Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

oruç

selamin aleyküm ben hastanede 24 saat nöbet usulu çalışmaktayım. nöbetten çıkınca uyuyorum ve niyetli oluyorum. ama sanki orucu uykuya tutturuyor gibi hissediyorum ve rahatsız oluyorum. ve gündüz uyuduğum için gece uyuyamıyorum sahura kadar yatmadan bekliyorum haliyle. benim orucum ve sahurum riske girer mi?

Ve Aleykum Selam wrb wbr.

Elinizde olmayan nedenlerden dolayı hiç bir sıkıntı olmaz. Bu işin fetvası da sorulmaz. Ha izninizi Ramazan ayına denk getirebilirsiniz ancak buna elbette mecbur değilsiniz.

Genel kaide burada da geçerlidir.

"zaruret haramları mubah kılar"

Allah Oruçlarımızı kabul etsin. Allahumme Amin

Çalışma şartlarınız buysa ve başka yolu yoksa bir şey olmaz. Uyumak oruca zarar vermez.

Uyumak oruca zarar vermez.

zaruret olmadığı halde orucumu uykulu geçirsem yine de zarar vermez mi? Mesela sabahın ilk ışıklarına kadar uyumadım sonra vurdum kafayı ver elini iftara 2 saat kala kalktım. Bu Oruç mudur, Oruca zarar vermez mi, Orucun ruhuna aykırı değil mi?

Orucu bozan ve bozmayan şeyler bellidir.
Gerisi işin takva kısmıdır. Ayrıca iftara kadar uyumak da neymiş? Namazlar nereye gidiyor?

Konumuz çalışma şartları yüzünden gündüz uyumak zorunda kalmak. Bu adamın uykusu orucuna zarar vermez.
Uyumazsa işinde verimli olamayacak ve aldığı maaşı hakkıyla almamış olacak, iş sahiplerinin hakkı üzerinde kalacak.

Tartışılacak bir mesele yok ortada.

Misafir Soruları

MollaCami.Com