Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Usta, bir eş çeker misin müslüman olsun!...

Usta, bir eş çeker misin müslüman olsun!

Bismillah, es-salâtu ve's-selâmu alâ Rasulillâh
Ne zamandır yazmayı düşündüğüm ama bir türlü fırsat bulamadığım bir konu üzerinde durmak istiyorum. Zamanında yapmış olduğum bir araştırma, onun sonuçları ve birkaç gün içinde gördüklerim yazacaklarıma kaynak oluşturan temel faktörlerdir. Yazının amacı birilerini kınamak, kötülemek, aşağılamak veya haklarında su-i zann etmek değildir. Kalbleri ve kalbte olanları en iyi bilen Allah'tır.

Sesli düşündüğümü farzedin veya da sizinle bir halka içinde istişare ettiğimizi varsayın. Herkes az çok bu durumdan muzdarip veya herkes bu durum hakkında birkaç kelam edebilir diye düşünüyorum ve başlıyorum içimi dökmeye. Hiç duydunuz mu bilmiyorum "islami evlilik sitesi" kavramını, duymadıysanız burada duymuş ve hakkında bilgi edinmiş olacaksınız evet zamanında bu sosyal vakıa hakkında araştırma yapmıştım, bildiğim kadarıyla sosyal olaylar tek sebebe indirgenemez zaten biz de burda onların neden, nasıl, kim tarafından, ne zaman ortaya çıktığını ortaya serecek değiliz bu ayrı bir araştırma konusu lakin gözümüzü, kulağımızı kapatsak da bazı gerçeklerden kaçamıyoruz. Bu gerçek hakkında yaptığım araştırmada "islami evlilik siteleri sizce nedir?" sorusunu esas almıştım, sorduğum kesim, kavramla paralellik arzeden bir kesim olduğu için cevaplar benim için çok önemli idi çünkü bu tip ortamlara girenler de aynı tip düşünce insanlarıydı, her ne kadar karakter ve kişilik farklılıkları olsa da. Araştırma sonucu elde ettiğim bilgi şunu gösteriyordu:

"Soru muhataplarının hemen hemen hepsi bu tip bir olaya karşı olumsuz tavır içinde ve hemen hemen hepsi mezkur ortamda başlayan, gelişen ve nihayete eren evliliklerin mutlu, huzurlu, sağlam bir aile yapısını oluşturamayacağı kanısında. Saçma, gereksiz, anlamsız, faydasız gibi cevapların verildiği araştırmada burada yer alan insanların kimliksizlik veya şahsiyet çatışması yaşadığını ileri sürenler de oldu."

Buraya kadar herşey iyi güzel lakin benim esas takıldığım nokta ve bu yazıyı yazmamdaki esas gaye şu:

Araştırma sonucu büyük bir oranın bu oluşuma sıcak bakmadığını, tasvip etmediğini anladık fakat birkaç gün içinde yaptığım gözlemde şunu gördüm bu sitelerin sayısı artmış, en önemlisi üye sayılarını görünce küçük dilimi yutacak gibi oldum. Yüzbinlerce kişi evet yanlış okumadınız yüzbinlerce kişi sanki kafama balyoz indi. Ya ben yanlış kişilere danıştım, ya araştırma sonuçlarında bir yanlışlık var ya da soruların muhatapları önce beni sonra kendilerini kandırdılar. Madem bu iş yanlış ve yüzdelik olarak büyük çoğunluk bu işe karşı peki bu "islami evlilik siteleri"ne kimler meylediyor. Bir an aklıma şu geldi hani sigara içenler, sigaranın zararını bilir, ama içmeye devam ederler, hatta paketlerin üstünde öldürücü olduğu yazar ama günden güne aktif içici oranı düşmediği gibi sigara içme yaşını korkunç boyutlara ulaşır. Sanırım aynı durum burda da geçerli birşeyin yanlış olduğunu bilmek ile yanlışı yapmamak arasında dağlar kadar fark var. Hz. Allah c.c bizleri bu yüzden devamlı uyarıyor. Bu olayın boyutlarının gittikçe büyümesinin sebeplerini irdeleyecek değiliz belki başka bir yazıda bunu işlemeye çalışırız lakin ne olursa olsun insanoğlu sözleri ile yaşantısını hemhal kılmalı, sözünü özü ile yoğurmalı.

Hala böyle sitelerde umut arayan, eş arayan kardeşlerimiz varsa acizane tavsiyemiz şudur. Bakınız kardeşim, kimse evleneceği eşin kötü olmasını istemez herkes bir Hz. Yusuf güzelliği, bir Hz. Hatice sadakati, bir Hz. Fatıma hizmeti, bir Hz. Osman edebi, bir Hz Ali vefası bekleyebilir eşinden ama bunu isteyen kişi de bu isteklerine özelliklere uygun hal içerisinde olmalıdır. Nasibin varsa Bağdat'ta da olsan seni bulur, acele işe şeytan karışır, hırsla kalkan (hareket eden) zararla oturur denilir, o halde durumumuzu birkez gözden geçirelim, eş arama kriterlerine baktım da, sizce durumu, hali vakti iyi olan okumuş, dindar, kültürlü biri zaten çevresinde kolayca eş bulmaz mı? O halde biz bu özellikle haiz birini neden sanal bir alemde aramaya çalışıyoruz bir düşünelim inşaallah. Belki sanal yolla evlenenler vardır ama istisnalar kaideyi bozmaz. Müslüman şüphe arzeden şeylerden uzak durmalıdır. Mevla hepimize basiret ihsan eylesin aklı ile kalbi hak yolda kullanabilmeyi nasib eylesin. Yazıdan dolayı alınan, kırılan olduysa hakkını helal eylesin...

İlyas Uçar
Kaynak: ilyasucar.com/makale-arastirma-fikriyat

herkes bir Hz. Yusuf güzelliği, bir Hz. Hatice sadakati, bir Hz. Fatıma hizmeti, bir Hz. Osman edebi, bir Hz Ali vefası bekleyebilir

teşekkürler.emeğine sağlık.bu konuda gerçekten herkes muzdarip....
(kurbağanın biri demiş ki:söyleyecek çok şey var ama ağzıma su doluyor.....)

Rica ederim ... Gözlerine sağlık kardeşim....

Nasibin varsa Bağdat'ta da olsan seni bulur....

emeğine sağlık firdevs kardeşim ...

Rica ederim ... Gözlerine sağlık kardeşim....

herkes bir Hz. Yusuf güzelliği, bir Hz. Hatice sadakati, bir Hz. Fatıma hizmeti, bir Hz. Osman edebi, bir Hz Ali vefası bekleyebilir

teşekkürler.emeğine sağlık.bu konuda gerçekten herkes muzdarip....
(kurbağanın biri demiş ki:söyleyecek çok şey var ama ağzıma su doluyor.....)

Rica ederim...İlginize ben teşekkür ederim...

Düşüncenize katılıyorum gerçekten sanal alemde tanışıp evlenenler varmı

Yazımı paylaştığınız için teşekkürler, en azından ismim yazılmış sağolun

Düşüncenize katılıyorum gerçekten sanal alemde tanışıp evlenenler varmı

bildiğim karadı ile sanal alemde tanışıp arkadaş olan aşk(?) yaşayan yada yaşadığını zanneden var ama evleneleri tanımadım...

İsLami evLiLik sitesini değiL de;İslami chat siteLerini Çok duyduk..Gerçi hiç ßir fark yok.Aynı zihniyet üzerine KuruLmuş , Kar amaçLı tuzakLar..Karşındaki kişiyi tamamen tanımadan, evLi-ßekar demeden muhaßßet , ardından zina zinciri haLka haLka takıLıp geLiyor.EvLiLik sitesinde evLenen duymadım ama ; ßu tür site yüzünden ßir çok tanıdığım ßoşandı..Raßßim akLımızı,nefsimizi korumamıza yardım etsin inşaALLAH...

TeşekkürLer firdevs..ßu tür yazıLar , göz önünde oLmaLı..ßir musißet yaşamadan ßoLca nasihat aLaLım ..

şükür bizim zamanımız da bu tuzaklar yoktu....ama bu tip sitelerde eş arayan varmı ,yokmu..inanın bana saçma geliyo....bir insan evlenecekse ilk önce cevresinden başlar aramaya....pc den arayanlar sonuna katlanır.

Yazımı paylaştığınız için teşekkürler, en azından ismim yazılmış sağolun

:)

Bu değerli yazıyı bizimle buluşturan Firdevs'e ve paylaşılmasına müsade ettiği için size teşekkür ediyorum.
Konuya olan ilgi ve değerli yorumlar için de üyelerimize teşekkür ederim, ayrıca ;)

Sitemize hoşgeldiniz Sn Evvah. Daimi olmanız dileğiyle...

ben teşekkür ederim sağolun

Aile ve Çocuk

MollaCami.Com