Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

YEDİKITA dergisi

fahreddin paşadan geçenlerde biraz yazmıştım.tevafuk. :) elimize geçmedi bu sayı ,teşekkür ederim kardeşim

fahreddin paşadan geçenlerde biraz yazmıştım.tevafuk. :) elimize geçmedi bu sayı ,teşekkür ederim kardeşim

Ben teşekkür ederim kardeşim. :)

Medine Müdafaası ve Fahreddin Paşa
Birinci Dünya Savaşında, Osmanlı askerleri Hicaz bölgesi nde, Medine -i Münevvere'yi İngilizlere karşı savunuyorlardı.

Ayrıca, Mekke Emiri Şerif Hüseyin, 1908 yılında İstanbul'dan ayrıldığı andan itibaren bir taraftan devleti aldatıp "Gönüllü toplayacağım" diye aldığı 60 bin altınla topladığı adamları isyan için hazırlamakta; bir taraftan da Fransız ve bilhassa İngilizlerden hesapsız para ve silah alarak devleti arkadan vurmak için teşkilâtlanmaktaydı. Bu gelişmeler üzerine, 23 Mayıs 1916'da Fahreddin Paşa'ya denetleme görevi verilerek, seçtiği subaylarla birlikte Medine'ye gitmesi emredildi. Paşa, 31 Mayıs tarihinde Medine'ye geldi. Gelişinden beş gün sonra, 5 Haziran 1916'da Şerif Hüseyin isyanının çıkmasıyla isyan bölgesinde göreve başladı. Böylece askerleri ve subaylan ile birlikte büyük kahramanlıklar ve fedakârlıklar devri başlamıştı.

allah razı olsun kardeşim

Yeni Sayı muhteşem!
kesinlikle kaçırmayın derim arkadaşlar:)

Ben de takip ediyorum bu dergiyi :) Hazırlayanlardan Allah razı olsun.

tarih sevip te abone olmayan yoktur herhalde

...

-ak-snc7/374951_10150501718449218_96117039217_8388316_1926433019_n.jpg[/IMG].

.

fotoğraflar gözükmüyor.
bozuk link

bizde görünüyor.proğramınızdandır.

Osmanlı Tarihi

MollaCami.Com