Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Sakın Yetimi Azarlamayın..!

Resulullah Efendimiz yetim hakkını gözeten ve yetim işleriyle ilgilenen müminlerle Cennette beraber olacağını müjdelemiştir

İslam, fakirlere, muhtaçlara, kimsesizlere, öksüz ve yetimlere yardım etmeyi ısrarla emretmiştir. Öyle ki zerre miktar inancı olan kimseler, bu emirlere kayıtsız kalamaz, fakirler ve yetimler ihtiyaç içerisinde kıvrım kıvrım kıvranırken, rahatça yiyip içemez.
Yetimlere iyilik yapılmasını, iyi davranılmasını emreden, yetim malı yemeyi yasaklayan âyet–i kerîmelerden bazılarına meâlen bakalım:
“Sen yetim iken O seni barındırmadı mı?
“Sen yolunu şaşırmış bir kavmin içinde iken O sana yol göstermedi mi?
“Sen yoksul iken O seni zengin kılmadı mı?
“Sakın yetime kötü davranma.
“Bir şey isteyeni azarlama.
“Rabbinin nimetini de yâd et.” (Duha sûresi/6–11)
“Rüştüne erinceye kadar yetimin malına yaklaşmayın– onu korumak ve arttırmak gibi daha güzel bir şekilde olursa başkadır. Ahdi de yerine getirin. Muhakkak ki ahidden dolayı mesuliyet vardır.” (İsrâ sûresi/34)
Yetimlere bakmaya ve onların ihtiyaçlarını gidermekle ilgili o kadar çok hadis–i şerif vardır ki, bu hadis–i şeriflerden haberdar olan bir Müslümanın yetimlere karşı kayıtsız ve lakayt kalması mümkün değildir.
Ebû Hüreyre’den (r.a.) Resûlullah’ın (a.s.m.) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: “Yetimin işleriyle ilgilenen kimse, ister yetimin yakınlarından olsun, ister yabancılardan olsun, (orta parmakla işaret parmağını göstererek) benimle Cennette şu iki parmak gibi baraber bulunacaktır.” (Ebû Dâvud, Edeb: 123)

buda bizim dinimizin güzelliği...

emeğinize sağlık kardeşim...

Okuyan gözlerine sağlık kardeşim. :)

eline emeğine sağlık kardeşim..

Okuyan gözlerine sağlık kardeşim.

Ah bizim dinimiz en güzeli de, bunun kıymetini bilen kaç kişi, artık devir öyle bir devir olmuş ki, insanlar tabir-i caizse tam bir enaniyet küpüne dönmüşler.Yetim hakkı nedir bilmez olmuşlar; oysa ki Allah'ın emri, maalesef çoğu insan bu emre kayıtsız kalıyor.Ne mutlu bir yetimi barındırıp, sahip çıkana Rabbimiz ne de güzellikler lutfetmiş. ::)
Allah (c.c.) cümlemizi yetim hakkı gözetenlerden eylesin.

Güzel konuya değinmişsin, teşekkürler Ravza Hamza...

Yorumun için ben teşekkür ederim sevgili firdevs.Zaten Rabbimin buyurduğu şeyler yaşansa hayat güzelliklerle dolup taşar herkes aynı seviyede yaşar.

bu yazılanlar..çizilenler hep birer vesiledir...
bilmeyenlerimiz mutlak vardır...böyle faydalı paylaşımlarla bilgimiz hassasiyetimiz artıyor inşaallah...

eline emeğine sağlık..........teşekkürler

YORUMLARINIZ İÇİN BEN TEŞEKKÜR EDERİM ARKADAŞLAR OKUYAN GÖZLERİNİZE SAĞLIK.

Allah razı olsun kardeşim. Onlarda o kadar masumlar ki baba yokluğunu yüreklerinde dolu dolu yaşıyolar. :(Yakınımda var. Ne zaman baba sözü geçse gözleri doluyor.Gamzem Burcum Rukiyem sizleri çok seviyorum çook. :'(

allah razi olsun kardesim...
bunlari hakkiyla yerine getirseydik dunyayi cennete cevirmis olurduk...

rABBİM SİZDENDE RAZI OLSUN TEŞEKKÜRLER.

Bu ümmetin peygamberi de yetim geldi Yetimi korudu, yetimi kollamayı vasiyet etti Rabbi ona emretti, o da ümmetine Yetimi okşadı Yetime babalık yapanlara cennet vaat etti Cennette kendisine iki parmağın yakınlığı kadar yakın bir konum vaat etti

Yetim, tek tek tuğlalardan oluşan muhkem bir binanın nasıl kurulduğunun, bir büyük ümmetin tek vücut şuuruna nasıl erdiğinin izlenebileceği bir aynadır O aynaya bakar, vefamızı ölçeriz Merhametimizi, insanlıktan neler barındırdığımızı ölçeriz Yetim olabilirdim, o ezikliği ve eksikliği yaşayabilirdim… Babalı büyümenin şükrü olarak bir yetime kefil olma ve ona yürek açma vefası göstermek, kendini anlamış olmaktır

Yetimle sabrımız ölçülür İnsanların neredeyse kendi çocuklarına tahammül edemedikleri bir zamanda, dinden ve insaniyetten kardeşimiz olan “elin çocuğu”nun yerli yersiz sıkıntılarına ne kadar tahammül edebileceğimiz ölçülür İman ettiğimiz Rahman Rabbimizin rahmetinden payımıza ne düştüğü ölçülür Bunun için yetim rahmettir, sabırdır, ispattır, imtihandır Sadaka vermenin, Allah yolunda infakın en verimli alanlarından birisi yetime bakmak, onun hayatına kefil olmaktır

Paylaşım için teşekkürler sevgili neyzen.lal :)

Kur'ân-ı Kerîm ve Tefsir

MollaCami.Com