Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Ellerin birlestirilmesinde cemaatsel ifade

dünyada bizden başka açık elle dua eden varmı?ben bilmiyorum duymadım görmedim.dünyayı belki dolaşmadık lakin pc de dolaşabiliyoruz.

:)

adamın biri sadece bizim böyle dua ettiğimizi zannedermiş. ama bir gün fas gibi büyük bir devlete gidince şu cemaate bak yaa ne kadar büyük fasın hepsi onlarınmış demiş.

saygılarla

her yer bizim sadece dünyayla sınırlı değil ;)

Evete arkadaşlar Devamlı bu konu ile ilgili Cematsel sonuçlar çıkarılmak üzere millete baskı yapılıyor çevremde
Birgün Bir Hocama Nedenini sordum?
Kendisi aynen şunu anlattı.

1071 yılında Selçuklu Müslüman Türkler Anadolu'ya ilk ayak bastıklarında Rumlar ile iç içe yaşamak zorunda kalmışlardır. İki elleri de ayırmadan dua yapan atalarımız özellikle sabah namazlarından sonra uykusuzluğunda verdiği gaflet ile avuç içlerini birleştirmişlerdir. bu dua şekli de Hristiyanların duasına benzemesinden dolayıo dönemki İslam alimleri ellerin ayrılarak dua edilmesini buyurmuşlardır.
Çoğunuzun da bildiği gibi dinimizde Edilleyi Şerriye vardır. Bunlar Kitap,Sünnet,İcma-i Ümmet ve Kıyas-ı fukua'dır.
İcma-i Ümmet yani halis din adamlarının bir araya gelip Kitap ve Sünnette olmayan bir konuda hüküm vermesidir. Bundan dolayı da o dönemki İslam Alimleri bu kararı vermişlerdir. Dolayısıyla o günden günümüze gelmiştir. Fakat Artık Günümüzde Hristiyanlarla iç içe yaşamıyoruz en azından dolaylı yollarla yaşıyoruz. hani bizim İbadetimizi etkileyecek şekilde değil en azından. Ayrıca Türki Cumhuriyetler ve Arap Dünyasına bakıldığında gerekli resimler paylaşılmış zaten hep ellerini birleştirerek Dua yaparlar.
Bunu belli bir kısma veya cemaate mâl etmek sonderece üzücü ve sakıncalıdır.
Selametle

Evete arkadaşlar Devamlı bu konu ile ilgili Cematsel sonuçlar çıkarılmak üzere millete baskı yapılıyor çevremde
Birgün Bir Hocama Nedenini sordum?
Kendisi aynen şunu anlattı.

1071 yılında Selçuklu Müslüman Türkler Anadolu'ya ilk ayak bastıklarında Rumlar ile iç içe yaşamak zorunda kalmışlardır. İki elleri de ayırmadan dua yapan atalarımız özellikle sabah namazlarından sonra uykusuzluğunda verdiği gaflet ile avuç içlerini birleştirmişlerdir. bu dua şekli de Hristiyanların duasına benzemesinden dolayıo dönemki İslam alimleri ellerin ayrılarak dua edilmesini buyurmuşlardır.
Çoğunuzun da bildiği gibi dinimizde Edilleyi Şerriye vardır. Bunlar Kitap,Sünnet,İcma-i Ümmet ve Kıyas-ı fukua'dır.
İcma-i Ümmet yani halis din adamlarının bir araya gelip Kitap ve Sünnette olmayan bir konuda hüküm vermesidir. Bundan dolayı da o dönemki İslam Alimleri bu kararı vermişlerdir. Dolayısıyla o günden günümüze gelmiştir. Fakat Artık Günümüzde Hristiyanlarla iç içe yaşamıyoruz en azından dolaylı yollarla yaşıyoruz. hani bizim İbadetimizi etkileyecek şekilde değil en azından. Ayrıca Türki Cumhuriyetler ve Arap Dünyasına bakıldığında gerekli resimler paylaşılmış zaten hep ellerini birleştirerek Dua yaparlar.
Bunu belli bir kısma veya cemaate mâl etmek sonderece üzücü ve sakıncalıdır.
Selametle

Konuya katkılarınızdan dolayı şükranımıza muvafık oldunuz kardeşim.

Şimdi eskisi gibi hristiyan aleminde ki nasara olanlar zaten böyle iki elini kapayıp hani gafletle yapan müslümanların yaptığı gibi dua da yapmıyorlar. Dolayısı ile zaruratleri mübah kılan şey de kalktığı için böyle dua etmede sakınca da yoktur.
Şimdi ben bazısını görüyorum adam ellerini havaya kaldırmış sanki güvercin olacak uçacak zannediyorum bir de sallıyor ellerini hele bir de amin amin diye bağırıyor kardeşim karşında sağır yok ki öyle aminde denmez öyle amin diyenlere karşısınızda ki Allah ki sağır değildir buyurmuşlar. Böyle yapmak ibadette huzur kaçırmak veya gösterişe kaçmak veya kibirlenmek veya veya veyyaa...... diye gider.

selam ve dua ile

Özel Yazılar

MollaCami.Com