Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Evlilikte sevgiyi neler öldürür???

Bitti, seninle aramızdaki sevgi öldü. Sanırım boşanmaktan başka çaremiz yok.” Eveeet!.. Şimdilerde pek sık duyar olduk böyle cümleleri. Peki ama neden? İşte nedenlerden birkaçı:

SAYGISIZLIK
Kimi eşler, evlenir evlenmez “Karı-koca arasında resmiyet mi olur?” düşüncesiyle saygıyı rafa kaldırıyorlar. Halbuki saygı sevgiyi besler. Her kaba söz ve davranış, sevgi duvarından koparılan tuğladır.

SEVGİSİZLİK
Kimileriyse evlendikten sonra “seni seviyorum” demeyi angarya görerek, “Ona devamlı sevdiğimi hatırlatmama ne gerek var?” diyorlar. Sevgiyi açığa vurmamak odun atılmayan ateş gibi, sevgi ateşini söndürmektir.

İLGİSİZLİK
Saksıdaki menekşenizin gelişip çiçek açması için su neyse, sevgi çiçeğinizin büyüyüp gelişmesi için ilgi de odur. İlgi sevgi çeşmesinin musluğu, ilgisizlik kör tapasıdır.

İLETİŞİMSİZLİK
“İnsanın ihtiyacını en fazla tatmin eden kalbine karşı bir kalbin bulunmasıdır ki, her iki taraf sevgilerini, aşklarını, şevklerini karşılıklı değiştirsinler. Lezzetlerde ortak, kederli şeylerde birbirine yardımcı olsunlar. Evet bir işte hayrette kalan bir adam, birinin gelip kendisiyle o hayreti paylaşmasını ister.” Bu paylaşım olmadığı zaman eşler, kendilerini yalnız hisseder. Çünkü iletişim, sevginin dilidir. İletişimsizlik sevgi dilinin katilidir.

BENCİLLİK
Şefkat, merhamet ve fedakârlık duygusundan yoksun olarak erkeğin “yuvayı dişi kuş yapar” mantığıyla her şeyi kadından beklemesi; kadının da aşırı beklenti içinde olması sevginin ölümüdür. Çünkü, bencillik sevgiyi öğüten değirmendir.

NEGATİF DÜŞÜNCE
Bazı eşler, sürekli “Neden bana öyle söyledin?” diye her şeyi yanlış değerlendirerek eşinin kendisini sevmediğini düşünür. Sürekli yanlış anlaşılan eş, kendisini savcı karşısında yargılanan suçlu gibi hissetmeye başlar. Negatif düşünce, sevginin ölüm fermanına atılan imzadır.

ALKOL, KUMAR GİBİ ALIŞKANLIKLAR
Alkol, sevgi çeşmesine atılan zehir, kumar sevgi yumağını mahveden bomba, kötü alışkanlıklar sevgiyi yutan canavardır.

KİN, NEFRET, ÖFKE
Kin sevginin buzdolabı, öfke sevginin barut fıçısı, nefret sevginin celladıdır.

KÜLTÜR BOŞLUĞU
Kitap okuma hastası olan birisiyle kitaptan nefret eden birisinin arasında uçurumdan başka ne olur?

HUY VE MİZAÇ UYUMSUZLUĞU
Birbirlerini sevseler de farklı huy ve mizaçta olan zıtlaşmalar, pişmiş sevgi aşına katılan soğuk sudur.

AİLE YAKINLARININ ARAYA GİRMESİ
Kayınvalide, görümce, hala, teyze vb. yakınların eşlerin arasına girmesi, eşler arası sevginin idam kararını veren aile mahkemesidir.

EŞİNİ DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞMAK
Sürekli “şöyle hareket et, şöyle davran, şöyle konuş” diyerek eşi çocuk eğitir gibi eğitmeye kalkışmak, sevginin ölüm tuzağıdır.

ŞİDDET
Eşe atılan her tokat, sevgi bağını kesen bir makastır.

DİNİ İNANÇLAR
Birisi namaz kılarken diğerinin namazla alay etmesi… Ve sevgi dış güzelliğe kalır ve dünyevi ve nefsani olursa o sevgi çabuk bozulur

Alıntı

Cok güzel bir yazi, paylasim icin tesekkürler!

ilginize ben teşekkürederim

Evlilikteki sorunlar çok net anlatılmış .Paylaşımın için teşekkürler kardeş

Evlilikteki sorunlar çok net anlatılmış .Paylaşımın için teşekkürler kardeş

ilginize ben teşekkürederim

çok doğru.paylaşımınız için sağoln.ama bazen en iyi bildiğimiz şeyleri bile yapamıyoruz :(Allah yardımcımız olsn

sunu anlatmadan gecemiyecegim;

cok sevdigimiz iki insanin gecen sene evlilik yildonumunde anlatmislardi; bir kadina sormuslar 'sizin evde kimin sozu gecer' kadinda cevap vermis: 'benim sozum gecer'
birde beyine sormuslar: sizin evde kimin sozu gecer?' adam cevap vermis: 'e tabiki benim sozum'.

Daha sonra kenarda oturan bi hocaefendiye donup sormuslar: 'peki sizin evde kimin sozu gecer? bakin hocaefendi ne guzel cevap vermis: Cenabi hakkin sozu gecer..

gercektende cenabi hakkin (evlilik icerisinde) yasakladigi ve emr ettigi seyleri yerine getirsek, evliliklerde 'Bosanma' söz konusu olmaz diye dusunuyorum...

Evlilikte eşlerin en büyük hatası hiç çaba göstermeden sevginin devam edeceğini düşünmeleridir.
Ve ardından hiç vakit kaybetmeden boşanma yoluna gitmeleridir..
İlk yanlışı burada yaptıklarından haberleri yok..
tuba64 arkadaşım senin evliliği neler öldürür mesajına karşılık bende sevgi'yi neler diriltir diyerek şunları eklemek istiyorum..
Sevgi emek ister ve evlilikte de sevginin devam etmesi için gereken şeyler vardır ..
Öncelikle eşinizi değil kendinizi değiştirerek işe başlamak..
Saygı ve saygıyı doğru ifade, sevgiyi doğru ifade, olumlu duyguları ifade, beden diline önem verme, öz bakım, destek, bağlılık, güven, vefa ve fedakarlık vs.. :)

Evlilikte eşlerin en büyük hatası hiç çaba göstermeden sevginin devam edeceğini düşünmeleridir.
Ve ardından hiç vakit kaybetmeden boşanma yoluna gitmeleridir..
İlk yanlışı burada yaptıklarından haberleri yok..
tuba64 arkadaşım senin evliliği neler öldürür mesajına karşılık bende sevgi'yi neler diriltir diyerek şunları eklemek istiyorum..
Sevgi emek ister ve evlilikte de sevginin devam etmesi için gereken şeyler vardır ..
Öncelikle eşinizi değil kendinizi değiştirerek işe başlamak..
Saygı ve saygıyı doğru ifade, sevgiyi doğru ifade, olumlu duyguları ifade, beden diline önem verme, öz bakım, destek, bağlılık, güven, vefa ve fedakarlık vs.. :)

Allah razı olsun kardeşim söylediklerinize katılıyorum ilginiz için teşekkür ederim

Garip_Yolcu ve yar_en kardeşim sizlerede ilginiz için çok teşekkürederim

Cenabi hakkin sozu gecer..

gercektende cenabi hakkin (evlilik icerisinde) yasakladigi ve emr ettigi seyleri yerine getirsek, evliliklerde 'Bosanma' söz konusu olmaz diye dusunuyorum...
Kesinlikle katılıyorum, Allah razı olsun.

Mevla'm yuvalarımıza huzur ve bereket versin inşaallah.

Eline emeğine sağlık kardeşim.çok doğru satırlar.Rabbim razı olsun.selda kardeşime de katılıyorum.ALLAH c.c hiç sevmediği, helal saydığı boşanma durumu.Rabbimiz yüce kitbında Kur,anı kerimin talak süresi bu konuda çok güzel açıklamada bulunuyor.

gayet acik ve net anlatilmis paylasim icin tesekkürlerr..

Mevlam kendi sözünün geçeceği hayırlı evlilikler nasip eylesin.

Teşekkürler tuba kardeşim paylaşım için. emeğine sağlık...

Aile ve Çocuk

MollaCami.Com