Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Sultan Mehmed

Sultan Mehmed

Mehmed henüz bir çoçukken Bursa'da arkadaşlarıyla oyun oynarmış.Çoçuklardan birinin adı Hasan,diğerininki Sadık.'Ben,büyüyünce İstanbul'u alacağım' diyesi Mehmed,arkadaşlarına fetih için söz vermiş.Evvel bu bu işe inanmayan Hasan'la Sadık,sonraki günlerde,padişah evladı Mehmed'in önünde,'Sen sefere çıkarsan, biz de orduna katılırız'diye kavilleşmişler.'
Gün gelmiş,Mehmed tahta çıkmış'Sözüm söz,işim fetih' diyerek sefer için fermen yazdırmış.Bir gün,yeniçeri destur isteyip,'Hasan diye biri geldi efendim,Ulubat'tan arkadaşınız olduğunu söyler' demiş.Sultan Mehmed,çoçukluk arkadaşını hemen içeri aldırmış.Hasan huzurda hazır.'Sadık gelmedimi sultanımız?' diye sual edermiş:'Memlekette aradım,benden üç gün evvel yola çıktığını söylediler.'
'Sultan Mehmed henüz gelmedi' diye cevap vermiş...'Bu günlerde gelir,sana haber ederim.'Ulubatlı Hasan huzurdan ayrılmış,orduya katılmış.Dünya gözüyle en güzeli görmüş ya,büyük bir aşkla ölümün en güzeline yürümüş.'
Sultan Mehmed,vefat etmeden önce son seferine hazırlanırken,Roma'dan bir mektup almış.Mektupta Hıristiyan bir kardinal,'Efendim,ömrümün son zamanında kendi vatanımda geçirmek dilerim.Beni,İstanbul'da bir kilisiye almanız mümkünmü?' diye rica da bulunmuş.Sultan Fatih çok sinirlenmiş,kardinala emir göndermiş:Göreviniz tamam olmadan asla!'
'Mektubu yazan Sadık'tır.Sultan Mehmed,İstanbul'u fethederken Sadık'ı Hıristiyan kimliğine büründürmüş,kiliseye yerleştirmiş.Sadık yükselmiş,yükselmiş,kardinallığa kadar ilerlemiş.Derler ki,Fatih zehirlenmeseydi de,son seferinde Romayı fethetseydi;Sadık'ı Hıristiyan dünyaya papa yapacaktı!' alıntı

büyük düşünen bir ecdad.....
onun için bi dönem,3 kıta..7 iklime nam salmıştık....
ilgiyle okudum abi...elinize sağlık..

gerçekten harika bir yazı emeğine sağlık.

teşekkürler

Ne büyük düşünen bir ecdad.....
elinize emğinize sağlık...

büyük düşünen bir ecdad.....
ilgiyle okudum abi...elinize sağlık..

İlk kez duyduğum bir hadise....

teşekkürler.

teşekkürler.
.ilk duydum hem şaşırdım.hem inandım. ingilizlerin islam alimi adı altında lavrecsleri yetiştirmesi.muhtemelen osmanlıdan alınan taktiktir.lavrence nin anılarını okumuştum .istambulda kaldığı ev sahibi öyle müslümanlığını sevmişki,kızını ona evlenmesi teklifinde bulunmuş.sonrada arap aleminde neler yaptı çoğumuz biliriz.

teşekkürler.

teşekkürler

teşekkürler.

bugün de ABD ve ingiliz sadıkları kimbilir hangi makamlarda sadıklık edip kendilerini PAPA! sanıyorlardır..

Allahu alem..

allahu alem, :) teşekkürler. ;)

gözünü hedeften ayırmayan daima tahtayı 12 den vurur diye boşuna dememişler..
Sultan Fatih hakkındaki şu hadisi şerifi her ne kadar inkar etseler de efendimizin buyurduğu gerçek;

"Elbette istanbul fethedilecektir..onu fetheden kumandan ne güzel kumandan,onu fetheden ordu ne güzel ordu"...

gözünü hedeften ayırmayan daima tahtayı 12 den vurur diye boşuna dememişler..
Sultan Fatih hakkındaki şu hadisi şerifi her ne kadar inkar etseler de efendimizin buyurduğu gerçek;

"Elbette istanbul fethedilecektir..onu fetheden kumandan ne güzel kumandan,onu fetheden ordu ne güzel ordu"...

.amenna

Hikaye & Kıssalar.

MollaCami.Com