Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Önemli bir soru

Burası misafirler bakınca gözükmeyen bölüm değil mi arkadaşlar?
Eğer öyleyse nakiller ile alakalı bir şey sormak istiyorum.
Misafirlere görünüyorsa polemik olmaması açısından soruyu sormayacağım.

Bir de misafir soruları bölümü var ya :) Oradan çok istifade ediyorum, Allah razı olsun sizlerden.
Bazen öyle sorular geliyor ki, aslında cevabını biliyorum ama nasıl söylenir bu diye tereddüt ediyorum.

Mesela bilgisayar oyunundan kazanılacak olan para. Hela mi haram mı epey düşündüm.
Ortaya konulan ürün bir oyun, yani hiçbir faydası olmayan, milletin zamanını boşa tüketen bir araç.
Bu açıdan sanki harammış gibi düşündüm. Ticari olarak satılmasının helal olduğu kısmı hiç aklıma gelmedi.
Ben olsam derdim ki, oyun tamamen boş bir şey. İnsanların vaktini boşa harcayacak şeyler üreteceğine zekanı ve yeteneklerini daha faydalı alanlarda kullan :D
Ve bu karşıda ters tepki oluştururdu muhtemelen :D Bu yüzden misafir sorularından genelde uzak duruyorum. Aklıma hep insanların hoşuna gitmeyecek cümleler geliyor.
Ama karşıdaki kişiyi de dinden soğutmamak gerekiyor, onun mizacına en uygun cümlelerle anlatmak gerekiyor, sizler de bunu çok güzel yapıyorsunuz, ben de sizden üslup öğreniyorum.
Allah razı olsun.

Oyunlar konusunda kafama takılan şeyler var, şimdi bu oyunlar çeşit çeşit.
Kimisi sırf vahşet, kimisi müstehcen; kimisi interaktif ve sırf para üzerine kurulu, yani bir nevi kumar.
Sadece basit birer çocuk oyunu olanların haricinde neler neler var.
Müstehcen olmayan ve kumar zihniyeti taşımayan oyunlar tıpkı oyuncak gibi satışı helal diye düşünüyorum.
Zararlı içerik içeren oyunları -nasıl içkiyi üreten de satan da aynı cezayı alıyorsa- satmak helal olmaz diye düşünüyorum kıyas yaparak.
Bilmiyorum doğru mu? Hatam varsa düzeltin. Doğrusunu öğrenelim.

Bazen de öyle saçma sorular geliyor ki, benim gibi hafif sinirli yapıda birisi "ne saçmalıyorsun kardeşim, böyle soru mu olur" der.
Benim içimden geçiyor, yalan yok. Mesela terli terli zekat verilir mi demiş birisi.
Böyle soru mu olur :D Ama en saçma soruları bile sabırla nezaketle cevaplıyorsunuz, ben de sizlerden yol yordam öğreniyorum :)

Esas sormak istediğim konu organ nakliyle alakalı.
Eğer sizler müsaade ederseniz soracağım.

Bir de bir muhasebeci, muhasebesini tuttuğu iş yerlerinin ne sattığına dikkat etmeli mi? Bu soru da kafama çok takılıyor.
Turistik bölgede birisi hınzır eti satan bir dükkan açsa ve muhasebeci tutsa, muhasebecinin dükkan sahibinden aldığı para haram mı olur, helal mi olur?

Muhasebecilik mesleğinden elde edilen para helaldir, çünkü alın teriyle çalışıyor. Ama muhasebesini tuttuğu iş yerinde haram şeyler satılıyorsa durum ne oluyor?
Sonuçta dükkan sahibi de muhasebeciye kazandığı paradan çıkarıp verecek. Ama kazancı helal değil?

Hınzır eti satan iş yerinin muhasebesini tutmamakta fayda var diye tavsiyede bulunmuştum.
Ama haram veya helaldir diye kesin bir şey söylemedim. Tanıdığım biriydi, bana güvendiği için tavsiyeme uydu, o dükkanın muhasebesini almadı.
Böyle bir durumda ne demek lazım?

Özel Yazılar

MollaCami.Com