Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

=Ağlayan Komutan=

Mehmet Akif anlatıyor:
“Her sabah Sultan Ahmet camiine erkenden giden bir zat vardı. Mihrabın bir kenarında saçı-sakalı bembeyaz olmuş bu ihtiyar adam, ümitsiz bir şekilde durmadan ağlıyordu. Nihayet bir gün yanına sokuldum:
Muhterem,dedim. Allah'ın rahmetinden bu kadar ümitsizlik olur mu? Niye bu kadar ağlıyorsun?
Bana
Beni konuşturma kalbim duracak,dedi.

Çok ısrar edince anlattı.

Ben Abdülhamit devrinde bir binbaşı idim. Anam ve babam vefat edince Sadarete bir dilekçe gönderdim.Dedim ki
Mallarımız,gayri menkullerimiz var.Bunların bir nezaretçiye ihtiyacı vardır.
Kabul buyurulursa istifa etmek istiyorum.

Sadaret benim dilekçemi padişaha göndermiş. Bana doğrudan doğruya Hünkardan bir yazı geldi.
istifa kabul edilmedi deniyordu.

Ben bir daha gönderdim yine aynı cevap geldi.

Bizzat huzura çıkıp şifahi görüşmek istedim. Ben o cehaletle Padişahın huzuruna çıktım.
Sultanım; istifamın kabulünü istirham edeceğim. Durumumuz budur, dedim. Derin derin biraz düşündü. İstifa etmemi istemiyordu. Yüzünden belli idi. ısrarıma da dayanamadı. Öfkeli bir eda ile elinin tersi ile:

Haydi ! İstifa ettirdik seni dedi.

Ben dönüp işimin başına geldim.
Gece mana aleminde orduların teftiş edildiğini gördüm. Rasülüllah efendimiz (s.a.s) Yıldız Sarayının önünde duruyordu. Bütün Türk ordusunu teftiş ediyordu. Osmanlı Padişahlarının ileri gelenleri orada idi. Abdülhamit edeple fahri kainat efendimizin arkasında duruyordu.

Derken benim birliğim geldi. Başında kumandan olmadığı için darmadağınıktı.
Nerede bunun kumandanı diye sordular.
Ya Resulallah çok ısrar etti. İstifa ettirdik dedi. Rasülullah (s.a.s.)’ da

Senin istifa ettirdiğini bizde istifa ettirdik buyurdular. Ben ağlamıyayımda kim ağlasın? ...

// Fazilet takvimi // mollacami.net // ücharfbeşnokta //

ecdadimizin manevi acidanda ne kadar buyuk mertebelere ulastigini cok guzel anlatiyor
paylasim icin tesekkurler

Haklısınız KArdeşim
Rica ederim Eyvallah...

:'( :'( :'(
çok güzeldi....

Son iki cümle tüylerimi ürpertir cinstendi.Rabbim cümlemize hakkı ile yerine getirebileceğimiz görevler ve o görevleri idrak edip canla başla yapabilceğimiz şuuru nasip eylesin.

Teşekkürler...

Amin inşallah Firdevs. Allah razı olsun paylaşım için.

Cümlemizden Kardeşim...Amin Amin Amin

okuyan gözlerinize sağlık arkadaşlar...

Son iki cümle tüylerimi ürpertir cinstendi.Rabbim cümlemize hakkı ile yerine getirebileceğimiz görevler ve o görevleri idrak edip canla başla yapabilceğimiz şuuru nasip eylesin.

Teşekkürler...

Senin istifa ettirdiğini bizde istifa ettirdik buyurdular. Ben ağlamıyayımda kim ağlasın? ……

Allah nefsimizi bu hale dusurmekten korusun... AMIIN

Allah razi olsun...

Amin........
cümlemizden Kardeşim
okuyan gözleinize sağlık...

ecdadimizin manevi acidanda ne kadar buyuk mertebelere ulastigini cok guzel anlatiyor
paylasim icin tesekkurler

:'( :'( :'( teşekürler kardeşim.

Allah nefsimizi bu hale düsürmekten korusun... AMIIN
allah razı olsun Hadimül Kuran

Cümlemizden razı olsun kardeşlerim.
Rabbim ibret alanlardan eylesin...

Cümlemizden razı olsun kardeşlerim.
Rabbim ibret alanlardan eylesin...

Amin ..
paylaşım için Allah razı olsun

ooooyyy oy demek istiyorum sadece :(

Benim aklima takilan bir nokta var.
Bu olayi anlatan merhum Mehmet Akif, mademki Cennetmekan Abdulhamid han'in manevi derecesini bu kadar bilme imkanina sahibtinde, nicin ulu hakan hakkinda siirlerinde agza alinmayacak hakaretler yazmis ve bu yazdiklarindan geri dönmemis?
Bu hikayeyi ne zaman okusam aklima hep bu geliyor...
Akifmi yalan,
yazdiklarimi yalan,
hikayemi yalan,
yoksa hepsimi yalan anlamadim gitti vesselam.

Hikaye & Kıssalar.

MollaCami.Com