Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Dünyada kavuşamadım ahirette sevdiğime kavuşabilir miyim

Selamünaleyküm. kadir gecemiz hayırlara vesile olsun inşallah.
Aranıza yeni katılmış bir kardeşiniz olarak
Sual ve cevaplarınızı okuyup inceledikten sonra
Allahın afine sığınarak ve siz kardeşlerimden özür diledikten sonra
Uzun yıllardır çekmekte olduğum amansız bir sıkıntımı sizinle paylaşıp
Detaylı ve İslam dinine uygun nazik bir dillen beni aydınlatırsanız sevinirim.
Evet benimde evli bir hanım efendiye gönül bağım var bende evliyim
Fakat bu hanım efendi benim çocukluk aşkım ve ilk göz ağrım
Birbirimize sevdalı idik kız kiki yaş benden büyüktü
o bana aşık olduktan sonra ben ona aşık oldum ve birbirimizi ölesiye sevdik
aylalar ararsıdaki maddiyat farkı ağır ve kati örf ve adetler nedeniyle
kavuşamadık bunun özerine ben yeminler ettim evlenmem
onun doğup büyüdüğü köye gitmem ve onunla bir daha asla görüşmem diye
o köye daha gitmemişim hiç haberim olmadan bir baktım nişanlıyım
ve 23 yıl o kızla hiç görüşmedim iki çeyrek küçük asır dimi
hiç unutamıyorum dağlar taşlar hep özerime geliyor buğuluyorum
ve bir gün yolumuz iki üç dakika gibi bir sohbet etik yanında annesi vardı hal hatır surdu
evlenip evlenmediğimi ve Çubuklarımın olup olmadığını sordu sessiz gözyaşı döktüğünü gördüm bende kendimi tutamadım ağladım vedalaştık ben allak bullak oldum yıkıldım
kendinde 5 yaş büyük bir akraba sile evli iffetli namuslu çok temiz bir kadın
hiçbir zaman ben onun yatağını ve bedenini düşünmedi ve düşünmemde onun ruhunu sevdim
onu Allah için sevdim eyer bir gün bana dese ki evliyim ama istersen senin olurum dese
benim sevgim nefret olup unun özerine akacaktır.
Bu şekil sevmeye ne denir öbür dünyada ona kavuşma olasılığım varmadır.
Yapacağınız açıklamaya göre daha yazacım.şimdiden teşekkürler

vealeykümselam iftar vakti almanyada yaziyi okudum utandim yaw sen yazmissin Allah icin sevdim Allah Allah oldugu icin sevilir ask icin deyil sonra cocugun var insan önce ailesini gözünün önüne getirir sen o sevdadan hemen vaz gec yuvana baglan

ey almanyadaki yurumcu sen önce yazdıklarımı duğru oku

ey almanyadaki yurumcu sen
önce yazdıklarımı duğru oku

Sizin de kandiliniz mübarek olsun kardeşim,

Kardeşim hem kendiniz için hem o hanımefendi için bol bol dua ediniz. Rabbim her ikiniz için de hayırlı kapılar açsın.

vealeykümselam iftar vakti almanyada yaziyi okudum utandim yaw sen yazmissin Allah icin sevdim Allah Allah oldugu icin sevilir ask icin deyil sonra cocugun var insan önce ailesini gözünün önüne getirir sen o sevdadan hemen vaz gec yuvana baglan

Talib, okudugun başlık altında olunca yazı biraz yanlış anlaşılmış.. Ama kardeşimiz cocuklugunda çok sevmiş. Fakat araya töre vs. derken farklı kişilerle evlenmişler.

Şimdi ise merak ettiği dünyada kavuşmam mümkün olmadı, hala da unutmıyorum acaba ahirette kavuşur muyum üzerine..

* * * *

Konu ile alakalı bir kaç hadisi şerif aktarmak istiyoruz:

“Kim âşık olur da iffetini korur, halini gizler ve bu yüzden ölürse, şehit olarak vefat eder”. (Keşfu’l Hafâ)

"Aşkını gizleyip, iffetini muhafaza ederek, sabredenin günahlarını, Allahü teâlâ affedip Cennetine koyar." (İbni Asakir)

"Ümmetimin üstün olan kimseleri, aşk belasına maruz kalınca iffetini muhafaza edenlerdir." (Deylemi)

Ahirette kavuşulur mu bilinmez fakat eğer siz aşkınızı sahip çıkıp şeytanın tuzağına düşmezseniz ŞEHİT makamına ulaşabilirsiniz..

Allah yar ve yardımcınız olsun

Mehmetrıza bey üzücü bir durum yaşamışsınız bu dünya da öbür dünya da kavuşmaksa tamamen size kalmış yani bu dünyada bizi cennete götürecek amaller işlersek ve cennete düşersek biliyorsunuz ki cennette yasak,sıkıntı,hastalık,dert yok kavuşamamakta yok inşaallah cennette kavuşursunuz. Ama büyük mesele cennete gidebilmek!
Bu dünyadaki durumla alakalı da demek isterim ki evlilik namaz kılmaya benzer tekbir aldın mı sağa sola bakılmaz! Onun için bu sevdayı cennete varıncaya kadar çıkmamak üzere kalbinize gömün. Ailenizle hayırlı huzurlu ve islam üzere bir hayat yaşamanız dileğiyle...
Leyle-i kadriniz mübarek olsun efendim. Selametle...

Cenabı Allah yardımcınız olsun kardeşim zor bir durum olsa gerek ama aynı durumun eşiniz tarafından geldiğini düşünecek olsanız sizin için dahada zor bir durum olacaktı !!!!
birde olaya bu yönüyle bakalım sizin istediğiniz mi Allah cc isteğimi !!!
cenabı Allah ın size emanet ettiği bence daha asık olunması gereken biri diye düşünüyorum size de naçizane bunu tavsiye ediyorum
ahirette konusuna gelince biraz önce yazdığım gibi düşünmeye başlarsanız yani Allah ın sizin için seçtiği ve size emanet verdiğini yani eşinize bu gözle bakmaya başladınız mi işte o zaman evliliğiniz namaz kılmaya benzemiş olur ahirette de sizi cennete götürecek o namazdan !!! başka birini seçmeyi düşünmez siniz
cenabı Allah cc yar ve yardımcınız olsun inşallah
vesselam

unutmak icin her yolu denedim ama olmadi... es mes hikaye eger gercekten sevgiyse hic evlenme kardesim...ben oyle yapcagim... baskasini ziyan etme bosver... yukkardakiler hic bisey bilmiyor yasadiklari yok...ben kavusamadim askima .... hic kimsede o gibi olmadi...olamazda ....yillarca denedim .... olmadi... evlenmiyorum .....

@ mehmetriza.....
yerinde olmak istemezdim, esinin yerinde hiiiic olmak istemezdim.zor durum.asik olmayan anlamaz.senin duadan baska caren yok bence.sadaka ver kurban kes birseyler yap ki, o askini unuttursun sana MEVLA

Kişinin evlendiği kişi de kadere dahildir. "Bu benim kaderimdir.. Kim bilir bunda benim bilmediğim ne hayırlar gizli." diye düşünebilirsin.

Allah tüm sevenlerin yardımcısı olsun bende birini Allah için sevdim ayrıldım her gece göz yaşı döküyorum onu çok seviyorum ama ikimizde okuyoruz birlikte olursak zinaya düşebiliriz o yüzden onunla görüşmüyorum eğer bu dünyada kavuşamazsam Allah benide inşallah ahirette ona kavuşturur

Ve aleyküm selam kardeşim.

KİMİNLE EVLENİLECEĞİ EZELDE MUAYYEN OLUP, HİÇBİR SURETTE DEĞİŞMEZ

Ashab-ı Kiram’dan bir zat Peygamberimiz’e s.a.v. şöyle der:
-Falan kadınla evlenmek istiyorum, dua buyurun.

Peygamber Efendimiz s.a.v.:

-Eğer sana, İsrafil, Mikail, Cebrail, ve Hamele-i Arş a.s. dua etse, aralarında ben de bulunsam, gene sen ancak senin için yazılan kadınla evlenirdin.

Hadis-i şerif, Ramuz 357/9

Dünyada mesele bundan ibarettir.
Kaderinize razı olup elinizdekilerin kıymetini bilin, nikahınızdaki kişiyi gönlen bile olsa ihmal ederek onun kul hakkına girmeyin, ona haksızlık yapmayın.
Sonra Allah onu da alır elinizden ve sizi verdiği nimete nankörlük ettiğiniz için daha kötülerin eline bırakır. Dikkatli olmak lazım.

"Kaderime teslim olmayan, belama sabretmeyen ve verdiğim nimetlere şükretmeyen kimse; benden başka bir Rab arasın!"

Heysemi, Mecmau'z-Zevaid

Ahirete gelince, cennete girenler orada diledikleri gibi hareket ederler, hiçbir sınırlama olmadığı haber veriliyor dini kaynaklarda.
Yani kavuşmak elbette mümkün.

Ama ahirette kiminle yaşayacağımız derdinden çok, ahirete iman götürme derdine düşmeliyiz.
Mesela o kişiyle cehennemde karşılaşma ihtimali de var.
Aciz hocama ve Vahit hocama katılıyorum.
Biraz gerçekçi olup hayal dünyasından çıkıp elinizdekilerin kıymetini bilin ve size hizmet eden kadına "dünyadaki en hayırlı kişi" olun.

"Sizin en hayırlınız, kadınlarına karşı en hayırlı olanlarınızdır."

Hadîs-i Şerif, Sünen-i İbn-i Mâce

bende ilk askimi ilk göz agrimi unutamiyorum....su anda evliyim ve cocuklarim oldu onu unutamiyorum bir türlü...ama bi kac gün önce cok ilginc birsey oldu....dua etmistim allahim cok canim yaniyo bana yol göster yardim et diye...sonra bi gece uykumda cok sevdigim canimdan bir parcam olan biri ölmüs..hickira hickira agliyormusum...o günden sonra sanki yüreyimden bir parca koparmislar gibi hissediyorum...yine canim yaniyor...ne yapacagimi sasirdim...o sevdigim adami eskisi gibi yüreyimde hissedemiyorum..

kinamayin arkadaslar cok zor birsey bu yasamayan anlamaz...yani ben kocamla evlendikten sonra tanimadim onu..esimden önce tanidim yillar önce.....esim beni ta ilk zamanlarimizda bana karsi okadar saygisiz ve kirici davranmasina ragmen esimi sevmeye calistim...hatta esime ihanet etme ihtimali olmasin diye ilk askimin bana aldigi hatira olarak hediye ettigi bilekligimi bile attim....ama deymedi...esim olacak hakketmedi bunu...okadar canim yandiki ondan bosanmayi bile düsünüyorum....sevmiyorum onu tahamü bile edemiyorum ona....l

dünya, her halukarda imtihan dünyasidir..
ve herkesin imtihani ayridir..
sabredenlerden ve sükredenlerden olabilmek nasib ola insaAllah

Genel Soru ve Cevaplar

MollaCami.Com