Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Dört şeyi yapmadan uyuma

[color=blue][size=10pt]

Peygamber efendimiz Hz. Aişe validemize bir çok tavsiyelerde bulunmuştur. Bunlardan bazıları şunlardır
Peygamber efendimiz bir hadislerinde buyurdu ki
Ey Aişe! Geceleri şu dört şeyi yapmadan uyuma
1- Kur’an-ı kerimi hatim etmeden,
2- Benim ve diğer peygamberlerin şefaatlerine kavuşmadan,
3- Müminleri kendinden hoşnut etmeden,
4- Hac etmeden.
Resulullah efendimiz bunları söyledikten sonra namaza durdu. Namazını bitirip de yanıma geldiğinde, kendilerine dedim ki:
Ey iki cihanın güneşi olan Efendim! Annem, babam, canım sana feda olsun. Bana dört şeyi yapmamı emrediyorsun. Ben bunları bu kısa müddet içinde nasıl yapabilirim?
Bunun üzerine tebessüm ederek buyurdular ki:
Ya Aişe! Ondan kolay ne var? Bir Fâtiha ve üç İhlâs-ı şerifi okursan, Kur’an-ı kerimi hatmetmiş
bana ve diğer peygamberlere salevat getirirsen, şefaatımıza kavuşmuş
önce müminlerin ve sonra da kendi affını dilersen, müminleri kendinden hoşnut etmiş
Sübhânallahi velhamdü lillahi ve lâ ilâhe illallahü vahdehû lâ şerîke leh. Lehül mülkü velehül hamdü yuhyi ve yümit ve hüve hayyülle yemüt bi yedihil hayr ve hüve alâ külli şey’in kadîr tesbihini okursan hac etmiş sayılırsın.
İşte bizim için müthiş bir amel edecek Hadis-i Şerif. Tabiri caizse hiç zorlanma yok, emek çekmek yok, oturduğumz yerden yapabiliriz. Emek çekmek yok dedik ama diğer manada bu emek vereceğiz elebette.
Yani teşbihde hata olmazsa, bize bedeva sevap dağıtıyor haberimiz yok sanki. O derece kolay ve bildiğimiz şeyler. Kendimiz yaptığımız gibi evladımıza çoluğumuza çocuğumuza konşumuza söyleyelim yapsınlar sevaba bizde nâil olalım
Az cümle Ceneb-ı hak okuduklarımız bi hakkın amel etmeyi nasip etsin inşaallah...
( mollacami.net.com--ücharfbeşnokta )
[font=Verdana]

Cenab-ı hak okuduklarımızla bi hakkın amel etmeyi nasip etsin inşaallah amin.

Hz Allah razi olsun..

teşekkürler...

Buna benzer paylaşmıştım. Kaynagını soranlara cevap veremedim ama bunlar zaten zikir olarak okunan dualardı ve çogu bilinenlerdi.
Kaynagı nerden? Kimden Hz Ali veya hz. Aişe farkedermi?
http://www.mollacami.net/forum/index.php/topic,26740.0.html.

Teşekkürler.Yüregine sor hangisi kolayına gelirse ....

Demekki ne kadar önemli
Efendimiz hep bizler için çalışmış çabalamış aynı Hadis-i Şerifi diyelim Hz Ali efendimize
nakletmiş. Değişik bir rivayet...
Bizde size teşekkür ederiz...

Hadis ve Sünnet

MollaCami.Com