Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

camide farz namaz ile ilgili aklıma takılanlar

selamün aleyküm arkadaşlar, size iki sorum olacaktı, birinci sorum, camide hoca farzı kıldırırken ben sübhanekeyi okuduktan sonra hoca hemen sesli şekilde fatihayı okuyor.yani ben bu durumda fatihayı gene içimden okuyayımmı yoksa hocayımı bekliyeyim.bu arada sübhanekden sonra euzu besmeleyidemi biz okuyoruz acaba kafam karıştı ? yani kısacası birinci sorum, hangi duaları hoca, handi duaları biz okuyoruz camide farzda. ikinci sorum ise az önce ikindiden geldim ama hoca hiç sesli söylemedi bende hepsini evde kılar gibi içimden okudum.doğrumu yaptım acaba çok merak ediyorum, yanıtlarınız için şimdiden herkese teşekkür ediyorum...

Aleyküm Selam ve rahmetüllah, hoşgeldiniz.
İmama uyan kişi sadece sübhanekeyi okur, ardından euzü besmele çekip gerisini imama bırakır. Yani geriye kalanları imam tamamlar, imamın görevidir.
Kılmış olduğu namazlarda imam ister kıraatı aşikar okusun (yatsının farzı gibi) ister gizli olsun (İkindinin farzı gibi). Önemli olan cemeatle kılınmasıdır.
Lakin kıyamın dışındaki tesbihatları cemeatında okuması şarttır.

Aleyküm Selam ve rahmetüllah, hoşgeldiniz.
İmama uyan kişi sadece sübhanekeyi okur, ardından euzü besmele çekip gerisini imama bırakır. Yani geriye kalanları imam tamamlar, imamın görevidir.
Kılmış olduğu namazlarda imam ister kıraatı aşikar okusun (yatsının farzı gibi) ister gizli olsun (İkindinin farzı gibi). Önemli olan cemeatle kılınmasıdır.
Lakin kıyamın dışındaki tesbihatları cemeatında okuması şarttır.

öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.son birşey daha aklıma takıldı, örnek verecek olursak yatsının farzı mesela.niyet ile beraber biz sübhaneke ve euzü esmele çekip imama bırakıyorduk, onun haricinde rüku secdeyi biz yapıyorduk.daha sonra üçüncü rek'at te tekrar subhanekeye geçiyoruz, o zamanda gene biz sübhaneke ve eüzü besmele çekip imamamı bırakıcaz yoksa üçüncü rekatinde hiçmi birşey okumayıp imamaı bırakıcaz acaba ? yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim...

sadece subhaneke ve besmeleleri okuyacaksınız...

aynen 1. rekat gibi ...!

hatta imama uymazsanız namaz sahih olmaz ...

sadece subhaneke ve besmeleleri okuyacaksınız...

aynen 1. rekat gibi ...!

hatta imama uymazsanız namaz sahih olmaz ...

çok teşekkür ederim, hayırlı akşamlar dilerim herkese...

daha sonra üçüncü rek'at te tekrar subhanekeye geçiyoruz, o zamanda gene biz sübhaneke ve eüzü besmele çekip imamamı bırakıcaz yoksa üçüncü rekatinde hiçmi birşey okumayıp imamaı bırakıcaz acaba ? yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim...

Kıraatta her şeyi imama bırakacaksınız dediğiniz gibi üku secdeyi biz yapıyoruz.
Farz namazların hiç birinde üçüncü rekatta sübhaneke okunmaz yani dediğiniz gibi
üçüncü rekatinde hiçmi birşey okumayıp imamaı bırakıcaz
aynen

Üçüncü rekatta sübhaneke, sünnet-i gayrı müekkedelerde okunur.

Misafir Soruları

MollaCami.Com