Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

kaşıkçı elmasının ilginç hikayesi..

TOPKAPI SARAYINDAKİ KAŞIKÇI ELMASININ HİKAYESİ

1667 yılında İstanbul’da eğrikapı çöplüğünde dolaşan işsiz güçsüz takımından bir adam yuvarlak bir taş bulur.Bir yaymacı kaşıkçıya giderek 3 tahta kaşığa değişir.Kaşıkçı götürür bu taşı bir kuyumcuya 10 akçeye satar.Kuyumcu taşı arkadaşlarından birine gösterir. Kıymetli bir elmas olduğu anlaşılınca öteki sus payı ister…Aralarında kavga çıkar..Mesele kuyumcubaşıya akseder.Kuyumcubaşı kavgacıların eline birer kese altın vererek taşı alır..

Fakat bu sefer de vakayı Sadrazam Köprülülüzade Fazıl Ahmet Paşa duyar.Taşı kendisi için satın almaya hazırlanırken meseleyi padişah duyar.Padişah Dördüncü Mehmet Bir hattı hümayunla elması Sarayı Hümayun a getirtir.Saray elmas tıraşına verilir.Eğrikapı çöplüğünde bulunan elmas işlenince ortaya 48 kratlık nadide bir elmas çıkar..

Kuyumcubaşı ya Kapıcıbaşılık rütbesi ile bir kese bahşiş ihsan olunur.

Kaşıkçı elması nın Eğrikapı ya nerden nasıl düştüğü tarihin bir sırrı olarak kalmıştır..Şu an Topkapı Sarayında muhafaza edilmektedir….

Teşekkürler....

Ben bu hikayenin başını ne kadar doğru bilmiyorum ama işsiz adamın eşi devamlı kaşık al gel diye dırdır edermiş. Adam o taşı bulunca değerini araştırmadan kaşıklarla değiştirir diye biliyorum.

Paylaşım için teşekkürler. ;)

Aşığım ben bu taşa.Nasıl güzel bir şeydir... ;DMüsaade varsa bende resmini eklemek isterim. ::)

Ben bu hikayenin başını ne kadar doğru bilmiyorum ama işsiz adamın eşi devamlı kaşık al gel diye dırdır edermiş. Adam o taşı bulunca değerini araştırmadan kaşıklarla değiştirir diye biliyorum.

Paylaşım için teşekkürler. ;)

rica ederim okuduğun için ben teşekkür ederim...
böyle bişey bende duymuştum ama emin değildim okuduğum kaynakta bu kadarı vardı bende öylece yazdım ;)

mendokuse sanada teşekkür ediyorum güzel katkın için ;)

ve nuru evvel kardeşimede teşekkürler....

Estağfurullah bir şey yapmadık.Paylaşımınız için asıl size teşekkürler. ;)

ben hiç duymamıştım bu hikayeyi,çok ilginçmiş.öncelikle sevgili mendokuse hoşgeldin ve resim çok güzel tşkkr ederiz.

Beğendğinize sevindim. ;)Hoşbulduk!(Gerçi geç oldu ama ;D)

Bende elmasi bulan kisinin evinde hiç tahta kasigi yokmus misafir geldiginde de komsulardan isterlermis hanimida devamli kasik ister dururmus dirdirmi desek :P neyse adam da tasi bulunca iyi parliyor belki para eder demis ve bi duzune kasik karsiliginda bi yahudi'ye vermis diye duymustum
birde bir tanitim kitapçiginda bu elmasin napolyon'nun annesine ait oldugu, Napolyon surgun edildiginde kurtarmak için verdigi yaziyordu :-\

Daha guzeli bu hikayeyi okulun ordaki fastfood'cuya anlatmistim çok hosuna gitti ve patetesler bedavaya gelmisti ;D ;D

Yani nâmi yetiyor elmasin ;)

mavi zamir kardeşim teşekkürler napolyon hikayesini duymamıştım ::)
okuyan tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum...
evet namı yetiyor elmasın
kendisine ayrı bir güzellik zaten
şükürki bi çok mirasımız gibi oda yabancı ellerde değil..

Hikaye & Kıssalar.

MollaCami.Com