Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Biliyormuydunuz!!!

Cenab-ı Allah ve teale vetegaddes hazretleri iblise ( şeytanı aleyhiilaneye ) hz. Ademe secde emrini verip mel-un un secde etmeyip kendisinin ateş ten hz. Ademin çamurdan yarfatıldığını söyleyip ona tükürdüğünü ve o tükürüğü koparıp atıldığını o koparılan çamurdan kelp (köpeğin) ve o çukurdan da göbek çukurunun olduğunu biliyormuydunuz !!!)

ben bunu ilk defa duydum...bi delil kaynak varmı acaba ???

Yılanın karadaki gözyaşlarından akrep, denizdeki gözyaşlarından yengeç yaratıldığını biliyormuydunuz...

ben bunu ilk defa duydum...bi delil kaynak varmı acaba ???
ben bunu tefcirut tesnim adlı kitapta okumuştum.

ben bunu tefcirut tesnim adlı kitapta okumuştum.

Hepinizden, bilhâssa biliyormusunuz başlığı altında önemli, dikkata şayan konularını paylaşanlardan,
Rabbim razı olsun. Bazen bu sözümüzü yazıp tekrarlayarak, Rabbizin rızasını celbetmeyi, rızasını almayı istediğimizi biliyormuydunuz...

sorunuzu yeni fark ettim düşseli kardeşim arkadaşlarında bahsettiği gibi tefcirut tesnim kitabın da mevcuttur. Kusura bakmayın daha buranın acemisi olduğum için yazdığım konuların cevaplarını bulamıyorum bazen o yüzden kusura bakmayın alışınca inş. hemen cvp larım.TEŞEKKÜRLER

estağfirullah kusur değil...bu sayede öğrenmiş olduk teşekkürler değerli bilgierinz için...

Fatih Sultan Mehmet Han devrinde bir Müslümanın, günlerce dolaşıp yıllık zekatını verebileceği fakir birini arayıp bulamadığını

Bunun üzerine zekatının tutarı olan parayı bir keseye koyarak Cağaloğlu'ndaki bir ağaca asıp, üzerine de:

"Müslüman kardeşim, bütün aramalarıma rağmen memleketimizde zekatımı verecek kimse bulamadım. Eğer muhtaç isen hiç tereddüt etmeden bunu al" diye yazdığını..

Ve bu kesenin üç ay kadar o ağaçta asılı kaldığını
biliyor muydunuz?

Fatih Sultan Mehmet Han devrinde bir Müslümanın, günlerce dolaşıp yıllık zekatını verebileceği fakir birini arayıp bulamadığını

Bunun üzerine zekatının tutarı olan parayı bir keseye koyarak Cağaloğlu'ndaki bir ağaca asıp, üzerine de:

"Müslüman kardeşim, bütün aramalarıma rağmen memleketimizde zekatımı verecek kimse bulamadım. Eğer muhtaç isen hiç tereddüt etmeden bunu al" diye yazdığını..

Ve bu kesenin üç ay kadar o ağaçta asılı kaldığını
biliyor muydunuz?

Fatih Sultan Mehmet Han devrinde bir Müslümanın, günlerce dolaşıp yıllık zekatını verebileceği fakir birini arayıp bulamadığını. Bunun üzerine zekatının tutarı olan parayı bir keseye koyarak Cağaloğlu'ndaki
bir ağaca asıp, üzerine de Müslüman kardeşim, bütün aramalarıma rağmen memleketimizde
zekatımı verecek kimse bulamadım. Eğer muhtaç isen hiç tereddüt etmeden bunu al diye yazdığını.
Ve bu kesenin üç ay kadar o ağaçta asılı kaldığını biliyor muydunuz...

Demek ki o kadar güzelmiş ki o günleri özlemişiz, keşke o günler geri gelse...

BU yazı o kadar güzel ki bir önceki sahifemizde de paylaştığımızı biliyor muydunuz...

Demek ki o kadar güzelmiş ki o günleri özlemişiz, keşke o günler geri gelse...

BU yazı o kadar güzel ki bir önceki sahifemizde de paylaştığımızı biliyor muydunuz...

Keşke kardeşim gelebilse o günler geri :( Şimdi adamın cebindeki olmayan parasına göz dikiyorlar >:(

Normalde en çok takip ettiğim konulardan biri budur. En etkili öğretici konulardan biri. Bu konulardaki tüm yazılanları okumaya çalışıyorum elimden geldiğince. Nasıl oldu bilmiyorum, dikkatimden kaçmış. :-[

Yavuz Sultan Selim'in, Mısır seferinden İstanbula döndüğünde, İstanbul İskenderiye deniz yolunun ortasında çok tehlikeli bir korsan ocağı olan Rodos şövalyelerinin üzerine sefer yapılmasını isteyen vezirlerine:

Bizim şimdiden sonra sefer-i Ahiret'den gayrı seferümüz yoktur" diyerek vefatının yaklaştığını hissedip haber verdiğini ve hakikaten de kısa bir müddet sonra da vefat ettiğini
biliyor muydunuz?

Peygamber efendimiz[s.a.v]min 4 litre 250 gram suyla güsl abdesti,1 litre 750 gram suyla namaz abdesti aldığını biliyormuydunuz...

İnsanlığın ikinci babası olarak bilinen Hz. Nuh Aleyhisselam'ın
tufandan kurtularak karaya ayak bastıkları ilk gün. O gün gemide bulunan
erzakı bir araya toplayarak yemek pişirmişler. Bu yemeğe Aşure ismi verildiğini
kudreti olanlar, gücü yetenler bu günde aşure pişirip komşularına ve fakirlere dağıtıldığını biliyormuydunuz

Eski Osmanlı kültüründe bir incelik örneği olarak, çarşıya inerken veya eve dönerken, büyüklere hürmet sadedinde bir yaşlı zatın yanından geçip gidilemediğini, ancak onun:"Geç oğlum ben yavaş yürüyorum" deyip müsaade etmesinde sonra önünden geçilip gidilebildiğini biliyormuydunuz.

Aşk bahçesinin yanık bülbülü Hazreti Mevlana'nın, Peygamberimiz'in (sav) üstün vasıflarıyla alakalı olarak:
Nebiler Sultanı'nın (sav) vasıflarının şerhini, eğer ben devamlı, durmadan söylesem, yüzlerce kıyamet geçer de o yine bitmez. " dediğini;

ve yine Sahabi efendilerimizden Amr bin As'ın (ra): "Benim gözümde Resulullah'dan (sav)daha sevgili, benim gözümde Ondan daha büyük bir kimse yoktur. Ne var ki, Ona olan tazimimden gözüm doya doya Ona bakamıyordu " dediğini
biliyor muydunuz?

Fıkıh - İlmihal

MollaCami.Com