Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

KUTLU DOĞUMLA ŞEFKAT VE MERHAMET

Değerli gönül Dostlarım.
Bu hafta (14-20 nisan) KUTLU DOĞUM

Diyanet İşlr vetüm temsilileriyle yoğun bi şekilde Peygamberimiz Muhammed s a v efendimizin Merhametduygusu işlenmekte

İslam Tarihi ve Dünya Tarihibiliminin verilerine göre İnsanlık açısından

Çok vahşı bir ortamdadoğan vebüyüyen

Yüce Peygamberimiz Hazreti MUHAMED ( s a v) , başarılı olmasının sırlarından biri, onun güvenilir biri olmasıydı. Başarısının bir başka sırrını da Yüce Allah, Kur'an-ı Kerim’inde şöyle açıklıyor:
“–...ve (Ey Peygamber!) senin izleyicilerine yumuşak davranman Allah’ın rahmetinin bir eseriydi. Çünkü, eğer onlara karşı kırıcı ve sert olsaydın, doğrusu senden koparlardı. Artık onları hoş gör ve bağışlanmaları için dua et.” (Âl-i İmran, 159)

Hazreti Peygamberin ın kalbi şefkat, merhamet ve insan sevgisi ile dolu idi, Yüce Allah Kur’an-ı Kerimde o’nun hakkında şöyle buyuruyor.
“Ey Muhammed! Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.”(embiya-107
O’nun şefkat ve merhameti, hayatının her döneminde açıkça görülür, merhametle dolu olan kalbi, hep iyilik için çarpardı. Kimseye bir kötülük dokunmasını, hiç kimsenin incinmesini istemezdi.

Kendisinieğitmeleri içindavetediptaşlayan, eza u cefa eden Taif halkı için bile

dağlara emreden Melek Peygamberimize seslenerek selam verdi ve:
- “Sen ne dilersen emrine hazırım, eğer şu iki dağın Mekkeliler üzerine çökerek birbirine kavuşmasını ve müşrikleri tamamıyla ezmesini istersen onu da emret” dedi.
Peygamberimiz eğer isteseydi, kendisine acımasız bir şekilde saldıranlar ve onu kanlar içinde bırakanlar bir anda yok edilecekti. Fakat Peygamberimiz, çok üzüntülü olduğu durumda bile sevgi ve merhamet dolu kalbi onların cezalandırılmalarına razı olmamış ve Meleğe şöyle demişti:
- Hayır! Ben onu istemem, ben isterim ki Allah, bu müşriklerin soyundan yalnız Allah’a ibadet eden ve Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmayan insanlar meydana çıkarsın.”
Peygamberimiz, insanlara ve diğer canlılara merhamet gösterenlere Yüce Allah’ın merhametle karşılık vereceğini bildirerek şöyle buyurmuştur.
“Merhamet edenlere Allah da merhamet eder, siz yeryüzündekilere merhamet ediniz ki, göktekiler de size merhamet etsin.”
Merhametsizler hakkında da şu uyarıda bulunmuştur:
“Merhamet etmeyene, merhamet olunmaz.”
O, sevgi ve yardıma muhtaç olan yetimlerle özellikle ilgilenir, Müslümanlara da yetimlere merhamet gösterilmesini tavsiye ederdi. Peygamberimize bir adam gelerek kabinin katılığından şikayet etti. Bunun üzerine Peygamberimiz ona:
- Kalbinin yumuşamasını ve muhtaç olduğun şeye kavuşmanı arzu ediyorsan, yetime merhamet et, başını okşa ve yemeğini ona yedir. Böyle yaparsan kalbin yumuşar ve muhtaç olduğun şeye kavuşursun.”Diye cevap verdi.
Peygamberimiz, sadece insanlara değil hayvanlara karşı da şefkat ve merhamet gösterirdi. O, susayan bir kediye kendi eliyle su içirmiş, hayvanların aç bırakılmamasını, onlara iyi davranılmasını emretmiştir. İbn Mes’ud (r.a) diyor ki: Peygamberimizle beraber bir yolculuk yapıyorduk. Peygamberimiz bir ihtiyacı için ayrılmıştı. Orada iki yavrusu olan bir serçe kuşu gördüm ve yavrularını aldım. Serçe peşimden gelerek yavruları için çırpınıp bağırmaya başladı. Bunu gören Peygamberimiz:
- Bu kuşu yavru acısı ile sızlandıran kimdir? Yavrusunu ona verin. Dedi. Bir defa Peygamberimiz aç bir deve görmüştü. Devenin karnı ile sırtı bir olmuştu. Bundan üzülen Peygamberimiz:
- “Hayvanlarınız hakkında Allah’tan korkunuz”buyurdu.

Özet olarak Peygamberimiz; içi ve dışı tertemiz, kalbi; şefkat ve merhamet duyguları ile dopdolu, başkalarını kendinden çok düşünen, ömrünü insanlığın kurtuluşu için harcayan büyük bir Peygamber, en üstün ahlaki faziletleri kendinde toplayan örnek bir şahsiyet idi.
Ne mutlu, O’nun gösterdiği aydınlık yoldan gidenlere...
Ne mutlu, O’nun yaşayışını ve ahlaki davranışlarını örnek alanlara

Mevlam ! Bizlere ve tüm Dünya İnsanlarını böyle şefkat ve merhametli olmaya muvaffak eyle....İshak OKUTAN

MevlamBu Yüce Merhamet Membai Peygamberimiz s a v in şefaatına bizleri nail eylesin

Amin Allah razı olsun.
Az bile az, ne anlatılsa az, kimse onu anlatamaz.
Dilim dönse , tüm kelimeler yan yana gelse yine de olmaz,
O ne yahu! insan ötesi desene !
Olurmu öyle şey! Diyor ya kur-an da 'Ben de beşerim' diye, öylesi değil huyları, ruhu, düşüncesi, bulunmaz ondan daha iyi huylusu, toplanmış tüm güzel isimler, O Rahmanın en güzel aynası.
'Bana bakan kendini görür' Münafık çirkinligini (sevmezler MuhAMMEDİ S.AV)
Mü'min güzelliğini (severler, Muhammedi s.av) işte ondandır, ona benzerdir yolundan gidenler.
Desene senide sevmezler, boşver sevenlerde var, hani yüreği yanık Rabbini arayanlar, ......
Çölde su bulmuş gibi sevincim, varki Rahmanı ananlar....
Ya o neydi? Bir ışık gibi önümde parlıyanlar.
Rabbim beni ancak seni sevenler anlar.
Sevmeyenlere gelince, onları ancak cehennem paklar.
Beddua mı garip? Hayır, şemsliğim tuttu yine , cehennemde güzel bence.
Bayılırım bir hikayeye , hani birisi demiş içki içene 'böyle gidersen cehennemlik olacaksın' o da sevinmiş
' Allah beni adam yerine sayarda cehenneme mi koyar' diye sevinmiş, ee tabiki cennetlik olmuş,
Rabbinin Varlığını bilip, suçuna razı olduktan sonra, Rahmetten nasibini almış...

Ne cennet, ne cehennem umurumda mı yıkılsın Alem!

Leyladan güzeli yok , değil mi adem!
Yola çıkan yorulur madem
Sunulur bir kâse ayran
Muhammed'e (s. a. v) sözüm yok, hayran ona âlem.(kibirleri, egoları, iman etmemiş akılları kendi içinde tanrıları
engel olmasa)....Kır bütün bunları Muhammed Güzeldir.
Şems ona hayran, ben şems e kurban...Hepside bir.Tek ırmak

MevlamBu Yüce Merhamet Membai Peygamberimiz s a v in şefaatına bizleri nail eylesin

amin

Allahım peygamberimizin ahlakından ahlaklanmayı yolundan gitmeyi ve şefatine nail olmayı cennette cemalini görmeyi bizlere nasip et yarab

aminn aminn ecmain..

Hadis ve Sünnet

MollaCami.Com