Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Arabada neden midemiz bulanır ?!

Arka koltukta otururken midemizin bulanması muhtemelen öndeki gibi iyi bir ufuk görüşü sağlayamamanızdan kaynaklanıyor.

Ortak bir görüşe göre, seyir halinde görülen mide bulantısı kulağınızdaki denge mekanizması hareketi yakalayamadığı için oluşuyor. Yolculuk esnasında denge sisteminin 4 elemanından beyine farklı ve zıt iletiler ulaştığı için araç tutması ya da tıp dilindeki adıyla hareket hastalığı ortaya çıkar. Örnek olarak; arabanın arka koltuğunda kitap okursak gözlerimiz hareketi algılamaz ancak iç kulağımız merkezi sinir sistemine hareket ettiğimiz uyarısını verir. İşte bu çelişkili uyarılar hareket hastalığına neden olur. Araçta gözlerinizi uzaktaki bir noktaya sabitlemek için gözünüzün hareketi görebileceği bir yere oturmalısınız.

Paylaşım için teşekkürler kardeşim :)

çocukken çok olurdu... 8) 8) 8) ama artık dengeyi sağlıyom demek...

ah kardeşim ben nereye oturursam oturayım midem bulanır psikolojik galiba arabayı görünce başlıyor genede teşekkürler paylaşım için :-\ :-\

Rica ederim... :) :)

Kitap okumaya kalksam veya baska bi seyle mesgul olsam mide bulantim daha fazla oluyordu. Sebebini simdi anladim.
Tesekkurler..

çocukken çok olurdu... 8) 8) 8) ama artık dengeyi sağlıyom demek...

şifasını da yazsanız ben kullanmassam hep tutuyo beni onun için hep ben kullanıyorum

bulantı başladı mı arkada ise hemen ortaya alırlar direk karşıya baktırırlar. öndeyse zaten bulantı pek olmaz. kimisi uzun yolculuklarda bulanmasını önlemek için benzin içiyor :o medineli kardeşim aman tavsiye olarak algılamayın. : D limon, zencefil vs. en etkili yöntem sanırım. : )

:o

kardeşim güzel bilgilerin için teşekkürler...

Rica ederim... :) :)

bilgi icin Allah razi olsun

benimde migdem bulanmaya basladigini hisseder hissetmez cikolata yerim,hemen geciyor, artik cikolatadan mi yoksa psigolojikmi bilemicem ama her zaman uygularim birde araba kullandigim zaman rahatsiz olmam hic sadece arkada oturdugum zaman
bir buyugum oyle demisti, birde kokulu seyler kokladigim zamanda rahatlarim

bulantı başladı mı arkada ise hemen ortaya alırlar direk karşıya baktırırlar. öndeyse zaten bulantı pek olmaz. kimisi uzun yolculuklarda bulanmasını önlemek için benzin içiyor :o medineli kardeşim aman tavsiye olarak algılamayın. : D limon, zencefil vs. en etkili yöntem sanırım. : )

Yola çıkan otobüslerin benzinlerini full lerler ama yolcularda fullenicek gibi sanki ...
bulanmayan mide varsa benzin içince zaten bulanır...bu nasıl çözümmüş anlaşılır gibi değil. :o

Benim vapurda başım döner az bişide midem bulanır ama otobüs taksi gibi kara taşıtlarında hiç bişeycik olmuyor hamdolsun.

Uçak yolculuğunda ise kulaklarım çok etkilenir hava basıncından... ertesi güne kadar geçmiyor uğultusu...bir açıyor bir kapıyor çok rahatsız oluyorum o histen...

Bir enteresan çözüm de benden gelsin.Şöyle ki; arabaya binmeden 5 dakika önce bir,iki tane kuru fasulye tanesi yutunca yolculuk boyunca bulantıyı önlüyor..Yaşlı bir teyzenin tavsiyesi idi ben de işe yarıyor.. :)

Paylaşım için teşekkürler kardeşim...

Benim ki hiç bulanmaz. Çocukluğumdan beri araç yolculuklarını severim. Hâlâ da seviyorum. Daha bir kez bile bulandığını hatırlamam. :)

Midesi bulananlar güzel güzel tavsiyeler. Teşekkürler Sena :)

Genel Bilgiler

MollaCami.Com