Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Brokoli'nin faydalarını biliyormuydunuz?

Brokoli Gerçeği

Yaklaşık 30 yıldan beri yurt dışındaki ve yurt içindeki araştırmacı çalışmalarım; 11 yıldır üzerinde çalıştığım Brokoli gerçeğine beni bitkilerin şifalı gücüne inanmam ve Avrupada bu tür çalışmalara daha önem verilmesiyle başlamıştır. Tıpbın gücüne inanan ve bu gücün yeni buluşlarla güçlenip, insanlıga yeni hizmetlerle gelineceğini bilen bir düşünceyle Brokoli araştırmalarıma başladım. İyi huylu prostat büyümesi (BPH), prostatitis (prostat) ve kronik idrar yolları enfeksiyonu, bugün dünya insanlarının (1.350.000.000) büyük bir problemidir. Böylesine bir problemin kimyasal (ilaç) yöntemleriyle veya ameliyat yaklaşımıyla çözülemeyeceği inancında değilim.Bu yöntemlerin yetersiz veye etkisiz kaldığı durumlarda Brokoliyi mutfağımızdan sağlığımıza taşımayı amaçladım. Brokoli üzerine araştırmalarımı bazı televizyon kanallarında ve yazılı basında açıkladım. İnsanların bu konuya sahip çıkacağını ve pek çoğunun şifa bulacağını bilmekteyim. Görsel ve yazılı medya insanların hayatının bir parçası olmuştur. Ben 11 yıllık çalışmamı açıklarken bunun laboratuarlardan ve üniversitelerden insanlara ne kadar ulaşacağından endişeliyim. Bu düşüncelerime ve bilimsel görüşlerime sahip çıkan Almanya ve Amerika, Medikal Forumlarında Brokoli tedavisi üzerine Web sayfası açarak kendilerine yardımcı olmamı talep etmişlerdir. Bu taleplerini gerek bilim adına gerekse de insanlığa hizmet adına kabul ettim. Almanya Medikal Forumda ve Amerikada Prostatitis Foundation Forumda adıma WebSayfası açıldı. Dünyada, brokoliyi prostat tedavisinde ilk uygulayan bir bilim adamı olarak ülkem adına gurur duymaktayım.

Brokoli memleketimize son bir kaç yıldan beri girmiş bir sebzedir. Roma imparatorluğu döneminde esas yetiştirildiği bölgelerden bir tanesi de Akdeniz sahilleri idi. Özellikle Amerika ve Avrupada ençok tüketilen sebzeler arasındadır. Amerikada brokoli tabletleri satılmaktadır. Ancak, bu tabletler Prostat şikayetlerine karşı etkin değildir. Bu tabletler, 3-4 günlük brokoli tohumlarının filizlerinden elde edilmektedir. Brokoli sebzesinden elde edilmemektedir.

Brokoli her insanın mutfağından sağlığına taşıyabilecegi ve hazırlanması en kolay bir sebzedir.

Brokoli içerdiği maddeler açısından insan sağlığı üzerinde çok faydalıdır. Vitamin değerleri açısından; A, E ve C vitaminlerini içermektedir. İçerdiği flavonoidler bakımından bağışıklık sistemimizi güçlendiren bir özelliğe sahiptir. Antibiyotik özelliğe sahip olan brokoli, bu yönüyle prostatitis'e (prostat enfeksiyonu) karşı çok etkindir. Hiç bir antibiyotik yoktur ki bağışıklık sistemimizi zayıflatmasın. İşte brokolinin önemi bu noktada ortaya çıkmaktadır; aynı zamanda hem bağışıklık sistemimizi güçlendirmekte hemde antibiyotik vazifesi görmektedir. Bir noktayı hemen belirtmekte büyük fayda görüyorum. Genel olarak antibiyotikler, insan hayatı için hayati önem taşıyan, vazgeçilmez ilaçlardır. Brokoli, meme, prostat, bağırsak ve idrar kesesi kanserlerine karşı güçlü bir koruyucudur. Amerikada özellikle bu kanser türlerine karşı brokolinin içerdiği bazı maddeler (sulforafen vs) zenginleştirilerek kanser tedavisindede başarı ile kullanılmaktadır. Brokoli içerdiği bazı indol ve indol türevleri (bitkisel hormonlar) açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Bu sayede vücudumuzdaki hormon dengesini ayarlayıcı özelliğe sahiptir. Yine Amerikada bazı klinikler menopoz dönemindeki bayanlar için östrogen hormonunun düzenli çalışması için brokolideki bitkisel hormonlardan yararlanmaktadırlar. Brokolinin kendine özgü olan selülozik yapısı (lifli yapı) bağırsaklarda oluşan toksinlerin uzaklaştırılmasında (toksin atıcı) ve alınmış olan ağır metallerin emilmesinde büyük rol oynamaktadır. Brokolinin bu lifli yapısı dışkının düzenli bir şekilde dışarı atılmasını sağlar. Kabızlığı önleyicidir. ugün dünyada üzerinde en çok araştırma yapılan sebzelerde; beyaz lahana, turp, domates, brokoli ve havuç en ön sırayı almaktadır.

Sebze olarak Brokoli; A, C, E ve Karotin vitaminleri bakımından oldukça zengindir.
Prof.Dr.İbrahim Adnan Saraçoğlu

brokoliyi fazla seven yok ama ben seviyorum annemin sayesinde alıştım çok faydalı herkese tavsiye ederim yemeyenlerde denesin derim ;D

teşekkürler...emeğine sağlık..

brokoliyi fazla seven yok

aaa kimmiş o sevmeyenler
brokoli sevilmez mi ya :D onca faydası da var hem ;)

çok güzel bi bitki bence...herkes mutlaka yesin ;)

evet tabiki yeyin yedirin :D

birde brüksel lahanasını da çoook severim ben
ikisinide çok seviyorum
sebzelerin hepsini çok seviyorum :D

ya ben sebzeyi çok severim.lahana yiyorum ama nereli bilmiyorum.lahana olsunda memleket farketmez brüksel,ankara değişmez :D sebze yiyelim........

bir ara lahananın faydalarını da paylaşalım ya ::)

bizde de çok sevilir, onsuz olunmaz, lahananın yeri farklıdır :D

lahana severler,

lahanaların hiçbirinin suyunu haşlayıp dökmeyin!

brokoliyi suda haşlayıp suyunu döküp posasını yiyorlar,

asıl vitaminler suyuyla gidiyor, >:(

haşlama yapacaksanız,bir tencerenin içine biraz su,üzerine ilistir,kevgir koyup içine haşlayacağınız sebzeyi koyup üstüne kapak örtün ve buharda haşlayın, ;)

haşlama maximum 10 dakikayı geçmesin,en iyi ,faydalı sebze az pişmiş ve besin değerleri ölmemiş sebzedir,tabii hormonsuz sebze bulabilirseniz!!

hımmmm......evet doğru... ;)

konuyu İbrahim saraçoğlunun sitesinden mi aldınız,kitaptan mı?kendisi yazılarının hiçbirinin izinsiz alınıp kullanılamayacağını belirtmiş,

geçen aylarda bir tv kanalında izledik ve kitabını aldık,bir arkadaşımızın oğlu sayesinde şifa buldu,öksürükten kurtulamıyodu,sitesinde de kitaptada alıntı yapmayınız dediği için o çok güzel bilgileri paylaşamıyorum kimseyle,sadece bilginiz olsun diye yazdım kardeşim,

anneme okusam bu yazıyıı dogruu bakk ben syluyorum o kadar dinlemıyon der ama ben sevmıyorumm ya tadınıı yıyemıyommmm ::) RABBIME sukurler olsun ne guzell ne faydalı bıtkıler varr aydınlattıgınız içinde sağolun kardesımm :)

annelerin sözü dinlensin lütfennnn ;)

yaaaa ama sevmedımm tadınıı zorlamı yaa yapmayınn nolurr yıyemem onuu ::) dıger konularda dınlerım ama su yemek konusunda maleseff uzuyorum sanırımm ::)

o zaman bende üzülürüm....söyleyimde... :(

uzulmeyınn nolurr yemeye calısacam ama ...... ::)

Şifalı Bitkiler

MollaCami.Com