Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Sizce benden yazar olurmu?

--------------------------------------------------------------------------------
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİYM..
ALEMLERİN YARABBİ OLAN ALLAH"A.. HAMDÜ SENALAR ,OLSUN,
YOKTAN VAR EDEN,O ALLAH,Kİ ZERRENİN TANELERİNDEN KAİNATI YARATMIŞ,
BİR SU DAMLASINDAN İNSANI YARATMIŞ,
İNSAN AKLININ ALAMAYACAĞI GÜZELLİKLERİ YARATMIŞ,
YUMURTANIN İÇİNDEN CİVCİV CIKARTMIŞ,
GÖZ VERMİŞ BİZLERE GÖRELİM DİYE..
AKIL VERMİŞ ,DÜŞÜNELİM DİYE,
SONSUZ NİMETLER VERMİŞ ŞÜKREDELİM DİYE,
BİZKİ İNSAN OĞLU,AKLIMIZLA GURULANMIŞIZ ,KİBİRLENMİŞİZ GÜZELİKLERİMİZLE,
OYSA ONLAR BİZE VERİLEN EMANETLERDİ,
EMANETE SAHİP ÇIKMAMIŞIZ ZAMAN ZAMAN ,
HOR KULLANMIŞIZ ,BEDENİMİZİ ,İÇKİ İÇİP ,SİGARA İÇİP ,YIPRATMIŞIZ ,
BEDENİMİZİ,RUHUMUZU YORMUŞUZ SEBEPLİ SEBEPSİZ,
AHİRETİ UNUTUP DÜNYAYI SONSUZ SANMIŞIZ,
ÖLÜMÜ UNUTUP ,ÖLÜMSÜZMÜŞ GİBİ YAŞAMIŞIZ,
DÜŞÜNMEMİŞİZ ,HERŞEYİN SONU OLACAĞINI,
DÜNYANIN BİR SINAV MEKANI OLDUĞUNU UNUTMUŞUZ,
YADA UNUTMAK İŞİMİZE GELMİŞ..
HESAP GÜNÜ HANGİ YÜZLE RABBİMİZİN KARŞISINA ÇIKACAĞIZ..
NE DİYECEĞİMİZ,SORULARA NE CEVAP VERECEĞİZ,
ŞİMDİ VİCDANI HESABA ÇEKME ZAMANI,
ŞİMDİ DÜŞÜNME ZAMANI...!

Zaten sitede bazı yazılarım var,
buraya kopyaladım düşüncelerinizi bekliyorum,
Şuanda yazılmış yeni bir yazım yok..

Bu yazıları kendim yazmıştım,
Ne kadar başarılıyım bilemiyorum ,
fakat kısa da olsa birşeyler yazıyorum kendimce..

Öykü
çok uzaklarda bir köyde doğmuş,
bir çocuk ,adı Ali Veli yada Ahmet Mehmet fark etmiyor,
kişilerin isimleri değiştirilmiş ,gerçek yaşam öyküleri...

Köyümüz ağaçlarıyla çeşmeleriyle,

çok güzel bir köydü,ben küçükken köyümüz bana
çok büyük gelir di,Annem Babam da benim için çok büyüklerdi,
ben büyüdükçe her şey küçülmeye ve büyüsünü kaybetmeye başladı
Oysa küçükken her şey
toz pembeydi
hayallerimde büyüttüğüm canavarlarım yoktu ,elbette,
ama yeşiliyle mavisiyle çok güzel bir dünyam vardı,
büyümek isterdim hep Annem gibi Babam gibi
Büyümenin sorumluluk getireceğini bilmezdim,
büyüyünce daha güçlü olacaktım,
ben büyüdüm benimle birlikte sorunlarda sorumluluklarda büyüdü.
Küçükken es geçtiğim ,okulumu bile özler oldum,
yapacağım tek şey okulda başarılı ve çalışkan olmaktı,
Ama ben ne yaptım ,okulu umursamadım ve şimdi çok pişmanım,
neden mi okumadığım tahsilimi tamamlayıp bir meslek sahibi olmadığım için
şimdi ne mi yapıyorum,
tabi ki boş durmuyorum kendimi geliştirmeye ve okumaya çalışıyorum..
Bunun yanında hayıflanıyorum,
kaçırdığım çocukluk yıllarıma...
Tahsilimi tamamlasaydım,şimdi isteğim bir mesleğim olacak ve mutlu olacaktım,
bir polis olsaydım ,bir öğretmen olsaydım diyorum ve onlara imreniyorum.....

Buda yeni sayılır iki hafta önce yazmıştım..

Ben bir güldüm ,gülen yüzüme bakan gülümser mutlu olurdu, Severler di beni hep, dikenlerim vardı. Belki Allah’ın bana verdiği savunma sistemiydi , Her şey güzel gidiyordu hayatımda mutluydum. Beni görenleri mutlu edebildiğim için, Bir gün hiç beklemediğim bir şey oldu ,Oysa her şey çok güzel başlamıştı.. Biri geldi ,bana dokunmak istedi .Ben elimde olmadan dikenimi eline batırmışım..!Çok kızdı öfkelendi beni dalımdan koparıp bir karın üzerine attı. Çok canım yanıyordu.Üstelik de soğuktan donmak üzereydim. Bir kadın geçiyordu. Oradan beni gördü gülümsedi .Yazık dedi. neden atmışlar. Seni buraya bana doğru eğildi ve beni aldı , Beni kokladı, ve beni evine götürdü. Beni bir vazonun içine koydu.Bende ona son gücümle gülümsedim, Her gün bana bakıyor saatlerce beni seyrediyordu,Ne kadar da güzel yaratılmışsın diyordu ve Allah’a şükrediyordu,Beni karın içinden alıp, evinin kapılarını açan kadın belli ki çok şefkatli birisiydi, Onu çok sevdim , kuruyana kadar ona gülümsemeye devam ettim...!
Bunu da sitede yazdım karın üzerideki gülden esinlenerek yazdığım bir hikaye..

ayrıca yazdığım yazıların çoğnu kendim yazdım alıntı olanlarda var ama kimin yazısıysa altında belirtim hepsini..

Belki size basit gelebilir yazılarım ama ben umutluyum,
Çocuk öyküleri yada masalları yazabileceğimi düşünüyorum,

Ben bir güldüm ,gülen yüzüme bakan gülümser mutlu olurdu, Severler di beni hep, dikenlerim vardı. Belki Allah’ın bana verdiği savunma sistemiydi , Her şey güzel gidiyordu hayatımda mutluydum. Beni görenleri mutlu edebildiğim için, Bir gün hiç beklemediğim bir şey oldu ,Oysa her şey çok güzel başlamıştı.. Biri geldi ,bana dokunmak istedi .Ben elimde olmadan dikenimi eline batırmışım..!Çok kızdı öfkelendi beni dalımdan koparıp bir karın üzerine attı. Çok canım yanıyordu.Üstelik de soğuktan donmak üzereydim. Bir kadın geçiyordu. Oradan beni gördü gülümsedi .Yazık dedi. neden atmışlar. Seni buraya bana doğru eğildi ve beni aldı , Beni kokladı, ve beni evine götürdü. Beni bir vazonun içine koydu.Bende ona son gücümle gülümsedim, Her gün bana bakıyor saatlerce beni seyrediyordu,Ne kadar da güzel yaratılmışsın diyordu ve Allah’a şükrediyordu,Beni karın içinden alıp, evinin kapılarını açan kadın belli ki çok şefkatli birisiydi, Onu çok sevdim , kuruyana kadar ona gülümsemeye devam ettim...!

lütfen noktalama işaretlerine dikkat ediniz,

bir yazar adayı için daha hayırlı olur.... ::)

Yazdıklarınızı okudum Mine kardeşim.
Bende ne şairim nede yazar,kendince yorumumu yazıcam bir kaç cümleyle.

Yazılarını bir nevi görücüye çıkarmış oldun burda ama yazımında imla hataların o kadar çokki;hangisinden alıntı yapacağımı şaşırdım.
Yazdıklarını baştan sona okuyup tekrar gözden geçirmelisin.

Özetleyelim:Öykü hangi ögelerden oluşuyor? Yapı taşları nelerdir? Sahne ve atmoster, betimleme, açıklama nedir, diyalog nasıl kurulur? Çıkış noktası, motif, başlık nasıl seçilecek? Dil, hangi elementlerle renkli ve zengin işlenebilir? Geriye dönüşler nasıl etkili kullanılır? Sahneler arası geçişler, her yazarın kendine özgü stili nasıl kurulur? Biçim sorunu nasıl çözülür, ayrıntıdan nasıl yararlanılır? Öykü nasıl derinleştirilir? Figürlere nasıl canlı yaşam verilir? En kısa, en uzun sahne nasıl geliştirilir?

Öncelikle kitap kurdu olman lazım.Araştırma yapıp önce neyi nasıl ne şekilde yazacağını kafanda belirlemen gerekir.
Basit bir şey değildir insanın kendini yazıyla ifade etmesi.İmla kurallarını su gibi ezberleyip,virgülüyle ünlemiyle soru işaretiyle,noktalı virgülüyle,üç noktasıyla,yazdığınız yazılara anlam ifade edebilmesini,okumayı kolaylıştırabilmesi adına uygun yerlere serpiştirebilmeniz lazım.

Yazar ve şair nasıl olunur? bunun okulları varmıdır?

Doktor,avukat,hemşire,tiyatrocu vs.olmak için bile okumak,okullarına gidip bu işin alt kademesinden başlayıp,aşama aşama yetişmek gerekiyor.

Yazar ve şairlik yetenek işidir.Ya bu gün geçtikçe ortaya çıkar yada bir yerde tıkanıp kalınır.İfade eksikliği,duygu,yorumlarla zenginleştirilmemiş bir yazı,o yazıyı okuyana bir şeyler hissettiremiyorsa,bu demektirki daha çok çalışmak,daha çok kitap okumak,bir şeyler üretmek adına daha şık yazılar yazmak için,daha çok çaba sarfetmek demektir.

Şunu söyleyebilirim;edebiyatı,şiiri,öykü istiyor ve seviyorsunuzSeviniz tabiki buna kimse mani olamaz,ama bunu en iyi şekilde yazmak,içinizdeki sizi,kendinizi daha iyi ifade etmek adına,mutlaka dediğim gibi çok araştırmacı,bilgi ile donanımlarınızı arttırın.Savaşa çıktığımızda bile sığınak,aç kalmamak için yiyecek içicek,silah stoğu cephanemiz olması lazım.Daha büyük savaşlarda buna zırhda eklenebilir.Sizde öyle bir kuşanınki yazı sanatıyla ilgili teknik alet edavatınızı,edebiyat dünyasına bir Mine eklenmiş olsun.

Yazı ve şiirler insanın en kalbi duygu doğumlarıdır.Önce yürekte oluşur,sonra beyinde şekillenir,tetikleyici hislerele kaleme dökülür.

İnci inci,yazı,dizelerle...
Yürekten gelen hislerle...
Gönlümüzün mabedine...
Acizane yorumum Asudelice...

Boş verin uğraşmayın ,benim imla hatalarım bitmez,Türkçe min iyi olmadığını biliyorum,imla hatalarımda var ,onuda biliyorum,Fakat yazdıklarım bir işe yarar mı yaramaz mı siz onu söyleyin,imla hatalarımı düzeltirebilirim bir arkadaşıma ama yazmak için birşeyler olacak gibiyse devam edecem yoksa kitap falan yazmayacağım, yazmayı seviyorum ama dediğim gibi yeterli bilgim yok,kendimce yazıyorum,saygılar..!

Asude, türk çe öğretmeni falanmısın çok güzel yazmışsın?

Benim yazmayı seviyorum diye illaki yazar olacağım diye birşey yok,Bu benim Hayalimdi ama gerçek olur ama olmaz,
Olmazsada sadece sevdiğim için yazacağım ,kitabım çıksada olur çıkmasada olur,
Sadece yazdığım için mutluyum okadar gerisi önemli değil,
imla hatalarıma gelince biraz zor düzeltirim onları imla kurallarını pek bilmiyorum,
Bu demek değildir ki ben birşeyler yazamam,her yazanın yazar olması da gerekmiyor,Hepimiz birşeyler yazıyoruz,Belkide milletçe yazmayı seven bir toplumuz..!Tekrar söylüyorum yazar olmak hayalim di ama yeteneğim yoksa hayal olarak kalsın.Ben kendime başka bir yol bulurum,Hayat sadece kitaplardan ibaret değil..!
Biz istemeskde istemesek de bize verilmiş bir hayat ve bize yüklenmiş görevlerimiz ve sorumluluklarımız var.Allah"ın bize verdiği ,görevlerimiz var.

Biz dünyaya niçin gönderildik?Ne gibi bir nedenle gönderildik.Bir sebebi var.Sebebsiz hiç birşeyin yaratılmadığı gibi.
Amaç neydi .Bizi yaratan Boş yere bizi yaratmadı.

Bende bulacağım bana verilen asıl görevimi,İbatlarimin dışında .Bİr amaçla yaratıldığıma inanıyorum,Ve biliyorumki bana yol gösteren Mevlam zamanı geldiğinde bana onu gösterecek..
Belki ben sizde sıradan birisiyim..Fakat ben biliyorum ki sıradan değilim..!
Neden özel olduğumu düşünüyorum,Allah"ın her manada beni bilgilendirdiğini gerekirse ikazla uyardığını biliyorum..!
Her ne sebeple yaratılmış olursam olayım,
..Öncelikle kul olmam gerekiyor,ve bildiklerimi insanlarla paylaşmam gerekiyor,

Bir tebessümün bile sadaka olduğunu düşünürsek,yapmamız gerekenler bize zor gelsede .aslında kolaylıkların göstergesi değilmi..!

Genel Soru ve Cevaplar

MollaCami.Com