Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Mutluluğun giz'i...

Bir tüccar oğlunun mutluluğun gizini öğrenmesi için dünyanın en bilge kişisinin yanına yollamış.Delikanlı çölde kırk gün yürüdükten sonra bir tepenin üzerinde çok güzel bir şatoya ulaşmış.
Söz konusu bilge burada yaşıyormuş.
Bir ermişle karşılaşmayı bekleyen bizim kahraman girdiği salonda hummalı bir çalışma ile karşılaşmış:Tüccarlar girip çıkıyor,bir köşe de insanlar sohbet ediyor,Bir orkestra tatlı ezgiler çalıyormuş.Dünyanın dört bir yanından gelmiş lezzetli yiyeceklerle dolu bir masada varmış.
Bilge sırasıyla bu insanlarla konuşuyormuş.Bizim delikanlı sıranın kendisine gelmesi için tam iki saat beklemek zorunda kalmış.
Delikanlının ziyaret nedenini dikkatle dinlemiş bilge ama mutluluğun gizini açıklayacak zamanı olmadığını söylemiş.Gidip sarayda dolaşmasını kendisini iki saat sonra görmesini salık vermiş."ama sizden bir rica da bulunacağım" diye eklemiş bilge,delikanlının eline bir kaşık vermiş ve içine de iki damla sıvıyağ damlatmış."sarayda dolaşırken bu kaşığı elinizde tutacak ve yağı dökmeyeceksiniz."
Delikanlı sarayın merdivenlerinde inip çıkmaya başlamış ama gözünü kaşıktan ayıramıyormuş.İki saat sonra bilgenin huzuruna çıkmış.
"Güzel"demiş bilge."Peki yemek salonundaki Acem halılarını gördünüz mü?Bahçivan Başının yapmak için 10 yıl uğraştığı bahçeyi gördünüz mü?Kütüphanemizdeki güzel parşömenleri farkettiniz mi?"
Utanan delikanlı hiçbir şey göremediğini itiraf etmek zorunda kalmış.Çünkü bilgenin kendisine verdiği iki damla yağı dökmemek için çabalamış ve hiçbir şey görememiş.
"Öyleyse git evrenimin harikalarını tanı" demiş bilge."Oturduğu evi tanımadan bir insana güvenemezsin" İçi rahatlayan delikanlı kaşığı alıp sarayı gezmeye çıkmış.Bu kez güzel sanat yapıtlarına,muhteşem halılara dikkat ediyormuş.Bahçedeki çiçeklerin güzelliklerine hayran kalıyormuş.Bilgenin yanına dönünce gördüklerini en ince ayrıntısına kadar anlatmış.
"peki sana emanet ettiğim iki damla yağ nerede?" demiş bilge.
Kaşığa bakan delikanlı iki damla yağın döküldüğünü görünce çok üzülmüş.
"peki" demiş bunun üzerine bilgeler bilgesi ."sana verebileceğim tek bir öğüt var:Mutluluğun Gizi dünyanın bütün harikalarını görmektir,ama kaşıktaki iki damla yağı unutmadan..."

[right]Paulo Coelho[/right]

Mutluluğun Gizi dünyanın bütün harikalarını görmektir,ama kaşıktaki iki damla yağı unutmadan..."

Harika bir yazıydı. Teşekkürler...

Güzel bir paylaşım olmuş.Teşekkürler ;)

ben teşekkür ederim... okuyan gözlerinize sağlık :)
yakında yenilerini ekleyecem inşAllah :D

Güzel bir paylaşım olmuş.Teşekkürler

ben teşekkür ederim :) gözlerine sağlık...

Harika bir yazıydı. Teşekkürler...

ben teşekkür ederim kardeşlerim :)
sizlerin okuması bir mutluluk, beğenmeniz ve yorumlarınız ayrı bir mutluluk :D

okuyan gözlerinize sağlık ;)

Çok güzeldi teşekkürler ;)

ben teşekkür ederim ;)
okumanız sevindirdi beni :)

seviniyorsanız yine okuruz ;D ;D

okusanızaaaa ;D :D

2 defa okudum..ßiraz da yarın EftaL okusun ;D ;D