Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Hikmeti istediğin kadar söyle, sen ehil değilsen uzaktır

"Hikmeti istediğin kadar söyle, sen ehil değilsen uzaktır o senden. İster yaz, belirt; ister söyle, anlat. O senden yüzünü gizler a inatçı, bağlarını koparır da kaçar senden; fakat yanar yakılırsan okumasan bile yanışını görür de o bilgi, elinde alışmış kuşa döner. O, her usta olmayan kişinin yanında durmaz. Köylünün evindeki tavus kuşu gibi hani."
(Hz. Mevlânâ)

Düşünen, hisseden insan, dünyada olup biten her şeyin bir hikmete dayandığını anlamada zorlanmaz...

Dünyadaki her varlık bir hikmetle ayakta durmaktadır.. İyi olsun, kötü olsun; güzel olsun, çirkin olsun; zararlı olsun, faydalı olsun her varlık varlığını İlahi hikmetlere borçludur...

Zıtlık olmazsa varlıkları birbirinden nasıl ayırt edersin?

Güzelin, doğrunun, faydalının hakkını nasıl teslim eder, kıymetini nasıl bilirsin?

Şeytanın, nefsin, kötülüğün, düşmanın varlığını şer bilme.. Bunlar sana istikamet ufkunda yol alman için kuvvet versinler..

"Allah’ın üstünlük bulutundan hikmet yağmuru yağar." Ve böylece iç içe hikmetler öyle bir kuşatır ki herkesi, her yeri, her şeyi!.. Ama bunları görecek göz, anlayacak basiret, irfan lazım, sezgi lazım..

Hikmet, sadece gönül ehlinin gıdasıdır ve bu gizli defineyi ancak gönül ehli bulup çıkarabilir..

Hakikate kör, sağır kesilenlerin üstüne hikmet yağmurları sağanak sağanak yağsa bile bunların bu hikmetlere uyanmaları mümkün olmaz..

Rabb’im hikmet sahibidir, her işi hikmet doludur. Sevdiği kullarını da hikmetten nasiplendirir...

Öyleyse, "Ya Rabbî! Bana hikmet ver ve beni hayırlı kulların arasına dahil eyle!" (Şuara-83) demeli de hikmeti, her kula nasip olmayan bu mavera iksirini arzulamalı..

teşekkürLer..aLdanmama ve uyanma diLeği iLe..

Hikmet, sadece gönül ehlinin gıdasıdır ve bu gizli defineyi ancak gönül ehli bulup çıkarabilir..
mevlam cümlemizin gönlünü hikmet hazinesinin mahalli kılsın inşallah.Allah cc razı olsun kardeşim.

Öyleyse, "Ya Rabbî! Bana hikmet ver ve beni hayırlı kulların arasına dahil eyle!" (Şuara-83)

Allah sizlerden de razı olsun, dualarınıza binlerce "amin".

teşekkürler allah razı olsun..

Rabbim sizlerden de razı olsun :)

Allah(c.c.) razı olsun ;)

Hikaye & Kıssalar.

MollaCami.Com