Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

süleyman hilmi ismi

oğluma bu ismi koymayı aslında birinci seferde çok istemiştim.ama saygısızlık yapar mıyız diye çekindim.eğer bir mahzuru yoksa bu kez bu ismi de düşünüyorum.bu konuda da malumatınız varsa lütfen yardımcı olun.koyarsam süleyman ve hilmi isimlerini birarada koymak istiyorum ayrı isimlerle birleştirmek istemiyorum.ne dersiniz??

Nice Peygamber ismi taşyan, İsalar Musalar, Hatta Muhammed ismi taşıyan islamla sadece Nüfus cüzdanında islam yazmakla ilgis olan kişiler az değil. Süleyman Hilmi ismi toplum içinde tepkiye neden olabilir. Mesela süleymancılar mavi namaz takkesi ile sokakta gezinmekteler abes oluyor.

ben hiç şahit olmadım.bence abartıya ve gösterişe kaçmadan yerine ve zamanına göre en uygun şekilde hareket etmesini bilen cemaatlerin başında geliyorlar.tek tük istisnalar varsa onu bilemem ama bu her cemiyet için geçerli tabi.

Nice Peygamber ismi taşyan, İsalar Musalar, Hatta Muhammed ismi taşıyan islamla sadece Nüfus cüzdanında islam yazmakla ilgis olan kişiler az değil. Süleyman Hilmi ismi toplum içinde tepkiye neden olabilir. Mesela süleymancılar mavi namaz takkesi ile sokakta gezinmekteler abes oluyor.

Sebep?? Neyi yada kimi rahatsiz ediyorlar?

bütün ihvan ve hocaefendi kardeşlerimiz ekseriyetle ütülü tertemiz takım elbiselerle gayet vakarlı şekilde dolaşırlar..cemaati tanıdığımdan beri abes bir tutum ve giyim tarzına rastlamadım.sakal ve bıyık konusunda da son derece titizler..etrafta bunca abesle iştigal eden görüntüler varken bundan mı rahatsızlık duyuluyor?onlar kimseden rahatsızlık duymuyorlar her nedense..

bütün ihvan ve hocaefendi kardeşlerimiz ekseriyetle ütülü tertemiz takım elbiselerle gayet vakarlı şekilde dolaşırlar..cemaati tanıdığımdan beri abes bir tutum ve giyim tarzına rastlamadım.sakal ve bıyık konusunda da son derece titizler..etrafta bunca abesle iştigal eden görüntüler varken bundan mı rahatsızlık duyuluyor?onlar kimseden rahatsızlık duymuyorlar her nedense..

+

Böyle görüntü lâzim bazilarina:

şimdi inadına oğluma süleyman hilmi ismini koymak geldi içimden ;D yok yok biz de inatlaşma yok.. ben toplumun tekisinden korktuğum için değil, sevgili üstazıma saygısızlık yapmaktan korktuğum için sormuştum bu soruyu ama tatmin edici bir cevap alamadım kimseden..

İsmin ağır gelip gelmeyeceğini hoca abilerimiz, hocahanımlarımız çok daha iyi bilirler.

Benim diyeceğim, hiç bir şekilde utanılacak bir şey değildir.

Biz hiç bir zaman utanılacak ve ya utandıracak bir şey yapmadık, yapmayız evvelALLAH.!!

Bilmeden konuşanlar utansın.. Çekemeyenler utansın!! >:(

İsmin ağır gelip gelmeyeceğini hoca abilerimiz, hocahanımlarımız çok daha iyi bilirler.

Benim diyeceğim, hiç bir şekilde utanılacak bir şey değildir.

Biz hiç bir zaman utanılacak ve ya utandıracak bir şey yapmadık, yapmayız evvelALLAH.!!

Bilmeden konuşanlar utansın.. Çekemeyenler utansın!! >:(

+

Benimde bildigim büyüklerimizin isimlerini koyarken dikkat etmemiz gereken dalga geçilmemesi, düzgün kullanilmasi.
Mâlum, gençler arasinda çok isim kisaltma ve lakap takma olayi var..

Benim kardesiminde 2 ismi var; biri genel olarak bilinir, kullanilir. Digeri ise düzgün kullanabilecek kisiler tarafindan bilinir, kullanilir sadece.

Yoksa agir gelir diye yasaklanan sadece içerisinde 'nur' (mesela Nurcan) bulunan isimler ve 'abid' kelimesi olmadan hz.Allah'in sifatlarinin (mesela Aziz) tasvip edilmedigini biliyorum. Onun haricinde manasi düzgün oldugu müddetce bir yasak duymadim simdiye kadar..

Sen doğru ol,eğri cezasını bulur, ne güzel söylenmiş.

Hüseyin Hilmi de olabilir. :)

Özel Yazılar

MollaCami.Com