Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Hızlı Ateistten alışılmış sorular

Sorduğunuz bir kaç soruya gelince:

Her soru ayrı ayrı uzun uzun yazılacak konular. Ve bunlar birer bilgi birikimi ile de oluşacak şeylerdir..

Sizin yaşlarınızda bir çok kişi aynı soruları o siteleri okumadan da kendilerini sorabilirler.

Sorularınıza yazacağım cevaplar sizi tatmin etmeyebilir. Bu tarz sorulara internetten verilecek cevaplarda her zmaan bir eksik olacaktır. yüzyüze konuşup karşılıklı sizin bilgi birikiminize göre bu konuları konuşmak daha sağlıklı ve verimli olacaktır!

Allah bizi ne için yarattı ?

> Kulluk yapmamız için yarattı. Ona ibadet etmemiz için. Onu tanımamız bulmamız için.

Neden bizi iyilik ve kötlüğümüze değilde inancımızlada sınıyor?

> Çünkü iyiliğin de kötülüğün de kaynağı inançtır. İnsanın hayatını inançlar şekillendirir.

Neden Evren yaratılmıştır?

> Bu alem yani evren peygamber efendimizin yüzü suyu hürmetine yaratışmıştır.

Allah bizden ateist'leri öldürmemizi mi istemiştir ?

> hayır böyle bir şey yoktur. Onlar bize saldırmadığı sürece, canımızı kast etmedikleri sürece sorun yoktur..

Allah geleceği biliyorsa neden bizi dünya ya getirdi direk cehennem e ve cennete koysaydı ?

> Cennet ve cehennemin yolu bu dünyadan geçtiği için.

sadece bir sorum olacak. cennet ve cehennemin yolu neden bu dünyadan geçmektedir?
lütfen ALLAh öyle istedi öyle yaptı gibi cevaplar vermeyin, mantıklı bir cevap istiyorum arkadaşlar.

Sorduğunuz bir kaç soruya gelince:

Her soru ayrı ayrı uzun uzun yazılacak konular. Ve bunlar birer bilgi birikimi ile de oluşacak şeylerdir..

Sizin yaşlarınızda bir çok kişi aynı soruları o siteleri okumadan da kendilerini sorabilirler.

Sorularınıza yazacağım cevaplar sizi tatmin etmeyebilir. Bu tarz sorulara internetten verilecek cevaplarda her zmaan bir eksik olacaktır. yüzyüze konuşup karşılıklı sizin bilgi birikiminize göre bu konuları konuşmak daha sağlıklı ve verimli olacaktır!

Allah bizi ne için yarattı ?

> Kulluk yapmamız için yarattı. Ona ibadet etmemiz için. Onu tanımamız bulmamız için.

Neden bizi iyilik ve kötlüğümüze değilde inancımızlada sınıyor?

> Çünkü iyiliğin de kötülüğün de kaynağı inançtır. İnsanın hayatını inançlar şekillendirir.

Neden Evren yaratılmıştır?

> Bu alem yani evren peygamber efendimizin yüzü suyu hürmetine yaratışmıştır.

Allah bizden ateist'leri öldürmemizi mi istemiştir ?

> hayır böyle bir şey yoktur. Onlar bize saldırmadığı sürece, canımızı kast etmedikleri sürece sorun yoktur..

Allah geleceği biliyorsa neden bizi dünya ya getirdi direk cehennem e ve cennete koysaydı ?

> Cennet ve cehennemin yolu bu dünyadan geçtiği için.

dostum öncelikle ben dediklerine cevap vereyim.
senin tanrın olan allah kimin ibadet ed,p etmeyeceğini biliyordu dimi? o zaman ne diye kendine inandıramadığı kitaplar göndermekte ısrar etti?
iyiik kötülük akılla şekilenir inançla değil. örnek islamda mürtedin öldürülmesi recm el ayak kesme kırbaç idam tecavüz vb. serbsttir ve hatta yapılması istenir.
senin dininde israf ziyansa bu evrenin tek kişiyi bırak tek gezegen için yaratılması israf değil midir? ki muhammed isimli arap lideri bu iddayı sunuyor diye doğru abul etmek ayrı komedi :)
islamda mürted öldürülür islamave peygamberine laf eden el ayak çapraz kesilir. ne yok? nefsi müdafa değil direk olark öldürün der kuran :D
tnarın geleceği biliyorsa gelecek sona dan değişemiyorsa bu sınav değil tiyatrodur. sorusu olan yazabilir.

Bak ya ne güzel 10 gün kısıtlama getirmişler bana :D insan bişeye cevap veremeyince böyle oluyor demekki :D unutmayın düşüncenin üstesinden elemeyen düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

El ayak kesme işinine nerden uydurdun :D kim inandırdı seni buna?

faruk kuran okumadın sanırım :D maide 33 oku istersen bende yollayayım sana :D

33. allah ve resûlüne karşı savaşanların ve yeryüzünde (hak) düzeni bozmaya çalışanların cezası ancak ya (acımadan) öldürülmeleri, ya asılmaları, yahut el ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yahut da bulundukları yerden sürülmeleridir. bu onların dünyadaki rüsvaylığıdır. onlar için ahirette de büyük azap vardır.

benle bir konuda tartışmadan önce yanınıza kuran meal ve hadis kitaplarını alın ben ezbere bliyorum gerek duymuyorum ama size gerekiyor çünkü daha dininizi bilmiyorsunuz.

faruk kuran okumadın sanırım :D maide 33 oku istersen bende yollayayım sana :D

33. allah ve resûlüne karşı savaşanların ve yeryüzünde (hak) düzeni bozmaya çalışanların cezası ancak ya (acımadan) öldürülmeleri, ya asılmaları, yahut el ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yahut da bulundukları yerden sürülmeleridir. bu onların dünyadaki rüsvaylığıdır. onlar için ahirette de büyük azap vardır.

Sorunuz verdiginiz cevabin içinde. Savaslardan bahsediyor. Durup dururken gidip komsunuzu kesin biçin demiyor ayette.

sadece bir sorum olacak. cennet ve cehennemin yolu neden bu dünyadan geçmektedir?
lütfen ALLAh öyle istedi öyle yaptı gibi cevaplar vermeyin, mantıklı bir cevap istiyorum arkadaşlar.

Bu sorunuzun 'mantikli' cevabini daha önce baska bir arkadasimiz vermis:

Hem eğer bize deneme imkanı vermeden cennete veya cehenneme koysaydı bu Allah'ın adaletine münafi olmaz mıydı? Öğretmenin bütün sınıfın durumunu az çok biliyordur. Sınav yapmadan not verse ne olur? Lütfen kendine gel. Sevgilerle...

Biraz daha açiklayacak olursak: Insanlara ispat, sonradan kimse itiraz etmesin diye yasayip görmeleridir maksat. Herkes iyi ve kötü ile karsilasip kendini ispat etmelidir.

Yoksa direk cennete gideceklerden ses cikmazdi zaten. Ama direk cehennem atilacak olan gruplar hiç birseyi kabul etmeyip, 'bu olanlar dogru degil, eger biz dünyada yasasaydik o zaman cehennemi hak edecek bir sey yapmazdik, burada haksizlik var' diye huzursuzluk çikarabilirlerdi...

Bak ya ne güzel 10 gün kısıtlama getirmişler bana :D insan bişeye cevap veremeyince böyle oluyor demekki :D unutmayın düşüncenin üstesinden elemeyen düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Kisitlama getirilmesi yazdiklarinizin Islam dinine aykiri olusu degil, forum kurallarina aykiri olmasi zannimca.
Yazilariniz bilgi edinmekten ziyade küçültücü, alay edici.

Sorunuz verdiginiz cevabin içinde. Savaslardan bahsediyor. Durup dururken gidip komsunuzu kesin biçin demiyor ayette.

ah canım benim ya savaş durumu mu diyorsun yani sen? yeryüzündek din allahın olana kadar savaşın ayetini gördün mü? tek islam olana kadar zaten savaştasın aslında :D . allah ve resûlüne karşı savaşanların ve yeryüzünde (hak) düzeni bozmaya çalışanların diyor yani benim yaptığım tanrınızla peygamber dediğim insanla savaş sonuçta ben yalancılıklarını ve mantıksızlıklarını belirtiyorum fikir savaşı.

Bu sorunuzun 'mantikli' cevabini daha önce baska bir arkadasimiz vermis:

Biraz daha açiklayacak olursak: Insanlara ispat, sonradan kimse itiraz etmesin diye yasayip görmeleridir maksat. Herkes iyi ve kötü ile karsilasip kendini ispat etmelidir.

Yoksa direk cennete gideceklerden ses cikmazdi zaten. Ama direk cehennem atilacak olan gruplar hiç birseyi kabul etmeyip, 'bu olanlar dogru degil, eger biz dünyada yasasaydik o zaman cehennemi hak edecek bir sey yapmazdik, burada haksizlik var' diye huzursuzluk çikarabilirlerdi...

herşeyi bilen dediğiniz bir tanrıya itiraz edecektik öyle mi? sonuç belli olan birşey sınav mı olur bir tiyatro mu? tanrınız ne kadar acınası bri ki kendi kouştuklarıyla ile ikna edemiyor cahillikler ve yanlışlar ve canilikler içeriyor :D ayrıca iyi birini sırf kendisine yakalık yapıp tapmadığı için cehenneme atan bir tanrı egoist değil değil midir? zaten cehennemi yaratan bir tanrı sadisttir ve sadist bir tanrı tapılmayı haketmez sevgiler :)

Mantıklı bir cevap için öncelikle mantıklı bir soru sormanız gerekiyor.. çünkü bu dünyada yaşıyorsun.. başka bir alemde yaşıyor olsan oradan geçecekti...

senin dininde israf ziyansa bu evrenin tek kişiyi bırak tek gezegen için yaratılması israf değil midir? ki muhammed isimli arap lideri bu iddayı sunuyor diye doğru abul etmek ayrı komedi

sen bu evreni gördün mü? evren var mı? nedir evren? güneş dünyadan büyük mü? neye göre karar veriyorsun? samanyolu galaxsisi gerçekten var mı? milyarlarca galaxiler var mı? büyük patlama gerçekleşti mi?

sen hiç hayatında dinazor gördün mü?

einstein öyle dedi diye inanıyorsun? NASA bir kaç fotograf çekti diye kayıtsız şartsız kabul ediyorsun.. öyle değil mi? CERN de büyük patlama deneyleri yapıldı diye var kabul ediyorsun...

bugün inandığın teorilerin kaçını yaşayarak görerek inanarak kabul ediyorsun? sen hiç AY'a gittin mi? MARS gezegenini gördün mü sen? JÜPİTER deyince kafanda canlanan gezegenin üzerinde seyahat ettin mi?

bunların varlığını inkar etsem sen acaba nerenden gülerdin?

* * *

sen bana israf diyorsun. bak sadece bu mesajı okuyabilmen için bana yazabilmen için binlerce bilim adamı gecesini gündüzüne kattı.. milyarlarca dolar para yatırdılar.. 80 yılda bilgisayar diye bir şeyi şu an önünde oturduğun kutuya çevirdiler.. belki de elinde tuttugun telefona.. peki bana bu mesajı yazabilmen için bu kadar masraf bu kadar yatırım israf değil mi? tek bir yazı için bu kadar uğraş niye.. atla gel yüzyüze konuşalım :)

ama olmaz herşeyin bir nizam ve intizamı var.. bir sistem var.. amuda kalkarak sorular üretmek yerine biraz secdeye alnını deyiyererek gözyaşı üretsen hayatın bambaşka olurdu...

bu sınav değil tiyatrodur.

tiyatro olan senin kendi kafanda yazdığın cizdiğin ve oynattığın tanrı ve islam modelidir.. sen gerçek islamı değil kafanda çizdiğin islamı bize anlatmaktasın.. bunları ise inandığın için değil DÜŞMAN olduğun için yapmaktasın..

* * *

uygulamalara bakmak lazım.. iki ayet gösterip böyle diyor demek üzüm yemek değil bağcı döğmektir..

örneğin 600 yıllık osmanlı dönemini inceleyelim... bir tek KATLİAM var mı? bana tarihte osmanlının yaptığı bir tek katliamı cinayeti gösterebilir misin? her yere adalet ve özgürlük götürmüştür.. ama binlerce ihaneti yaşamıştır..

iddia ettiğin gibibir durum olsa idi bugün balkanlarda bir tek hristiyan kalmazdı.. bir tek ermeni yahudi osmanlı topraklarında kalmazdı.. macaristan 150 yıl osmanlı toprağı idi hala islam devleti olarak kalırdı..

kendi tiyatronu oynamak yerine, başını kumdan kaldırmayı dene..

şimdi tek tek senin dediklerinde saçmalıklara bakalım :
en bu evreni gördün mü? evren var mı? nedir evren? güneş dünyadan büyük mü? neye göre karar veriyorsun? samanyolu galaxsisi gerçekten var mı? milyarlarca galaxiler var mı? büyük patlama gerçekleşti mi?

sen hiç hayatında dinazor gördün mü?

einstein öyle dedi diye inanıyorsun? NASA bir kaç fotograf çekti diye kayıtsız şartsız kabul ediyorsun.. öyle değil mi? CERN de büyük patlama deneyleri yapıldı diye var kabul ediyorsun...

bugün inandığın teorilerin kaçını yaşayarak görerek inanarak kabul ediyorsun? sen hiç AY'a gittin mi? MARS gezegenini gördün mü sen? JÜPİTER deyince kafanda canlanan gezegenin üzerinde seyahat ettin mi?

bunların varlığını inkar etsem sen acaba nerenden gülerdin? demişsin iyi hoş güzelde arkadaşım deneysel olarak yaşaman oldukça basit. mesela ben fosilleri inceler dinazorları görürüm inanmadım mı? zaman testine tabi tutarım dna testine tabi tutarım. bir teleskop alıp elime bakarım uzaya incelerim. illa gitmen gerekiyorsa cennete cehenneme gittin mi?

n bana israf diyorsun. bak sadece bu mesajı okuyabilmen için bana yazabilmen için binlerce bilim adamı gecesini gündüzüne kattı.. milyarlarca dolar para yatırdılar.. 80 yılda bilgisayar diye bir şeyi şu an önünde oturduğun kutuya çevirdiler.. belki de elinde tuttugun telefona.. peki bana bu mesajı yazabilmen için bu kadar masraf bu kadar yatırım israf değil mi? tek bir yazı için bu kadar uğraş niye.. atla gel yüzyüze konuşalım(demişsin)
zaten fark ettiysen sizin bulduğunuz bişeyler yok ortada hele bilgisayarla ilgili tek bir müslüman yok. fark ettin mi geriliğinizi? siz bilgiye hak ettiği değeri veremeyen insanların bilgi bilgi depolama gibi şeylere israf demesinden doğal ne olabilir? inançlar cehaletle doğru orantılı olarak artar anlıyorum sizi.
ama olmaz herşeyin bir nizam ve intizamı var.. bir sistem var.. amuda kalkarak sorular üretmek yerine biraz secdeye alnını deyiyererek gözyaşı üretsen hayatın bambaşka olurdu...(demişsin)
başını kuma gömmekten farkı ne yaptığın? ibadet yapıp yalakalanınca tanrı sana huri şarap vaad ediyor diye seçtiğin yolun doğru olduğunu düşünmen ne büyük acı. tanrınıza yalakalıktan başka bişey işlemez gerçi illa bana tap der egoist ve sadist tanrınız sizde haklısınız.

tiyatro olan senin kendi kafanda yazdığın cizdiğin ve oynattığın tanrı ve islam modelidir.. sen gerçek islamı değil kafanda çizdiğin islamı bize anlatmaktasın.. bunları ise inandığın için değil DÜŞMAN olduğun için yapmaktasın..

* * *

uygulamalara bakmak lazım.. iki ayet gösterip böyle diyor demek üzüm yemek değil bağcı döğmektir..

örneğin 600 yıllık osmanlı dönemini inceleyelim... bir tek KATLİAM var mı? bana tarihte osmanlının yaptığı bir tek katliamı cinayeti gösterebilir misin? her yere adalet ve özgürlük götürmüştür.. ama binlerce ihaneti yaşamıştır..

iddia ettiğin gibibir durum olsa idi bugün balkanlarda bir tek hristiyan kalmazdı.. bir tek ermeni yahudi osmanlı topraklarında kalmazdı.. macaristan 150 yıl osmanlı toprağı idi hala islam devleti olarak kalırdı..

kendi tiyatronu oynamak yerine, başını kumdan kaldırmayı dene..(demişsin)
üzgünüm dostum ben bişeyi baz alırken kökenine bakarım kuran ve hadisler varken neden sizler osmanlı dersiniz? mesela osmanlı padişahları alkol içmedi mi? haram değil mi? islami bir devlet mi? o zaman neden cihat değil devlet politikası olarak güdüldü? neden kendi kutsal dediğiniz kitabı okumazsınız da geçmişle sanki gerçek islammış gibi övünürsünüz? gerçek islam zalim ahlaksız ve de sadisttir. araştırma için kendi kitaplarına bak. mesela tecavüze izin veren bir peygamber dediğin arap lideri ne kadar namuslu? yada peygamberiyle kaçtane kadın alacağını kararlaştırmaya çalışan bir tanrı ne kadar mantıklı? sırf inanmadığı için iyi bir insanı cehenneme koyan bir tanrı ne kadar merhametli?

Annen evde yokken evde yemek bile kendiliğinden pişmezken koskoca kainat milyonlarca milyarlarca yıldız nasıl kendiliğinden oluşuyor.

kendiliğinden çeşmeden su bile dolmaz bırak kainatın oluşmasını :))

Annen evde yokken evde yemek bile kendiliğinden pişmezken koskoca kainat milyonlarca milyarlarca yıldız nasıl kendiliğinden oluşuyor.

kendiliğinden çeşmeden su bile dolmaz bırak kainatın oluşmasını :))

yokluktan birşey var olamaz diyorsun yani öyle mi? peki senin tanrın nasıl oldu? ben evrenin oluşumunu biliyorum bilmediğim tek şey ilk neden ve bu hala araştırılıyor. ama senin dediğin bilinmezliğin tanrısı olayıdır. bilmediğin herşeye tanrı yaptı demek dinlerde eski geleneklerdendir. böylelikle sende olduğu gibi beyin kullanımına gerek kalmaz. eskiden atom bilinmediğinde de aynısını diyorlardı genler bilinmediğinde de. hastalık neden oldu? bilmem tanrı ceza verdi. yıldırım nasıl oluşur bilmem tanrı yapıyor. falan filan basitce bilinmezliğe sığınıp tanrı demek acizliktir.

yokluktan birşey var olamaz diyorsun yani öyle mi? peki senin tanrın nasıl oldu? ben evrenin oluşumunu biliyorum bilmediğim tek şey ilk neden ve bu hala araştırılıyor. ama senin dediğin bilinmezliğin tanrısı olayıdır. bilmediğin herşeye tanrı yaptı demek dinlerde eski geleneklerdendir. böylelikle sende olduğu gibi beyin kullanımına gerek kalmaz. eskiden atom bilinmediğinde de aynısını diyorlardı genler bilinmediğinde de. hastalık neden oldu? bilmem tanrı ceza verdi. yıldırım nasıl oluşur bilmem tanrı yapıyor. falan filan basitce bilinmezliğe sığınıp tanrı demek acizliktir.

İmansızlar ne Allah'ı anlayabilecektir ne de İslamı. Takıl kafana göre.

Dinde zorlama yoktur elbet. İnsan Hürdür. İster bu dünyada pişer ister ahirette.

Ateizm

MollaCami.Com