Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

sorum olacak namazla alakalı

sa maruzatım şu ki bana sorulduğu içün öğrenme ihtiyacı duydum!
2 vakit ne zaman birleştirilip namaz kılınır ?hangi şartlarda , hangi mezheplerde,nerede nasıl ?
ilginiz içün şükranlarımı sunarım

Muhterem kardeşim sorunuzu bizim mezhebimiz olan hanefi mezhebine göre cevaplandırıyorum ki çoğumuz hanefi olduğumuz için. Ama istenirse diğer mezheplerede bakılır ve yazılır.

Hanefiler dediler ki : Özürlerden hangi özür olursa olsun seferde de hazırda da olsa bir vakitte iki namazın cem'i caiz değildir. Ancak iki halde caiz olur ki :

Birinci hal : dört şarttan biri ile öğle ile ikindi namazını bir vakitte kılmak caiz olur :
1- arafat gününde olması
2- hacda murim ihramlı olması
3- emirul mumiminin veya onun naibinin arkasında namaza durması ki bu namazı kıldıran cemu takdim yapıyor
4- öğle namazı sahih olacak şekilde kalması öğle namazı belli ise ikindi namazı fasıd olur iade etmesi lazımdır.

Şu haller haricin de kişiye cem-i takdim yapması caiz olmaz. İkindi vaktin de ikindi namazını eda etmesi vacip olur.

İkinci hal : (yani cemin caiz olmasının şartlarından ikincisi) : İki şart kendisinde olmakla beraber akşam ile yatsıyı bir vakitte kılması caiz olur. Bu iki şarttan :

1- bunun müzdelifede olması
2- veya hacda ihramlı olması

İki namazı cem'i ile kıldığı zaman bir ezan okur. Ancak her biri için ayrı kamet getirir.

Çünkü Abdullah bin mesud radiyallahu anh : Kendisinden başka ilah olmayan Allaha yemin olsun ki Efendimiz ( S.A.V) her namazı vaktinde kılmıştır. Ancak iki namaz hariç öğle ile ikindiyi arafatta cem'i(takdim) eyledi. akşam ile yatsıyıda müzdelife cem'i (tahir) ile kıldı. Buyurmuştur diye hadisi rivayet etmiştir.

( El fıkhu alal mezaahibil erbea )

medineli620 hocama katiliyorum tesekkürler güzel aciklamaniz icin

medineli620 hocam allah razı olsun cidden kalbim mutmain oldu saol

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com