Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Peygamberimiz'i (S.A.V.) Sevmenin Alâmetleri

[size=12pt] 1- Rasülullah'a (s.a.v) uymak, onun sünnetini işlemek, söz ve fiillerine uymak, men ettiklerinden, yasaklarından geri durmak, ve edepleriyle edeplenmektir..

2- Rasülullah'ın, dinde yapılması için teşvik ettiği hususları kendi nefsinin hevasına (arzularına) tercih etmek, sünnetleri işlemeye çalışmaktır..

[i]((Rasülullah (s.a.v) Enes b. Malik' (r.a): "Yavrucuğum! Kalbinde kimseye karşı kötülük beslememeye çalış, gücün yeterse gece ve gündüz bunu yap. Yavrucuğum, bu benim sünnetimdir. Kim ki benim sünnetimi ihya ederse, o kimse beni sevmiş olur. Kim beni severse o, cennette benimle beraberdir."))

3) Bir iş insanların hoşuna gitmese de, Allah'ın rızasına uygunsa onu tercih etmek..

4- Rasülulah'ı çok hatırlamak, ona çok salavatı şerife okumaktır. Çünkü kim bie şeyi severse onu anar. Rasülullah'ı çok anmakla beraber, ona hürmet etmek, ismini söylerken hûşû içinde bulunmaktır. Nitekim Ashab-ı Kiram Rasülullahın (s.a.v) ahirete irtihalinden sonra onu ancak hûşû ve tevazu içinde anarlardı. Tabi'inin çoğunun hali de böyle idi..

5- Rasülullah'ın (s.a.v) sevdiği kimseleri, ehli beytinden, pâk neslinden olanları, Ensarı ve Muhacirleri; bütün ashabını sevmek ve ona düşmanlık yapanlara düşman olmak, buğzedenlere buğz etmektir. Onun dininde bid'adler icad edip, sünnete muhalefet edenden uzaklaşmak, Rasülullah'ın dinine muhalif olan her şey kendisine ağır gelmektedir..

6- Rasülullah'ın getirmiş olduğu ve onunla insanları hidayete sevk ettiği Kur'ân-ı Kerim'i sevmektir..

7- Rasülullah'ın ümmetine merhamet ve şefkat etmek, onlara nasihat etmek, onlara nasihat etmek, onlara faydalı olmaya, müşkülatlarını gidermeye çalışmaktır. Nitekim rasülullah efendimiz (s.a.v) mü'minlere çok merhametli ve şefkatli idi..

8- Zahid olmak, yani kalbini dünyaya bağlamamaktır..

[b]((Fazilet Takvimi - 23 Temmuz 2010 // mollacami.net // selmân-i pâk))

önce sekille taklit etmeye baslansada, asil olan ahlakini sevmek ve yasamaktir.
Ve sevdiklerimize benzeriz, çekinmeden söyleyebiliyorum artik.
Onu seven onun ahlakini yasar ve onun gibi olur.
Sevmeli cok sevmeli,..... Nasil sevmeli?
Hani birisi cok merhametli deki resul daha merhametli,
Birisi çok anlayisli bilmelisinki Resul(s.A.V) daha anlayisli
.....Daha daha en ahlakli en güvenli en, en iyisi kim sevmez ki böylesini?

Tesekkurler, Allah razi olsun bu vesileyle Resule selam olsun.
Rabbim sevmeyi kolaylastir bize..amin.

teşekkürler kardeşlik

Allah cümlemizden razı olsun..
Değerli yorumlarınız için ben teşekkür ederim..

Hadis ve Sünnet

MollaCami.Com