Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Tefekkül

Tevekkül, dinimizin bildirdiği sebeplere yapıştıktan sonra neticeyi sebeplerden değil, sebepleri yaratandan beklemektir. (Bir işe başladığın zaman, Allahü teâlâya tevekkül et, Ona güven!) âyet-i kerimesi, tevekkül ile beraber azmederek çalışmak gerektiğini gösteriyor. (Al-i imran 159)

Tevekkül, herhangi bir işin, dinen, örfen sebeplerine yapışarak gayret gösterip, neticeye ihlâsla teslim olmaktır. Yani sonucu Allahü teâlâdan beklemek ve bu sonucun kendisi için mutlaka hayırlı olduğuna inanmaktır. Doğru sebebe yapışan doğru netice alır.Tevekkül, değiştirilmesi insan gücünün dışında olan üzücü olayları, ezelde takdir edilmiş bilip, üzülmemek, Allahü teâlâdan geldiğini düşünerek seve seve karşılamaktır. İnsan, bir işin neticesinin iyi mi, kötü mü olacağını bilemez. Hayır sandığı çok şey, şerle, şer sandığı çok şey de, hayırla neticelenebilir. Muhakkak şu işim olsun diye ısrar etmemeli, “Hayırlı ise olsun” demelidir

Güzel bir malümat...emeğine sağlık.
Rabbim tevekkülü anlayanlardan kılsın...

amin

Tefekkürün ilk basamağı, var sandığın "ben"liğinin "yok"luğunu idrâk etmektir!.Benliği eritmektir..zerre olmaktır. * Değerimiz, tefekkür gücümüz nisbetindedir.Çünkü tefekkür insana has bir haslettir.Tefekkursuz bakan göz, insan gözü değildir.!

Al-i İmran / 191. Onlar, ayakta dururken, otururken, yanları üzerine yatarken (her vakit) Allah'ı anarlar, göklerin ve yerin yaratılışı hakkında derin derin düşünürler (ve şöyle derler:) Rabbimiz! Sen bunu boşuna yaratmadın. Seni tesbih ederiz. Bizi cehennem azabından koru !

Casiye / 13. O, göklerde ve yerde ne varsa hepsini, kendi katından (bir lütfu olmak üzere) size boyun eğdirmiştir. Elbette bunda düşünen bir toplum için ibretler vardır.

Haşr / 21. Eğer biz bu Kur'an'ı bir dağa indirseydik, muhakkak ki onu, Allah korkusundan baş eğerek, parça parça olmuş görürdün. Bu misalleri insanlara düşünsünler diye veriyoruz.

Muhakkak şu işim olsun diye ısrar etmemeli, “Hayırlı ise olsun” demelidir[/b][/font]

Bu tespit çok isabetlidir.Bu tespitin gerçek hayattan bir örnek vermek isterim...

Babası çok nüfuzlu bir genç,acemi birliğinde askerliğini tamamladıktan sonra,usta birliği terörün en yoğun olduğu bir dönemde doğu illerinden bir yere çıkar...
Nüfuzlu baba,ne yapar ne eder; oğlununun görev yerini İstanbula aldırır...Aradan kısa bir zxaman geçer...Oğlu bir nizamiye nöbetinde vurularak can verir....

Samimi kardeşim benim...Konu Tevekkül...Ama olsun tefekkür de lazım... :)

[center][color=red][b]Tefekkürün

Samimi kardeşim benim...Konu Tevekkül...Ama olsun tefekkür de lazım... :)

ayyy hiç sormayın...bi garip hal içindeyim....konuyu tevekkül olarak okuyp yorumladım...tefekkür diye lisana döktüm....kendime gülüyorum :) :) :)

Allahümme! Havvil halena ehsenel hal.
(Allahım! Halimizi en güzel hal ile hallendir...=

Rabbim,sizi ve ve cümlemizi bu duanın kapsamına dahil etsin...

Allahümme! Havvil halena ehsenel hal.
(Allahım! Halimizi en güzel hal ile hallendir...=

Rabbim,sizi ve ve cümlemizi bu duanın kapsamına dahil etsin...

bakın tevekküle ne güzel yaşayan bi örnek oldu....
bi yanlış yaptım...ama şu cuma vakti güzel bi dua kaptım sizden.... :)

Her ne kadar,duanın makbuliyet şartlarına ait özellikleri taşımasam da;Cuma günündeki saat-i icabe hürmetine; bu duayı hakkıyla yapabilecek kardeşlerimin olduğunu düşünüyorum...Lütfen dua etsinler...

amin..amin..sağolasınız.

Bir kısım insanlar, müminlere: "Düşmanlarınız olan insanlar, size karşı asker topladılar; aman sakının onlardan!" dediklerinde bu, onların imanlarını bir kat daha arttırdı ve "Allah bize yeter. O ne güzel vekîldir!" dediler.(Al-i İmran,173)

'Allah'a dayandım!' diye sen çıkma yataktan...
Ma'nâ yı tevekkül bu mudur ? Hey gidi nâdan!
Ecdâdını, zannetme, asırlarca uyurdu;
Nerden bulacaktın o zaman eldeki yurdu ?

Mehmet AKİF özetlemiş. :)

Yüce Rabbim sahih bir kalple her daim sadece ona tevekkül edip ve sadece ona yönelmeyi nasip eylesin.

Paylaşım için teşekkürler Meymune...

ayyy hiç sormayın...bi garip hal içindeyim....konuyu tevekkül olarak okuyp yorumladım...tefekkür diye lisana döktüm....kendime gülüyorum :) :) :)

Oda lazım sevgili neyzen.lal...Birbirinin mütemmimi
Biri olmadan biri olmaz

Oda lazım sevgili neyzen.lal...Birbirinin mütemmimi
Biri olmadan biri olmaz

hocam...zarifsiniz vesselam....
hayatta hep incelikler göresiniz :)

bakın tevekküle ne güzel yaşayan bi örnek oldu....
bi yanlış yaptım...ama şu cuma vakti güzel bi dua kaptım sizden.... :)

:D :D sevgili neyzen aslında tefekkürle ilgili yazına cevap yazmıştım tefekküle tefekkür ikisini ayrı düşünemiyorum diye konuya dahil ettiğin için teşükkür etmiştim ama dün nette inanılmaz yavaşlık var dı birde gönderdiğimde sayfa görüntülenemiyor diye hep yazı çıktı bak da gitmemiş..ne yapalım üçharfbeşnokta kardeşimiz de zaten açıklamış..ben ce iyiki yanlış okumuşsun iyiki de ilave etmişsin bilginin fazlası olmaz diymi ;) okuyup yorum yapan bütün kardeşlerime teşklrimi sunuyorum..

Fıkıh - İlmihal

MollaCami.Com