Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Güzel bir şey görüldüğünde okunacak dua (Lütfen Dikkat)

Sünnet olan

Bir şeyi görüp,onu çok beğenen ve ondan hoşlanan kişinin,

ماشاءالله لاقوةالابالله

(Allah'ın dilemesiyle oldu ve kuvvet ancak Allahü Teala hazretleri ile olur) demesidir.

Sonra da onu tebrik eder. Tebrik ederken de şöyle der

باركالله فيك وعليك

Allahü Teala hazretleri senin hakkında ve senin üzerine mübarek kılsın.

Bu dua da (aşağıda) belaya uğramis bir kimse görülünce, o belânin kendisine de isabet etmemesi için okunur.

اَلْحَمْدُ ِللهِ الَّذِى عَافَانِى مِمَّا ابْتَلاَكَ بِهِ وَفَضَّلَنِى عَلَى كَثِيرٍ مِمَّنْ خَلَقَ تَفْضِيلاً

Hamd olsun o Allâh'a ki, senin mübtelâ oldugun seyden bana âfiyet verdi ve beni yarattigi bir çoklarindan üstün kıldi.

İnsan katiyyen baskasina gülüp, onu ayiplamamali. Zirâ güldügü sey kendi basina da gelebilir.

Allah razı olsun kardeşim.

İnsan katiyyen baskasina gülüp, onu ayiplamamali. Zirâ güldügü sey kendi basina da gelebilir.
Bu konuda bir şey biliyorum ki birisi birisi ila dalga geçerse ve onu alaya alırsa o olay başına gelmeden ölmez.

evet haklısınız verdi ebyaz kardeşim...
o bir hadis..
kişi kınadığıyla kınanmadıkça ölmez...

paylaşım için teşekkürler üçharfbeşnokta kardeşim...

Katkılarınız için Teşekkürler...

Aynı konuya benzer bir konu olarak büyük zatlardan birtanesi buyurmuş ki

Men (gazar)a (çukur)ahü fe ehihi fegat (düşer)a (kendüsü)hü

Okuyan gözlere sağlık kardeşim

Hz Allah razi olsun.
1. duayi okudugu zaman o seye nazar degmesini engeller.fakat dikkat edilecek nokta surasidir;mesela guzel bir cocuk gorse once maasallah sonra ne kadar guzel bir cocuk demesi lazim.yoksa ne kadar guzel cocuk deyip arkasindan maasallah dese o kisa zaman da bile nazar isabet edebilir..yani sizin dediginiz gibi once duayi okumak lazim..

2. duada ise belaya ugrayani goren kisi eger ehli tasavvuf ise ayiplamasi ve gulmesiyle degil kalbine getirmesiyle o sey basina gelir(yani kalbine dahi getirmemesi lazim )

ihmal edilmemesi gereken cok onemli iki dua ellerinize saglik...

Hatırlatma için teşekkürler

Okuyan gözlere sağlık...

Allah razı olsun kardeşim çok faydalı bir bilgi emeğine sağlık.

Cümlemizden kardeşim...
okuyan gözlere sağlık...

Hz Allah razi olsun kardeşim

Hz Allah razi olsun kardeşim

Cümlemizden Kardeşim...
Okuyan gözlere sağlık...

Başta,Üçharfbeşnokta kardeşimize ve konuya katkılarından dolayı diğer kardeşlerimize teşekkürler..Allah c.c razı olsun hepinizden..

Başta,Üçharfbeşnokta kardeşimize ve konuya katkılarından dolayı diğer kardeşlerimize teşekkürler..Allah c.c razı olsun hepinizden..

Cümlemizden Razı olsun...

şimdi bu duaların arapçadan okunuşunu biz anlıyoruz.bilmeyenlerde var.duaların türkçesini yazarsak daha güzel olmazmı...daha faideli...
bende büyüklerden birisinin en sondaki duayı:
elhamdülillahillezi afana la havle vela kuvvete illabillahilaliyyilazim şeklinde tavsiyede bulundugunu duymuştum...
bide mşllh derken:
mşllh mşllh 41 kere mşllh la havle vela kuvvete illabillahilaliyyilazim. denirse daha güzel olacagını duymuştum...
paylaşım için tşkkrlr...

Rica ederim Eyvallah

Leyya kardeşimizin yazısını değerlendirelim...

Hadis ve Sünnet

MollaCami.Com