Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

HİKMET EHLİ ZATLAR BUYURUYOR Kİ.

S.A KARDEŞLERİM

Bu dünya imtihan yeridir.Gelip geçicidir.Tohum ekme yeridir.Hasat biçilmesi ahirettedir.
Onun için(Dünya ahiretin tarlasıdır)buyruluyor.Bu dünyada devamlı huzur, rahat arayan ahmaktır.(lafım mescidden dışarı)Bu dünyada,Cenab-ı Hakkın ahirette vaad ettiklerini arayanlar Allahü Tealanın cennette vereceklerini isteyenler yanılırlar;çünkü Peygamber Efendimiz,(Dünya müminin zindanı kafirin cennetidir)buyuruyor. müminin zindanı demek müminler dünyada sıkıntı çekecek demektir; çünkü hapishanede olan sıkıntı çeker.Sabredecegiz şükredecegiz Rabbimizin bizi af ve magfiret edecegini;merhametiyle lütfu ile bize cennetini ihsan edecegini ümit ediyoruz onu istiyoruz.Vereceginede inanıyoruz zerre kadar şüphemiz yoktur;
çünkü Cenabı Hak(kulum beni nasıl zannederse, onu öyle karşılarım)buyuruyor.

Cenneti istemeyenler ,alay edenlerde var. Onlar da öyle istiyor.Allahü Teala,istemeyene cenneti verir mi?
Her işimizi,her yaptıgımız,her hareketimiz imtihandır.
imtihanda duyulan heyecan yaşarken duyulmazsa emir ve yasaklara dikkat edilmezse
dine uymada gevşeklik olursa deger taraf sıkıntılı olur.
İşte imtihana çekilecegimizi unutmamalı,agah yani uyanık olmalı gafletten kurtulmalı.
Mesela,helalinden kazanmak,helal lokma yemek,dinimize uygun olarak evlenmek,iş kurarken,iş bozarken,
Rabbim bundan razımı,degilmi diye düşünmek, hep agah olmaktır.

İnsan birinin evindeyken daima ev sahibiyle yaşar.Mesela,İmamı Rabbani Hazretlerinin evinde olsaydık
o anda nasıl o mübarek zatı unuturuz ki? bu mümkünmü?
Her tarafta o mübarek zat var;çünkü onların evi.Orada oturuyor;orada konuşuyor. Yani onların evinde,onların yanında,başka bir şey akla gelmez ki.
İnsan nasıl o mübarek zatın evinde olurda,kendisini meyhanede,kendisini sokakta zannedebilir.
Olacak iş degildir.işte bunun gibi bütün kainatta Rabbimizindir.

Her an onun nimetlerini yiyoruz.
Her an onun durdurmasıyla hayattayız.
Her an bizi konuşturan,işittiren,yürüten,besleyen hep odur.
Her an bizi görüyor,her an bizi işitiyor.onunlayız.
Peki insan Rabbimizin bize ihsan ettigi mekanda yaşarda nasıl nimet sahibinden gafil olur? nasıl onu unutur?
Allahü Tealayı unutmamak onu her an hatırlamak müslümanlıktır.
Kısmende müslümanlık olmaz.
Camide müslümanlık sokakta canavarlık olmaz
Bütün kainat onundur.
Biz misafiriz.Allahü Tealayı unutmazsak neyi hatırlasak o şekilde ölürüz.
Peygamber Efendimiz(nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz,nasıl ölürseniz öyle haşrolursunuz)buyuruyor.

Rabbim cümlemizi iyi ahlak sahipleri gibi yaşamak ve ölmek nasip etsin (AMİNNNN) :) ;)

aminn... paylaşım için teşekkürler.

okuyan gözlerinize saglık ben teşekkür ederim kardeşim

herdaim bu bilinçte olmak ne güzel. emeğine sağlık...

öyle acı durumlarla karşılaşıyoruz ki iman yok inanç yok karşına dikilmiş ahkam kesiyor..
-"e hadis?" diyorsun
-"ohoo bin yıl önce söylenen söz mü kalır, Muhammed de bizim gibi bir insandı" diyor.
-"e Kur'an?" diyorsun
-"ohoo Kuran mı kalırmış şimdiye kadar" diyor.
ölüm ahiret zaten yok onlar sonsuza kadar burdalar..
mezar mı o da ne? toprak olup gidecekler.
"ben kimsenin hakkını yemedim, mahşerde, hristiyan da yahudi de müslüman da bir " deyip "ben müslümanım" diyebiliyor.

seninde gözlerine saglık janwes kardeşim

Özel Yazılar

MollaCami.Com