Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Fe Eyne Tezhebun

Fe Eyne Tezhebun

tekvir suresi 26. ayetidir.
"peki (hal böyleyken siz) nereye gidiyorsunuz?" anlamına gelir.

arapça bilenler beni düzeltirler diyerek bu ayette ilk heceyi işaret eden fe takısının anlamı kuvvetlendirme ve ardından gelecek yükleme önem katma anlamı taşıdıgını ifade etmek isterim.

bütün ayetler elbette allah sözüdür kutsaldır değeri vardır şüphesiz ama okunduğunda öncesi ve sonrasıyla bu ayet insanı daha bir derinden yakalar sarsar silkeler.sanki yukarıdan biri size sert uyarıcı bir biçimde seslenmektedir.

sözümona peygambere deli demişdir müşrikler. yıllardır inandıkları kutsalları terkedip tek olan allah a dönmelerini söylemiştir peygamber onlara. bu kadar garibanı arkasına aldığına göre muhammed büyücüdür de aynı zamanda. herkese ufukta cebraili gördüğünü söylemektedir.gören herkesi dehşete düşürecek azamette olan cebraili.

dahası muhammed in bilinmeyen dünyaya dair bilgileri sakladığına inanmışlar ve ona inananların kalbinde peygambere karşı fesat oluşturmak istemişlerdir. daha da ileri gidip kuran ın olsa olsa şeytan dan bir söz olacağı iddiasında bile bulunmuşlardır.

işte tüm bunlar reddedilip ardından bu gidiş nereye diye sorulmaktadır.ama ne soruş.
soruştaki azamet zamanla sınırlı değil azizim.hemen her dönem yüzlerce kutsal ihdas etmiş olan insana bir sesleniş var.geçici olan, her gereksiz değer verilmişe verilen değeri sıradanlaştırıp tek gerçek olana yönelmek belki de altında yatan mesaj.
hani bugün allah için ne yaptın yerine bir süre bu sözü asıp yatağın başucuna güne öyle başlamak gerekli belki de...

bir de abdussamed in o şahane sesinden dinlemek lazım bu ayetleri.

bende Meşari el Efasi den dinledim çok hoş..

asude kardeşim beni yanlış anlamazsan senden bir istirhamım olacak..
ALLAH yazılarını hiç olmazsa baş harfini büyük yazsan nasıl olur..

bu şekilde olunca sanki yazının devamıymış gibi geliyor bana okuyunca içim sızlıyor..

umarım beni yanlış anlamazsın..

Yok neden kırılayım.Bu konuda bende hassas davranıyorum. ama mause bazen tutukluk yapıyor düzenleme yapamıyorum.Düzeltme yetkimde olmadığı için öyle kaldı malesef.
Yaptığım yorumlara dikkat ettiyseniz inşaAllah,Allah, Rabbim lafızlarını büyük yazarım.

İsterseniz siz düzenleyin sayın profum.

çok hoş bir paylaşım abdussamed konusunda hemfikirim sizle ayrıca youtube sitesinden tukhi'yi dinlemenizi tavsiye ederim.

elinize sağlık
RABBİM Kur'a-nın ahlakıyla ahlaklanmayı nasip eylesin bİzlerE..

elinize sağlık
RABBİM Kur'a-nın ahlakıyla ahlaklanmayı nasip eylesin bİzlerE..

Amin.İnşaallah

Allah razı olsun,zaman zaman ezhebun deyib bu soruyu kendimize sormamız lazım diye düşünüyorum ben nereye gidiyorum diye

bu gidiş nereye.....
üzerinde yıllarca konuşulacak sırlı ayetler....
Rabbim idrakimizi artırsın....

Kur'ân-ı Kerîm ve Tefsir

MollaCami.Com