Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

3 talaktan sonra tekrar evlilik

http://www.mollacami.net/forum/index.php/topic,30408.0/topicseen.html

esasinda 3 talak bir cezadir iki taraf icin cünkü 3 talakin dönüsü yok cezasi cok onun icindirki 1 talakla insanlar hemen bos olmasinlar 2 ci talaktanda dönüs var ama 3 den dönüs yok emegi gecen bütün kardeslerimden Allah razi olsun güzel aciklamalarindan dolayi cünkü benim basima geldi hocalarimiz 1 ay kitap karistirdilar caresi yok 3 talakin

Bizim burada bir adam hanimi 3 talakla bosadiktan sonra tekrar evlenmek istedi. Ve evlendi de.

Benim bildigimde 3 talak ile bosadiktan sonra tekrar ayni kisi ile evlenmek kesinlikle yasak. Hulle gerekiyor, hulle kendi rizasi ile bosamali, önceden belli bir vakit veya zaman anlasmak haram vs..vs..

Sordum nasil yapildigini, arastirdim ama net bir cevap alamamakla beraber söyle bir seyler duydum:

Şafi mezhebinde çok zayif bir kavle göre, bir erkek hanimini 3 talakla bosadiktan sonra tekrar evlenmesi caiz görülüyormus. Yukarida anlattigim durumda ise erkek hanefi mezhebinden.
Bu durumda erkek bir sekilde hanefi mezhebinden çikip safii mezhebine giriyor. Bu mezhep'te iken hanimi ile tekrar nikah kiyiyor ve tekraren hanefi mezhebine giris yapiyor.

Böyle bir sey duyan oldumu aranizda? Kitap yada kaynagi olan varmi?

Özel Yazılar

MollaCami.Com