuşu:
Muhammedür rasulüllah vellezıne meahu eşiddaü alel küffari ruhamaü beynehüm terahüm rukkean süccedey yebteğune fadlem minellahi ve rıdvana sımahüm fı vücuhihim min eseris sücud zalike meselühüm fit tevrati ve meselühüm fil incıl ke zer'ın ahrace şat'ehu fe azerahu festağleza festeva ala sukıhı yu'cibüz zürraa li yeğıyza bihimül küffar veadellahüllezıne amenu ve amilus salihati minhüm mağfiratev ve ecran azıyma

Anlamı:
Muhammed, Allah'ın Resülüdür. Onunla beraber olanlar, inkârcılara karşı çetin, birbirlerine karşı da merhametlidirler. Onların, rükû ve secde halinde, Allah'tan lütuf ve hoşnutluk istediklerini görürsün. Onların secde eseri olan alametleri yüzlerindedir. İşte bu, onların Tevrat'ta ve İncil'de anlatılan durumlarıdır: Onlar filizini çıkarmış, onu kuvvetlendirmiş, kalınlaşmış, gövdesi üzerine dikilmiş, ziraatçıların hoşuna giden bir ekin gibidirler. Allah kendileri sebebiyle inkarcıları öfkelendirmek için onları böyle sağlam ve dirençli kılar. Allah, içlerinden salih amel işleyenlere bir bağışlama ve büyük bir mükafat vaad etmiştir.

ORJİLAN BİLGİ TŞK.

teşekkürler güzel bir paylaşım...

paylaşım için teşekkürler ALLAH razı olsun..


paylaşım için teşekkürler ALLAH razı olsun..

Bilgi doğru olmakla beraber eksik. Kur'an-ı Kerim'de bütün harfleri kendisinde toplayan iki ayet-i kerime mevcuttur. Biri Âli İmran sûresi 154. ayet-i kerime (Sümme ente... diye başlayan) diğeri de kardeşimizin de belirttiği gibi Fetih sûresinin 29. ayet-i kerimesidir. Bu ayet-i kerimelerin birini birinci rek'atte diğerini ikinci rek'atte okumak suretiyle iki rek'at namaz kılıp ardından dua edenin duası makbuldur, buyrulmuş.

Güzel bir konu.Kıymetli bilgiler için teşekkürler. :)

amin cümlemizden inşallah

bir arama sonucu karşılaştım bu konu ile okumakta çok geç kalmışım :'(

Allah razı olsun firdevs27 ;)
ayrıca güzel bilgi için farukaktaş'a da teşekkürler :)


amin cümlemizden inşallah


bir arama sonucu karşılaştım bu konu ile okumakta çok geç kalmışım :'(

Allah razı olsun firdevs27 ;)
ayrıca güzel bilgi için farukaktaş'a da teşekkürler :)


amin cümlemizden inşallah

firdevs kardeşim okumakta çok geç kalmışım ::) çok güzel bilgiler bunlar Allah razı olsun ,Ayrıca faruk aktaş kardeşimede verdiği bilgilerden dolayı teşekkürler :)


amin cümlemizden inşallah


Kur'ân-ı Kerîm ve Tefsir

MollaCami.Com