Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Biliyormuydunuz!!!

Büyük dahi Sultan Mehmed'in, İstanbul'un fethi için balistik hesaplarını bizzat kendisinin yaptığı, yaklaşık 17 ton bakır kullanılarak dökülen ve 1,5 ton ağırlığındaki mermileri 1000 metre uzağa atabilen "şahi" adını verdiği muazzam toplar döktürdüğünü...

50 çift manda ve 700 askerle iki ayda Edirne'den İstanbul yakınlarına getirilebilen bu, o zamana kadar misli görülmemiş topların ilk deneme atışları yapılmadan önce yakında bulunan kimselerin dillerini yutmamaları ve gebe kadınların çocuklarını düşürmemeleri için şehrin her tarafına münadiler salınarak topların atılacağı zamanın ilan ettirildiğini...
biliyor muydunuz?

[b]Hz.ALLAH'ın insanoğlunu yaratmadan önce can kavmi (cin)kavmi yarattığını ve bunlar haset edip birbirlerini öldürdüklerini bunun üzerine Hz.ALLAH'ın hepsini helak ettiğini,lain şeytanın o zamanlar küçük bir çocuk olduğunu ve Cebrail a.s. yetimliğinden dolayı acıyıp cennete koyduğunu biliyor muydunuz?

"Muhammed" isminde çok sevdiği bir hizmetçisi bulunan 'Putkıran" lakaplı Hindistan fatihi Gazneli Mahmud 'un, bu hizmetçisini devamlı ismiyle hitap ederek çağırdığını. . .

Gazneli Mahmud'un, bu hizmetçisini günün birinde kendi ismiyle değil de, babasının ismiyle çağırması üzerine kalbi kırılan hizmetçisinin böyle davranmasının sebebini sorması üzerine Peygamberimiz(sav)'in delicesine aşığı olan Gazneli Mahmud'un: .

"Evladım, hergün sana 'Muhammed' isminle hitap ediyordum. Zira abdestli bulunuyordum. Şu anda ise abdestim yok, 'Muhammed' ismini abdestsiz söylemekten haya ediyorum. Onun için seni babanın ismiyle çağırdım. " diye cevap verdiğini... Biliyor muydunuz.?

Yeryüzüne yağmurun ilk defa, Muharrem-i şerifin onuncu günü
yani Aşura günü yağdığını biliyormuydunuz...

İlim aşkıyla yanıp tutuşan büyük ilim sahibi Cahız'ın, kitap almaya para yetiştiremediği için, kitapçı dükkanlarını geceleri kiralayıp sabaha kadar gözünü kırpmadan kitap okuduğunu biliyor muydunuz?

Malüm Âşûrâ kapıya geldi dayandı. Bizlerde bir takım görevler düşmektedir, onlardan bazıları:
Her kim, aşure gününde Müslümanlardan on kişiye selam verirse, veya bir kişiye on selâm verirse, O kişi bütün Müslümanlara selam vermiş gibi olduğunu,
Çoluk ve çocuğunun nafakasını geniş tutması halinde ecir ve berekete vesîle olacağını,
Aşure günü boy abdesti alan,ölüm hastalığından başka hastalık görmediğini,
Aşure günü iki defa boy abdesti alan kişinin gözlerinde ebediyen hastalık olmayacağını biliyor muydunuz

Mü'minin niyeti, amelinden hayırlıdır.Biliyormuydunuz!!!

Duâ rahmetin, abdest namazın, namaz Cennetin anahtarıdır.Biliyormuydunuz!!!

Kulun dili doğru olmadıkça kalbi doğru olmaz. Kalbi doğru olmadıkça da îmânı doğru olmaz.Biliyormuydunuz!!!

Her sabah yatağımızdan kalktığımızda,vicudumuzda bulunan organ ve azalarımızın ogünkü söyleyeceğimiz kelimeler için DİLİMİZE gönderdiği nasihatları biliyormusunuz...

Mikrobu ilk bulan kişinin İstanbul'un fatihi,
Fatih Sultan Mehmet Han'ın hocası Akşemseddin Hz. olduğunu biliyormusunuz...

Vatan-i aslî, ancak diger bir vatan-i aslî ile bozulur.
Meselâ, insanin dogup büyüdügü yer asil vatani iken, baska bir sehirden evlense ve esinin dogup büyüdügü yerde devamli kalmaya niyet etse, kendi dogdugu yer asil vatan olmaktan çikar. Eski asil vataninda, 15 günden daha az bir müddet için gelip kalacak olsa, 4 rek'atli farzlari kisaltir ve 2 rek'at kılacağını da biliyormusunuz...

peygamber efendimize(S.A.V.)'e sormuşlar. cuma günün de duanın en makbul olduğu zamanı sormuşlar.peygamber efendiz(s.a.v.) şöyle demiş:imamın mimbere çıkıp oturduğu an ile müezzinin ayağa kalkıp ezanı şerifi okuması aranda olduğunu söylemiş.

Helaya girerken sol ayakla ilk adım atıldığında kaygan olan zeminde ayağın kayması durumunda sola göre daha güçlü olan sağ ayağın düşmeyi engelleyerek vücudu dengelediğini ve sol ayakla girmenin adaptan olduğunu biliyormusunuz...

Bütün güzelliklerin temeli faydalı ilimlerdir, faydalı ilimlerin temeli okumaktır,
OKUMAK ise İSLAM' ın ilk emridir.

Fıkıh - İlmihal

MollaCami.Com