Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Mülk Suresinin Fazileti

Mülk Sûresi, Mekkede inmiş ve 30 âyettir. Adını birinci âyette geçen el-mülk kelimesinden almıştır.
Sûrede Allahın kâinattaki kudretine dikkat çekilerek, ölmüşleri diriltmeye de kâdir olduğu belirtilir. Allahın insanlara olan nimetleri hatırlatılır ve âhirete inanmayanların kötü sonuçlarına, âhirette gerçeklerin ortaya çıkacağına, kimlerin sapık ve kimlerin doğru yolda olduklarının orada belli olacağına işâret edilerek sûre tamamlanır.

Mülk (Tebareke) Suresinin fazileti
1. İbn Abbas (ra)dan şöyle rivayet edilmiştir: Sevgili Peygamberimizin (sas) ashâbından birisi bir kabrin üzerine çadırını kurmuştu, ancak onun bir kabir olduğunu bilmiyordu. Bir de baktı ki, orada bir adam Mülk (Tebâreke) Sûresini okuyor. Sonuna kadar okudu. Bunun üzerine çadır sahibi Hz. Peygambere gelerek, Ey Allahın Resûlü, ben çadırımı bir kabir üzerine kurmuşum; fakat onun bir kabir olduğunu bilmiyordum. Baktım ki orada bir adam Mülk Sûresini okuyor, sonuna kadar okudu. Resûlullah (sas) buyurdu ki: O sûre Mâniadır. O zatı kabir azâbından kurtarır
2. Ebu Hüreyreden şöyle rivâyet edilmiştir: Allah Resûlü (sas) buyurdu ki: Kuranda otuz âyetli bir sûre bir adama şefaat etti. Nihayet o, bağışlandı. İşte bu sûre Mülk Sûresidir.
3. Câbir (ra)den şöyle rivâyet edilmiştir: Peygamber Efendimiz (sas) Secde ve Mülk sûrelerini okumadan uyumazdı. (Tirmizî, Fedâilül-Kuran, 9)
4. Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor: Resûlullah (sas) buyurdular ki: Kurân-ı Kerimde otuz âyetlik (şanı yüce) bir sûre vardır. Bu sûre (kendisini okuyan) kimseye (kıyamet günü) şefaat eder ve Allahın onu affetmesini sağlar. Bu sûre Tebârekellezî bi-Yedihil-Mülktür
5. Tirmizîde, İbnu Abbas (ra) Resûlullahın (sas) şöyle dediğini belirtir: Bu sûre (kabir azabına veya kabir azabına sebep olan günahlara karşı) engeldir, bu sûre kurtuluş sebebidir, kişiyi kabir azabından kurtarır (Tirmizî, Sevab-ül Kuran-9)
Âlûsî der ki: Bu sûrenin fazîleti hakkında zikredilen haberlerden dolayı söz konusu sûrenin her gece okunmasının mendub olduğu söylenmiştir. Ben de temyiz yaşından beri bu sûreyi okumaya devam ediyorum. Beni buna muvaffak kılan Allaha hamd eder, bundan böyle de yardım ve kabulünü dilerim (Âlûsî, Rûhul-Meânî).

PROF. DR. DAVUT AYDÜZ

paylaşım için teşekkürler ALLAH razı olsun..

amin cümlemizden

paylaşım için teşekkürler ALLAH razı olsun..


paylaşım için teşekkürler ALLAH razı olsun..


ecmainn RABBİM amil olmamızı nasip eylesin..

Amin...Cümlemizden İnşallah...

inşaallah bizde alışkanlık haline getiririz..
sağolasın firdevs cannn....

ezbere bilenler icin namazda okuyarak da yapilabilir
paylasim icin tesekkürler....

Mülk süresi gerçekten muazzam bir esrara sahiptir. Hergün ihmal etmememiz, yatmadan evvel muhakak okumayı alışkanlık yapmamamız gereken bir süreyi celile..
Ayrıca aylık manevi sigortamız. Esraraını idrak edenlerden oluruz inşaallah. Paylaşım için teşekkürler.

İnşallah; Rab'bim mükâfatını ahirette gani gani bahşetsin.

İlginiz ve değerli yorumlarınız için ben teşekkür ederim arkadaşlar...

allah razi olsun kardesim cok yararli bi paylasim mevlam uygulayanlardan eylesin sanada sevabi yazilsin insallah

Amin İnşallah.

İlgin için teşekkür ederim Tuğba...

allah razı olsun hemşerim daha fazla okumaya gayret edicem bundan sonra .
paylaşım içim teşekkürler

Okurken beni de duana dahil edersen çok sevinirim. :)
İlgine ve kıymetli yorumuna ben teşekkür ederim hemşerim.

paylaşım için teşekkürler kardeşim

paylaşım için teşekkürler .....


Kur'ân-ı Kerîm ve Tefsir

MollaCami.Com