Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Ebced Hesabı İle İsim Hesaplama

Çocuğunuza ebced hesabına göre akıl fikir değerlerine göre isim koymak için şu formül uygulanır.
anne adı + çocuk adı / 9 kalan sayı akıltır
baba adı + çocuk adı / 9 kalan sayı fikirdir

Misal:
sizin adınız Necati
eşinizin adı Seher
çocuğunuza Mehmet ismini koymak istiyorsunuz.

öncelikle yukarıdaki tabloya göre isimlere karşılık gelen değeri bulmalıyız.

Necati arapça yazılışı نجاتى şeklindedir.

ن ج ا ت ى

10+400+1+3+50= 464

Necati isminin değeri 464'tür

şimdi Seher'i bulalım;

Seher arapça سحر şeklinde yazılır.

س ح ر
200+8+60=268

Seher isminin değeri 268'dir

Çocuğa koymak istediğimiz isim Mehmet;
Mehmet arapça محمد şeklinde yazılır.

م ح م د
4+40+8+40=92

Mehmet isminin değeri 92'dir.

Artık formüle geçebiliriz.

anne adı + çocuk adı / 9 kalan sayı akıltır.
268+92=360 360/9=40 kalan "0" dır.

baba adı + çocuk adı / 9 kalan sayı fikirdir.
464+92=556 556/9=61,7 kalan "7"dir.

"1" en düşük "9" en yüksek değerdir. Ortalama "4", "5" dir.
"0" ebced hesabında hem "9" yerinde hem de "0" şeklinde kullanılır. Üstün zeka olarak kabul edilir. Pek tavsiye edilmez.

Bizim bulduğumuz değerlere göre çocukta;
akıl:9
fikir:7 dir.

Doğru hesapladıysam ;

Akıl : 6
Fikir 2 :-[ :(

Teşekkürler :)

Ben isim hesaplamasını herkes yapamaz,izinli olanlar yapabilir diye duymuştum.bilgisi olan varmı acaba. ???

Benimde aklıma takılmadı desem yalan olur ??? Bilen kardeşlerimiz yardımcı olursa seviniriz

ben şöyle duymuştum

misal burda 40 kaldı sıfırı atıp akıl'ı 4 olarak varsaydık biliyorum...

ben şöyle duymuştum

misal burda 40 kaldı sıfırı atıp akıl'ı 4 olarak varsaydık biliyorum...

Sanırım yanlış anladınız. Belki ben yanlış anladığınızı yanlış anlamış olabilirim :) Eğer bir yanlış anlaşma varsa düzeltelim inşallah.

Sonucun 40 olması önemli değil tam sayı olması önemlidir. Önemli olan kalandır. Kalan ise virgülden sonrasıdır. tam sayının kalanı ise "0" dır. (40,0)

Şimdi verilen örnekte;
268+92=360 360/9=40 bu gerçekte 40,0 kalan "0" dır.

Burada kalan "0" 40'ın sıfırı değildir..40 tam bir sayıdır.bu herhangi bir tam sayıda olabilirdi. atıyorum 38, 13, 45, 54, gibi.. sonuç yine değişmezdi. kalanımız yine "0" olurdu.. 40 rakamındaki sıfır sizi aldatmasın..bu sayının kalanı (40,0) virgülden sonraki sıfırdır.

Şimdi siz şunu demek istediniz sanırım. Eğer sayımız mesela 40,40 olsaydı o zaman sizin dediğiniz gibi virgülden sonra ki 4'ün yanındaki bütün sıfırları atarak 4 rakamına ulaşabilirdik.

Ben sizin böyle anladığınızı düşündüm. Umarım anlatabilmişimdir.. biraz zorlandım :) eğer ben yanlış anladıysam özür dilerim.

[img]http://img523.

Artık formüle geçebiliriz.

baba adı + çocuk adı / 9 kalan sayı fikirdir.
464+92=556 556/9=61,7 kalan "7"dir.

"1" en düşük "9" en yüksek değerdir. Ortalama "4", "5" dir.
"0" ebced hesabında hem "9" yerinde hem de "0" şeklinde kullanılır. Üstün zeka olarak kabul edilir. Pek tavsiye edilmez.

Bizim bulduğumuz değerlere göre çocukta;
akıl:9
fikir:7 dir.

alıntıladığım yerde dikkat ederseniz 40,0 diye yazmıyor

Şimdi verilen örnekte;
268+92=360 360/9=40,0 kalan "0" dır.

burdakine bakarsak elbette doğru ama yukarda öyle bir şey yoktu yani 40,0 diye yazılı değildi sadece 40 yazmışsınız sonrada 0 demişsiniz ben onu düzeltmek istedim..

Bu sadece isim hesaplama icinmi?
bazileri evlenecegi esinin ismini ve kendi isminide hesaplatiyor birde yildiznameye baktiriyorlar yildizlari uyusuyormu diye

bu konuda bizimle paylasacaginiz bilgiler varmi?

Bana kalsa bu hesap işlerine takılmayın derim. Dinimizde hesaplama diye bir şey yok. Yeri olsa dahi hesaplayarak hayatına yön vermek yok. Bu gibi şeylere kanıp, Kader-Kaza mevzusunu gözden kaçırmayalım!...

Misal hesaplama sistemiyle daha doğmamış çocuğun ismini koymak, neymiş efendim buna göre daha zeki olur, şuna göre daha akıllı olur vs vs

Sadece hesaplayıp, kitaplayıp isim koyarak zehir gibi zeki olunmaz ki! Sen o çocuğun içine Allah sevgisi, Peygamber sevgisi, İman sevgisi, İslam sevgisi, Güzel ahlak vb. yerleştirmedikten sonra!...

Bana kalsa bu hesap işlerine takılmayın derim. Dinimizde hesaplama diye bir şey yok. Yeri olsa dahi hesaplayarak hayatına yön vermek yok. Bu gibi şeylere kanıp, Kader-Kaza mevzusunu gözden kaçırmayalım!...

Misal hesaplama sistemiyle daha doğmamış çocuğun ismini koymak, neymiş efendim buna göre daha zeki olur, şuna göre daha akıllı olur vs vs

Sadece hesaplayıp, kitaplayıp isim koyarak zehir gibi zeki olunmaz ki! Sen o çocuğun içine Allah sevgisi, Peygamber sevgisi, İman sevgisi, İslam sevgisi, Güzel ahlak vb. yerleştirmedikten sonra!...

evet kardelen kardeşime aynen katılıyorum.Birde oğlan kız olma duası diye bir şey varmış (doğacak çocuklar için)bunları asla tasvip etmiyorum.bence bunlar şirki hafi oluyor...vallahü ağlem.

Yorumum biraz sert kaçmış galiba, öyle tepkiler aldım :)

Hassas olduğum bir konu. Hurufiliğin dinimizde yeri olmadığını düşünüyorum.

Ve yakın bir zamanda bir olayla karşılaştım. Dini hususlarda kendisine danışılır bir şahıs, bu gibi hesaplama yöntemiyle yeğenine isim koyuyor. Hani nerede senin yaradana olan güvenin? Harfler, rakamlar mı kuracak hayatını? Anlayamıyorumda :-[

Söyleyecekleri olan varsa, kulaklarım açık dinliyorum :)

Yoksa sizlerle ilgili herhangi bir derdim yok. Saygılarım; molla özel üyelerine ;) 8)

Ben sizi anlıyorum ve hak veriyorum kardelen kardeşim..bence de bu hesap işlerine fazla takılmamak gerek. Çünkü hiçbirimizin ilmi buna müsaade etmez.

Yalnız kader kaza ile ilgisi olmadığını düşünüyorum. günümüzde tıpta doğmamış çocuğun geçireceği hastalıklara kadar müdahale edilebiliyor. Buda kadere karşı gelmek değildir.

Bu sözünüz bana biraz cesurca geldi.:) batıl demişsiniz. Haksa veya batılsa bunu izah edecek kişi ben olamam. Fazla bilginiz veya kaynağınız yoksa sizde olamazsınız.. ne batıl diyecek ne de hak diyecek kadar ilmim var.

Çok haklısınız. Herkes hele ki bu özel bölümdeki kardeşlerimizin bunun bilincinde olmadığını düşünemiyorum.

Hurufiliğin dinimizde yeri olmadığını düşünüyorum.

ikinci cevabınız daha mı sert oldu nedir?:) Tabi ki Hurufilerin yaptığı gibi esrarengiz bir şeymiş gibi her şeyi evirip çevirip sayılara bağlamak hiç ama hiç doğru bir davranış değil. Ben kimsenin de böyle bir şey yapacağını düşünmüyorum. Bu forumda kimsenin de Hurufilik ile yakından uzaktan ilgisi olduğunu düşünmüyorum.

Osmanlı zamanında bazı alimler bu ilimle meşhur olmuşlar. Pek çok alim bu ebced hesabına göre tarih düşmüş. Allah lafzına karşılık gelen lale ve hilal'e değer verilmiş. Osmanlıda özel laleler yetiştirilip çok yüksek fiyatlara satılırmış. hilal'de İslamın simgesi olmuş vs vs...

Bu konuyu Osmanlıca bölümü için hazırlamıştım esasında.. bu konunun o bölümde olmaması olamazdı.:) haksa da batılsa da böyle bir ilim varmış ve Osmanlı zamanında da çok yaygınmış..

varsada yoksa da deyip geçelim. fazla takılmayalım. ;)

Evet, biraz cesur olduğum söylenir :)

Yalnız kader kaza ile ilgisi olmadığını düşünüyorum. günümüzde tıpta doğmamış çocuğun geçireceği hastalıklara kadar müdahale edilebiliyor. Buda kadere karşı gelmek değildir.

Aslında yakından veya uzaktan bir ilişkisi var Janves kardeşim. Teknolojiden bahsetmişsiniz. Teknolojinin yararları ve yararından çok zararları he, ne dersiniz? :)

Günümüzde doğmamış bir çocuğa, hatta henüz (islami ifadelere göre) ruhu üflenmemiş bir çocuğa, daha iki aylık bir cenine hastalık teşhisi koyup "bu çocuk hastalıklı, doğurmanız imkansız" diyen ya da doğmasına aylar kala benzer cümlelerle zorla öldürülen fetüsler gibi doktor teşhislerini duymuşsunuzdur. Yakın bir geçmişte, bir hafta içerisinde 10 tane bu gibi olay işittim. Ve bu sadece benim işittiklerim!

Doktora inanıp etrafındakileri hiçe sayanlar, doktor ve ailesi arasında kalanlar, doktora kulak asmayanlar olarak sınıflara ayrıldı hanımlar :'(

Avrupada son zamanın meşhur teşhisidir bu. Özellikle de TÜRK ailelerine karşı verilen direktifler. Doktora inat sapasağlam doğan çocuklarsa bunun cabasıdır. Yaşanmış olaylardan duyduklarımı dile getirdim sadece. Üzgünüm, en az Filistin'de ki muharebe kadar üzgünüm bu durum karşısında :-\
Farklı bir konu oldu ama, kusurum affola :-[

batıl demişsiniz. Haksa veya batılsa bunu izah edecek kişi ben olamam. Fazla bilginiz veya kaynağınız yoksa sizde olamazsınız.. ne batıl diyecek ne de hak diyecek kadar ilmim var.

Bilgim olup belgem olmadığı için genelleme yaptım ve batıl demedim! Kendimce misal verdim. Eğer imkanım olursa kaynakta bulur ve sizlerle paylaşırım. Aklımın en ön safında yerini aldı bile bu konu ;)

Tabi ki Hurufilerin yaptığı gibi esrarengiz bir şeymiş gibi her şeyi evirip çevirip sayılara bağlamak hiç ama hiç doğru bir davranış değil. Ben kimsenin de böyle bir şey yapacağını düşünmüyorum. Bu forumda kimsenin de Hurufilik ile yakından uzaktan ilgisi olduğunu düşünmüyorum.

Birincisi; Dinimizde hesaplama diye bir şey yok. Ben; "Dinimizde" demişim tarih veya hayatın farklı bir safhasında dememişim. Ayrıca Yeri olsa dahi hesaplayarak hayatına yön vermek yok. Osmanlının bu hususda ki yapıtlarını ve bir takım bilginlerin rakamlarda tarih saklamaları hususunu bildiğim için bu şekilde de bir izahat yapmışım.

İkincisi; Yine ben Yoksa sizlerle ilgili herhangi bir derdim yok. demişim. Yoksa molla üyelerimizden herhangi birini hurufilik ile itham etmemişim.

Son olarakda azıcıkta anlaşılamadığımı düşünüyorum :-[ Hassasiyetinize ve anlayışınıza sığınıyorum ;)

Aslında yakından veya uzaktan bir ilişkisi var Janves kardeşim. Teknolojiden bahsetmişsiniz. Teknolojinin yararları ve yararından çok zararları he, ne dersiniz? :)

Günümüzde doğmamış bir çocuğa, hatta henüz (islami ifadelere göre) ruhu üflenmemiş bir çocuğa, daha iki aylık bir cenine hastalık teşhisi koyup "bu çocuk hastalıklı, doğurmanız imkansız" diyen ya da doğmasına aylar kala benzer cümlelerle zorla öldürülen fetüsler gibi doktor teşhislerini duymuşsunuzdur. Yakın bir geçmişte, bir hafta içerisinde 10 tane bu gibi olay işittim. Ve bu sadece benim işittiklerim!

:o Yanlış anlaşılma olmuş. Basit bir örnek olduğu için izah etmeye lüzum görmemiştim. Ama anlatmaya yeterli olamamışım.. teknolojinin zararından değil yararından bahsettim. “günümüzde tıpta doğmamış çocuğun geçireceği hastalıklara kadar müdahale edilebiliyor.” derken çocuk doğmadan ilerde hangi hastalıklara yakalanacağı tespit edilip önlemi alınıyor. Ve o hastalığa hayatı boyunca yakalanmıyor. Bunu kastettim. Sanırım sizin çevrenizde şahit olduklarınız, bu yönde anlamanıza yol açtı...

burda ebcedin olmadığını söylediniz gibi geldi bana. o yüzden batıl demişsiniz dedim.

Yeri olsa dahi hesaplayarak hayatına yön vermek yok.

Size hak verdiğimi söylemiştim.

Yorumumda ufak bir değişiklik yaptım.

Şöyle söyleyeyim; niyetim birilerine 'hayır sen yanlış yapıyorsun, doğrusu şudur' demek değil. Ebced hesabının öncesini biliyorsanız eğer az çok bana hak vereceksiniz.

Mazisi İslam'a fesat sokmak olan bir olayın kullanılıyor olması beni ziyedesiyle üzüyor. Bu yüzden farklı çıkışlarım olmu olabilir :-[

Evet yakın ve uzak tarihte kullanılmış olabilir. Osmanlı devrinde kullanılmış olabilir. Tamam bazı hesaplamalar ile olmuş tarihler, geçmiş zaman izleri de bulunabilir ama geleceğe yönelik yatırım haline döndürülmüş bir olay haline gelmiş bu hesaplama işlemi. Ve günümüzde bu şekilde kullanılıyor olmasına üzülüyorum.

Ha bu yorumlarım okuyanlar için geçerli değil! Sözüm meclisten dışarı ;)
Biliyorum ki sizler, nerede, nasıl ve ne yapılması gerektiğini bilen insanlarsınız. Yorumlarımdan forum üyelerimizden herhangi birini eleştirdiğim anlamı çıkıyorsa (ki mümkün mertebe genelleme yaparak izah etmeye çalıştım) özür dileyebilirim.

Şimdi eğer merak ediyorsanız ebced hesabının geçmişini ve kullanıldığı yerleri anlatan bazı kaynaklar buldum. Ve şahsi düşüncem; Peygamber efendimiz ve Sahabenin hayatına baktığımızda hesap kitap işleri ile uğraşmadıklarını görüyoruz.

Diyeceğim şu ki lisana getirdiğim ifadeler ve lisana getiremediğim bir çok düşüncem ile konuya hararetli bir şekilde cevap vermiş olabilirim; kusurum affola...

İşte bulduğum kaynaklar;

EBCED

CİFR HESABI

HURUFİLİK

Ve konuyla ilgili olduğunu düşündüğüm;

TİMUROĞULLARI

tesekkürler

Özel Yazılar

MollaCami.Com