Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Bir Ayet bir Yorum (4)=Nefs

Cebabı hak Sürei şemsin 9 ve 10. Ayetlerinde mealen
Rabbimiz bazı şeylere yeminden sonra o gasemlerin cevabı olarak nefsini tezkiye eden kurtuldu tezkiye etmeyenlerde haib oldu perişan oldu buyurmaktadır

O halde bu dünyadanefisden daha zararlı ve ondan daha korkunç bir şey yoktur bir yerde Hz Kuran okunduğu veya zikredildipi zaman şeytan oradan kaçar sonra yine gelir lakin nefis öyle değildir o böyle şeylerden hiç kaçmaz o sadece bir şey ile yok olur....
Nefsi başı boş bırakmaya gelmez evvela kalbi Hz mevlaya nefside kalbe bağlayıp serbest bırakılmamalıdır nasılki bir tarlanın kenarından geçerken eğer hayvanın yuları gevşek ise o hayvan bir sağdan bir soldan olmk üzere başkasının ekinlerini koparır yer ise işte nefiste böyledir oda bağsız v.b siz bırakılırsa gördüğünümenhiyyata dalmak ister

Süleyman (a.s) nasıl bir orduyu yalnız başına mağlup etmek ne kadar zor ise nefsi emmareyi mağlup etmek ondanda zordur
Yine bu mevzuda son devir dersiâmlarından Nakşi yolu Müceddidîn kolunun son halkası olan Süleyman Efendi (k.s.) hazretleri Ana meme verdikce çocuk büyüdüğü gibi nefiste arzularına uydukca büyür Hatta veli olsam peygamber olsam der nefsi emmare ancak Allah'ı zikir ile terbiye olur

Merkezi iki kaşımızın arasında önce dimağımızave oradan bütün vücüdumuza dağılmış olan,efendimizin tabiri ile 72 şeytan kuvvetinde cenab ı hakkın celal sıfatının iktizası sırf şerden yaratılmış bir varlıktır.İşte ehli iymanın baş ve birinci düşmanı budur.Ne ile yok olur Nuru ilahi ile yok olur...

Orucun farzıyyetindeki hikmeti ifade ederken şöyle bir hadise görüyoruz..Cenab ı hak ilk defa aklı yarattı ona sen kimsin dedi akıl nimeti ben aciz bir kulunum sende benim rabbimsin diye cevap verdi.Allah c.c çok memnun olup senden daha değerli ve kıymetli bir varlık yaratmadım buyurdu.Ve ona melaike i kirama verdi sonra nefsi yarattı onada kimliğinden sordu o ise aklın aksine sen sensin ben benim dedi bu cevabı verince rabbimiz 100 sene Cehennemiminde azap edip tekrar çıkarıp sordu.O yine sen sensin ben benim dedi Rabbimiz tekrar 100 sene daha azap edip yine sordu cevap yine aynı bu defa Canabı hak 100 sene açlık cehenneminee attı oradan çıkarınca Rabbimiz sorduğunda istemeye isteneye sen benim rabbim bense senin aciz bir kulunum dedi bunuda Cenabı hak hayvanata verdi...
Yine Efendimiz S.A.V bir gün ashabına güreşte en çok kimi galip sayarsınız diye soru sordu eshabı kiramda sırtı yere
gelmeyen pehlivandır dediler Peygamber efendimiz s.a.v hayır öyle değildir asıl öfkelendiği zaman nefsine hakim olan kişi en çok galip gelendir buyurdu

İki dostu karşılaşmışlar biri diğerine sizin memlekette köpek varmıdır diye sormuş vardır cevabını alınca peki o köpekler sana saldırırsa sen ne yaparsın demiş oda taşla sopa ile kurtulurum demiş bu defa o kimse diğerine sormuş size saldırırlarsa siz ne yaparsınız oda ben siz gibi yapamam ben o köpeğin sahibini çağırırım buyurmuş eğer bizde bizim imanımıza ahlakımıza saldıran köpek misali nefsimizin sahibini çağıra bilsek onun şerrinden emin oluruz
O halde Sevgili peygamberimiz bizlere dua öğretirken Allahımım beni(bizi) göz açıp yumumcaya kadar hatta ondan az bir
zaman bile olsa nefsimin eline bırakma diye dua edip bitireyim... amin
(Üçharfbeşnokta)

amin..
bu değerli paylaşım için teşekkür ederim Allah razı olsun...

Cümlemizden Kaedeşim
Okuyan gözlere sağlık...

ŞEMS SÛRESİ
Mekke döneminde inmiştir. 15 âyettir. Sûre, adını birinci âyetteki “eş-Şems” kelimesinden almıştır. Şems, güneş demektir..

7,8,9.Nefse ve onu düzgün bir biçimde şekillendirip ona kötülük duygusunu ve takvasını (kötülükten sakınma yeteneğini) ilham edene andolsun ki, nefsini arındıran kurtuluşa ermiştir.
10.Onu kötülüklere gömüp kirleten kimse de ziyana uğramıştır.

Güzel Sultan...
nefsimize galip gelecek irade buyursun bizlere....

amin kardeşim

Ayet açıklamaları küçük küçük kıssalarla izah edilince çok iyi oluyor, anlatımınızda çok güzel tebrik ederim kardeşim. :)
Allah'ım bizi göz açıp kapatıncaya kadar dahi olsa nefsimizin eline bırakmasın.
Nefsin şerrinden yüce Mevlaya sığınırım...

Emeklerinize sağlık, teşekkürler...

Allah razı olsun .Güzel bir paylaşımdı.
Devamını beklerim.

Ayet açıklamaları küçük küçük kıssalarla izah edilince çok iyi oluyor, anlatımınızda çok güzel tebrik ederim kardeşim. :)
Allah'ım bizi göz açıp kapatıncaya kadar dahi olsa nefsimizin eline bırakmasın.
Nefsin şerrinden yüce Mevlaya sığınırım...

Emeklerinize sağlık, teşekkürler...

amin kardeşim sizinde okuyan gözlerinize sağlık...

Allah razı olsun toprağım (hemşom)
Güzel bir paylaşımdı.
Devamını beklerim.

cümlemizden razı olsun...inşeAllah güzel paylaşımlara...

amin..

cümlemizden kardeşim eyvallah

O halde Sevgili peygamberimiz bizlere dua öğretirken Allahımım beni(bizi) göz açıp yumumcaya kadar hatta ondan az bir
zaman bile olsa nefsimin eline bırakma diye dua edip bitireyim... amin
(Üçharfbeşnokta)

aminn aminn elfü elfin aminn

RAHMAN razı olsun..

amin..

amin..

Kur'ân-ı Kerîm ve Tefsir

MollaCami.Com