Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

arada kalan hanımlar

Erkek,eşinin ailesi ile arasında meydana gelen sorunlardan ötürü huzurunun bozulacağı kaygısıyla hanımını ailesiyle görüşmekten men edebilir mi? Böyle bir durum yaşayan kadın eşine itaat etmek zorunda mıdır? Yani evli kadının üzerinde eşinin mi yoksa anne babasının mı hakkı daha fazladır? Bu durumda anne baba da kızlarına muhakkak ki kırılacağına göre bu hanım nasıl bir tutum izlemelidir?

neden bole bir hakki olsunki gerci dogrusunu Allah bilir ben sadece kendi fikrimi soyluyorum bu hanima zulumdur ne olursa olsun kimse ailesini atamaz ve bizim dinimizde aci cektirmek yoktur bence

Bu konuyu hocalarimiz cevaplandirabilirlerse daha iyi olur. Ben kaynak gösteremeden (nerede okudugumu hatirlamiyorum) bir hanim anne babasini haftada bir defa ziyaret etme hakkina sahip diye kaldi aklimda. Ama yinede kocasina itaat ederse daha faziletli diye biliyorum. Hocalarimiz acaba cevap yazabilirlerli. ???

neden bole bir hakki olsunki gerci dogrusunu Allah bilir ben sadece kendi fikrimi soyluyorum bu hanima zulumdur ne olursa olsun kimse ailesini atamaz ve bizim dinimizde aci cektirmek yoktur bence

aynen katılıyorum... benim eşimin ailesi dine çok uzak insanlardı ama hep mesafeyi korumuşuzdur

Hiç bir erkek kadınları ailesi ile görüşmesini engelleyemez dinimizde yok böyle birşey bide erkekler olayı kendi açısından düşünmeli aynı şey kendisine yapılsa ne yapar acaba en güzeli nihat hatip oğlu hocanın sohbetlerini dinlemenizi tavsiye ederim hayırlı akşamlar

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor Anne baba hakkının ne olduğunu çok iyi bilmek gerekir ,tabiki eşinde bilmesi lazım, hatırlatmak istiyorum. Kur'ân ı kerim , anne babaya itaati Allah'a kulluktan sonra sayar. Peygamberimiz de, Allah'ın rızasının anne babasının rızasına bağlı olduğunu bildirir.

Bu açıdan dünyaya ait hiçbir bahane anne babayı ziyaretin önüne geçmemeli, onları ihmale götürmemelidir. "Sıla-i rahim" dediğimiz akraba hukuku namaz gibi farz bir ibadettir.

Anne baba bakıma muhtaçsa, bakacak kimseleri de yoksa, kadın, kocası izin versin vermesin gider, ihtiyaçlarını görür. İzin vermediği için de erkek büyük günah işlemiş, ağır sorumluluk altına girmiş olur.

tabi bu olayın dini boyutudur. Bir de meselenin geçim ve psikolojik yönü olabilir.

bu durumlarda eşlerin arasında veya ailesi ile arasında neler oldu iyice araştırılması gerekmektedir
dinini dirayetini bilen bir eş eger eşini ailesinden uzak tutmayı düşünecek kadar zor bir duruma girdi ise burada kayda değer sebebler olabilir ,sadece kendince bu kararı almışta olabilir ama bu durumu iyi analiz etmek gerekir
bu tür olayların çözümü bütünüyle kadına düşer bence bu durumda kalan bir bayan kardeşimiz öncelikle eşi ile olan ilişkilerini sıcak tutmalı. Hiçbir şekilde arayı açmamalı. Konuyu inatlaşmaya, kavgaya taşımamalı. Sorunun geçici olduğunu, zaman içinde düzeleceğini düşünmeli.tabi bu arada da hissettirmeden problemi halletmeye çalışmalı.
genelde evliliklerin ilk yıllarında bu tür problemler yaşanır .ilk yıllarda anne ve baba kızına sahip çıkma adına bazı şeylere karışabilir, müdahale edebilir. erkekde bu konuda hassas olduğu için problem çıkarta bilir,
Kısacası bu olaylarda biraz sabır biraz da olayı zamanın seyrine bırakmalıyız , arada çok ciddi bir sıkıntı yaşanmamışsa düzelmemesi için hiçbir sebep yoktur. Bunun için ani kararlardan uzak durmalı, yaşanan sorunları soğukkanlılıkla karşılamalı, olgun davranılmalı, yuvaya sahip çıkılmalı,sürekli yapıcı, yatıştırıcı ve çözüme endeksli hareket edilmeli.
"evli kadının üzerinde eşinin mi yoksa anne babasının mı hakkı daha fazladır"?
diye sorulmuş bu soruda çok tehlikeli esasında bence bu soruya şöyle cevap verelim
unutmayalım ki sevğili peygamberimiz Allahın rızasının anna ve babanın rızasına baglı oldugunu bildirmiş birde şunu ekleyelim yine peygamber efendimize soruldugunda Ya Rasulallah benim üzerimde en çok hak sahibi kimdir?" diye "kocandır" buyurdu
Kaynak: Hadislerle amellerin fazileti alıntı
bu durumda ikisinin de hakkının oldugu unutulmamalıdır

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com