Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Organ nakli

Organ naklinin dinimizce bir sakıncası var mıdır?

1988 tarihinde Suudi Arabistan’da Cidde şehrinde toplanan İslam Fıkhı konseyinin (Mecmea’l-Fıkhiyye), toplantıya gelen tabiplerle de yaptıkları mütalaalarından sonra Organ Nakli Tedavisini belli şartlarla caiz görmüşlerdir.

Yukarda geçen bu komisyon Organ Nakli Tedavisinin caiz olabilmesi için şu şartları ileri sürmüşlerdir:

1-Organ naklinde zaruret olunacak.
2-Doktorlarda, bu tedavi ile hastanın iyileşmesine dair güçlü kanaat olacak.
3-Organı alınacak olan kimsenin izninin veya öldükten sonra varisinin izninin olması.
4-Organı alınacak olan kişinin ölümünün kesin olması.
5-Organın herhangi bir ücret veya karşılıkla alınıp verilmemesi.

Kaynak: Organ Nakli

peki ben organımı verdim
O organların hesabınu Hz Allaha karşı kim verecek, benmi yoksa, Verdiğim kimsemi verecek

organ nakli sonrası, sorumluluk alan kişidedir. Sizin herhangi bir mesuliyetiniz olmaz.

Fakat bile bile de isyankar birine verilmemeli diye düşünüyorum. Ancak günümüzdeki sistemde organ naklini bağış yapıyorsun kime gideceğine karar veremiyorsun. öyle bir dandiklik var. ateist birine vermek istemiyorsam, ben bunu belirtebilmeliyim. Ya da öncelik tanıtabilmeliyim. Kardeşim önceliğim yasin suresini ezbere okuyabilen hastaya eğer yoksa kuranı kerimi yüzünden okuyabilene olmalı gibi.. ya da ne bileyim. sadece deden toruna konya asıllı olanlara vermek istiyorum olabilir. veya öncelik kendi köyüm, kendi akrabam vs de olabilmeli..

böyle bir öncelik seçenekleri olabilse bence organ nakli ve bağışlar cok cok daha fazla olabilir. Çünkü insanlar doğru yere vermek istiyor.

Misafir Soruları

MollaCami.Com