Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

SU AYAKTA MI İÇİLMELİ?

İnsan midesinin ayakta ve oturur vaziyetteki pozisyonu farklıdır. Ayakta duran bir insan eğer sıvı gıda içerse doğrudan doğruya onikiparmak barsağına geçer. Midenin küçük eğriliğine uyan kısmında Waldeyerin mide caddesi denen bir oluk bulunur. Sıvı gıdalar bu yolu takip ederek zaten devamlı küçük bir açıklığı olan mide çıkışını (pilor) geçerek 12 parmak barsağına (duodenum) geçer. Eğer insan sıvı gıdayı oturarak içerse bunlar önce midede birikir, asitle karışarak mikropları ölür ve sonra 12 parmak barsağına geçer. Bu durumda oturarak su içme usulüne uymakla insan kolera da dâhil, birçok insan hastalıklarından korunmuş olur. Rastgele yerde meşrubatı alıp ayakta içenler bu tehlikeye daha fazla maruz kalırlar.

Güzel mağlumatlarınızdan dolayı teşekkür ederiz. Kardeşim. Peki o zaman konuyu siz paylaştığınız için size şöyle bir soru sorsak : Peki zemzem neden ayakta içilir. Bize cevabını bulur musunuz ? Ben bilmiyorum bir den aklıma geldide

Dinimiz neyi uygun görmüşse muhakkak sağlığımız için faydası vardır. Ne mutlu oturarak su içip bu sünneti ifâ edebilene.

Konu için teşekkürler.

yorumlarınız için teşekkür ederim medineli620 ve firdevs27 kardeşlerim. bu benim forumda paylaştığım ilk konuydu hemen merakımızı gidermek ve yelpazemizi genişletmek için işe koyuluyorum. tekrar teşekkürler.

Dinimiz neyi uygun görmüşse muhakkak sağlığımız için faydası vardır. Ne mutlu oturarak su içip bu sünneti ifâ edebilene.

Konu için teşekkürler.

yorumlarınız için teşekkür ederim medineli620 ve firdevs27 kardeşlerim. bu benim forumda paylaştığım ilk konuydu hemen merakımızı gidermek ve yelpazemizi genişletmek için işe koyuluyorum. tekrar teşekkürler.

Çok teşekkürler kardeşim. İnş. ilk konunuz çok güzel ve faideli bir konu. Devamın da da sizlerden böyle güzel ve faideli bilgiler ve paylaşımlar bekleriz. Saygı ve esenlikle aramanız kolay gelsin.

Zemzemin ayakta içilmesi

İbni Abbas'tan (r.a.) gelen bir rivayette, Peygamberimizin, Zemzem suyunu ayakta olduğu halde içtiği rivayet edilir. İbni Abbas şöyle der: “Ben Resulullaha (a.s.m.) Zemzem ikram ettim, ayakta içti.”(5)

Bilindiği üzere Peygamberimiz bir hadislerinde ayakta su içmeyi yasaklamıştır.(6) Bu itibarla, hadis alimleri bu farklı rivayetleri birleştirmişlerdir. Sahih-i Müslim Şarihi Nevevi, bu iki farklı hadis hakkında şöyle der:

“Bu hadislerdeki yasaklama tenzihen mekruh şeklindedir. Ayakta su içmenin caiz olduğunu beyan içindir.” İmam Suyuti Hazretleri de, Peygamberimizin (a.s.m.), Zemzemi ayakta içmesini şöyle izah eder:

“Resul-i Ekremin (a.s.m.) Zemzemi ayakta içmesi, ayakta su içmenin caizliğini açıklama manasındadır.” Hanefi alimleri, İbni Abbas'ın rivayet ettiği hadise dayanarak Zemzemi ayakta içmenin müstehaplığına hükmetmişlerdir.

Kaynaklar

1. Buharı, Bedü'l-Halk: 29.
2. A.g.e.
3. Fethü'r-Rabbani, 23:248.
4. A.g.e., 23 247.
5. Müslim, Eşribe: 117; İbni Mace, Eşribe: 21
6. Müslim, Eşribe: 112; Ebû Davud, Eşribe: 13

Çok güzel kardeşim bu gün de fıkhi bir mevzuu sizden öğrendik. allah razı olsun. Sizden . Ne güzel araştırdınız ve bizi kırmadınız. Sizi de kırmasınlar inş. Kardeşim.

Çok güzel kardeşim bu gün de fıkhi bir mevzuu sizden öğrendik. allah razı olsun. Sizden . Ne güzel araştırdınız ve bizi kırmadınız. Sizi de kırmasınlar inş. Kardeşim.

Allah (c.c.) sizlerdende razı olsun inşaallah. benim paylaşımlarım sizinkilerin yanında çölde bir kum tanesi kalır. sizler bana öğrenme aşkı veriyosunuz bende öğrendiklerimi büyük bi sevinçle sizlerle paylaşmak istiyorum bu yüzden. bu ilim kardeşliğimiz hayırlarla çok uzun sürsün inşaallah.

Allah (c.c.) sizlerdende razı olsun inşaallah. benim paylaşımlarım sizinkilerin yanında çölde bir kum tanesi kalır. sizler bana öğrenme aşkı veriyosunuz bende öğrendiklerimi büyük bi sevinçle sizlerle paylaşmak istiyorum bu yüzden. bu ilim kardeşliğimiz hayırlarla çok uzun sürsün inşaallah.

Muhterem kardeşim bazen çölde bazı kum taneleri vardır. Çok değerlidir. Üzerlerine melekler konmuştur veya bir mübarek zat geçmiştir onunla o kum tanesi değerli olmuştur. Sizin kiler çölde bir kum tanesi ama çok değerli bir kum tanesi. İnş. Bir çöl bir kumdan oluşur ve bir kum olmadan çölde olmaz. Çöl olmanız dileği ile emeğiniz zail olmasın aşkınız ve sevginiz daim olsun geceniz mübarek olsun

...su asitle karışarak mikropları öldürüyor ve sonra 12 parmak barsağına geçiyor.

Bu durumda oturarak su içme usulüne uymakla insan kolera da dâhil, birçok insan hastalıklarından korunmuş oluyor....

>demek ki zemzem hem oturarak hem ayakta içilince bu faideyi sağlayacak düzeyde....

okuduğum kadarıyla zemzem zaten ne niyetle içilirse o hastalığa şifa olurmuş. zemzem suyunun faydası demek ki saymakla tükenmiycek bir mucizesi Rabbimizin.

Fasil : KİTABÜ`L-EŞRİBE
Konu : Ayakta su içmek;Su içme âdâbı;Süt içmek
Ravi : Alî b. Ebî Tâlib
Baslik : AYAKTA SU VE MEŞRÛBAT İÇMENİN CEVÂZINA DÂİR HAZRET-İ ALÎ RADİYA`LLÂHU ANH HADÎSİ
Hadis : Rivâyete göre, bir kere Hazret-i Alî (Kûfe mescidi`nin) geniş kapısına gelmiş ve orada ayak üzeri su içmişti. (Halkın şüphesini izâle için): "Birtakım kimseler birisinin ayak üstünde su içtiğini fenâ görürler. Halbuki ben Nebî Salla`llahu aleyhi ve sellem`in benim içtiğimi gördüğünüz gibi su içtiğini gördüm" dedi.
HadisNo : 1899 Buhari.

Genel Bilgiler

MollaCami.Com