Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

hatim duası ve manası...

اَلْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

Bütün hamd alemlerin rabbi olan c.c. icindir.

Hamd : Medih , övmek, medhüsena , kullarin memnuniyet ve sevinclerini şükür ile Allaha arz etmeleri.

Hadisi-şerif : Cabir bin Abdullahtan rivayet olunustur. :

c.c. kuluna herhangi bir nimet verirde , kul ona karsilik اَلْحَمْدُ derse, herhalde o nimetin şükrünü ödemiş olur. Ikinci kez söylerse c.c. onun sevabini yeniler. Ücüncü kez söylerse günahlari bagişlanir.

Kurani kerimin ilk suresi olan Fatihai şerifenin ilk ayet-i kerimesi اَلْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ dir.

Denilseki herseyden önce Allahu Teala bize kendisine hamd etmemizle emr etmis ve اَلْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
buyurmustur . Bundaki hikmet ne olabilir ?

Buna birkac yönlü cevab verilebilir :
a) Cünki Cenabi hakkin üzerimizde olan ilk şeyi, onun vermiş oldugu nimetlerdir.

Mesela : Bizi dimdik yaratmiş en güzel gida maddelerini lutf etmis, tatli bir hayat kapisi acmiş, güc ve kudret , ilim ve marifet vermis, konusmak ve ibadet zevkini ihsanda bulunmus ve daha nice nimetler vermistir.
Bize hamd etmekle emr etmis, taki bu nimetleri bizde koruya ve kendi fazli keremini üzerimize artirmis ola...

b) Hem hamd etmek ibadet ve taatlarin en kolayidir. Bize ilk anda ağır gelmesin diye bununla emr etmistir. Taki bundan sonra emr ettiği ibadetlere alışmış olalim...

c) -ü Teala önce hamd etmemizi bize emr etmistir.
Cünki Adem babamiz kendisine ruh üfürüldügünde aksirmış ve ilk söyledigi kelime اَلْحَمْدُ للهِ olmustur.
Bunun icin -ü Teala bizede önce hamd etmemizle emr etmis, taki bu hususta Adem babamizin nail oldugu sevaba bizde nail olalim.

--------------------------------------------------------------------------------
وَالصَّلَاةُ وَالسَّلَامُ عَلَي سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَ عَلَي آلِهِ وَصَحْبِهِ اَجْمَعِينَ

Salat ve Selam Efendimiz Muhammed S.A.V. üzerine onun ailesinin ve ashabinin hepsinin üzerine olsun.

SALAT: Allahu Tealadan rahmet
Meleklerden istifar
Müminlerden Dua anlamina gelir.

LUGAVI MANASI : Dua ve tazimdir.

SELAM : Bariş, rahatlik, kusursuz olma, sonu iyi ve hayirli cikma.

آلِهِ AL: 2 Manaya gelir : Biri ehli beyt, digeri cemii ümmeti muhammeddir.

Bütün insanlar ümmettir.

Kafirler ÜMMETI DAVET
Iman etmis ama amel edemeyenler ÜMMETI ICABET
Iman etmis , ve yasamaya calisanlar ÜMMETI MUTABAATTIR.

HADISI SERIF : Enes bin malik r.a. dan rivayaet olundu :
---Kiyamet günü bana en yakin olaniniz, dünyada iken bana en cok salevat okuyaninizdir.

HADISI SERIF : Hz.Ali r.a. dan rivayaet olundu :
---Insanlarin en cimrisi yaninda ismim anilipta , salevat getirmeyendir.

HADISI SERIF : Bir kimse yazmis oldugu kitabda benim üzerime salevat etse, melekler benim ismim o kitabda bulundugu müddetce, o kimseye istigfar ederler.

--------------------------------------------------------------------------------
وَاعْفُ عَنَّا Ve bizden günahlarimizi afv buyur !

وَاغْفِرْ لَنا Ve bizlere mafiretini reva kil !

Ayiblarimizi ört ! Bizi sahidlerin ve görenlerin önünde ( herkesin ortasinda ) rezil ve rüsvay etme !

Bu bir tekrar degildir . Cünki :

1cisi وَاعْفُ عَنَّا "Ve bizden günahlarimizi afv buyur " duasi.
Günahlardan dolayi hesaba cekilmemek, günahlarin silinmesini , hatta kalmamasini istemek manasi vardir.

2cisi وَاغْفِرْ لَنا " Ve bizlere mafiretini reva kil" kavli serifi ise, günahlarin örtülmesini ( gizlenilmesini ) ve asla zahir olub ortaya cikmamasi manasi vardir.

وَارْحَمْنَا Ve bize rahmetini ata kil !

Bize ikramda bulun ve bize fazl-ü kereminle muamele et !

BURADA : Af ve mafiret isteginin, rahmet istegi üzerine takdim edilmesinin sebebi ;
Önce kisinin her seyden arinddirilmasi ve sonunda tertemiz bir sekilde gerekenin istenmesidir.

اَنْتَ مَوْلَانَا Sensin Mevlamiz

Efendimizsin, bizler ise senin kulunuz. Ve sen bizim yardimcimizsin. Ya´da sen bizim islerin düzenleyicisisin demektir.

وَ اَنْتَ اَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ Ve sen merhametlilerin en merhametlisisin !

RAHMAN : Dünya´da mümin ve müminata kafir ve kafirata in´am ve ihsan eden demektir.
Rahmet eden bagislayan, dünyada mahlukatina rizik veren, Ezelde bütün yaratilmislar hakkinda hayir ve rahmet irade buyuran, sevdigini ve sevmedigini ayirt etmeyerek herkese bol bol nimet , rizik ve ihsanda bulunandir.
RAHMAN ismi dünyada tecelli etmektedir.
RAHMAN isminin tecellisi ile c.c. bütün varliklara rahmet etmektedir.

Cenab- i sadece kendisini taniyan ve kendisine ibadet edenlere degil, kendisine ibadet etmeyen, kendisini tanimayan, ve kendisine düsmanlik edenlerede bol bol nimet vermektedir.

RAHIM : Bagislayan, Ahirette yalniz müminlere rahmet eden günahlari bagislayan, mazlumun hakkini zalimden alan.

وَ اَنْتَ اَكّرَمُ الْاَكْرَمِينَ Ve sen keremlilerin en keremlisisin

KERIM: Keremi bol, Kerem ve fazilet sahibi, istemeden veren, vesilesiz ihsan eden, cömerd..

وَ اَنْتَ اَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ Ve Sen merhametlilerin en merhametlisisin !

اَنْتَ مَوْلَانَا Sensin Mevlamiz !

فَانْصُرْنَا عَلَي الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ Kafirlere karsi bize yardim et !

BU ayni zamanda seytanlardan korunmaya yönelik bir dua´dir. Cünki seytanlarda kafirlerin arasindadir ..

اللهُمَّ Ey Allahim !

اِنَّا نسْءَلُكَ Muhakkakki biz senden isteriz .

neyi isteriz ?

رَحْمَةً مِنْ عِنْدِكَ Senden rahmet isteriz..

Öyle bir rahmetki..

تَهْدِي بِها رَوْعَنَا Bu rahmet ile korkularimizi dogru yola yönelt !

YANI: Gercek korkulacak seyden korkut.( Rizik, istikbal, maiset gibi katinda hükümsüz olan korkulardan uzak tut ).

وَ تَلُمُّ بِهَا شَعَثَنَا Ve bu rahmet ile daginikligimizi topla !

Kalbteki imanin, bedendeki amelin birbirine uyumu , mutabaati tam eyle !

وَ تَجْمَعُ بِهَا شَمْلَنَا Ayri ayri olmamizida topla !

Cemaatin arasina tefrika koyma, Kalbi birlik ve ruhi ahenk ver !

وَ تَشْفِي بِهَا مَرْضَينَا Bu rahmet ile hastaligimiza sifa ver !

2 CESIT HASTALIK VARDIR .
Biri bedeni hastalik bunun tedavisi ilactir.
Digeri ise kalbi hastalik, nunun ilaci ise ancak feyzimuhammedle mümkündür.

وَ تُزَكِّي بِهَا اَعْمَالَنَا Bu rahmet ile amellerimizi tezkiye et !

YANI : Amellerimizdeki hata, kusur ne varsa onlari bertaraf eyleyib, amellerimizi tertemiz eyleki..senin katina temiz , hatasiz, riyasiz ulassin...

وَتُلْهِمُنَا بِهَا رُشْدَنَا Bu rahmet ile dogru düsünmeyi, dogru yolu bulup gitmeyi bize ilham et !

يَا جَامِعَ الّنَاسِ EY Insanlari bir araya toplayan Allahimiz

اللهُمَّ اجْمَعْ اُمّةَ مُحَمَّدٍ عَلَي نُورِ هِدَايَتِك

EY Allahim ! Ümmeti muhammedi senin hidayetinin nuru üzerinde topla !

يَا جَامِعَ الّنَاسِ EY Insanlari bir araya toplayan Allahimiz

اللهُمَّ اجْمَعْ اَوْلَادَ اُمّةَ مُحَمَّدٍ اِلَي نُورِ هِدَايَتِك

EY Allahim ümmeti muhammedin evladini hidayetinin nur´una topla !

اللهُمَّ اِنَّا نَسْءَلُكَ EY Allahim biz senden istiyoruz !

بِصَمَدَانِيَّتِكَ Senin Samedaniyyetin ile istiyoruz .

SAMED: Hic bir ihtiyaci olmayan ve bütün ihtiyaclari gideren, arzu ve ihtiyaclari sebebiyle herkesin yöneldigi , ulular ulusu bir Müstegnii.

وَ بِوَحْدَانِيَّتِكَ Senin vahdaniyyetin ile istiyoruz !

VAHID : Tek bölünüb parcalara ayrilmayan ve benzeri bulunmayan, zatinda ve sifatinda , isimlerinde işlerinde ve hükümlerinde benzeri ve ortagi ve dengi olmayandir.

وَ بِفَرْدَانِيَّتِكَ Senin birligin, tekligin , eşsizligin ile istiyoruz !

وَ بِعِزَّتِكَ الْبَاهِرَةِ Senin apacik izzetin ile istiyoruz.

AZIZ : Yenilmeyen , yegane galib, kuvvet ve galebe sahibi, daima galib, maglub edilmesi mümkün olmayan.

وَبِرَحْمَتِكَ الْوَاسِعَةِ Senin genis rahmetin ile istiyoruz...

Neyi istiyoruz ?

اَنْ تَجْعَلَ لَنَا نُورًا فِي مَسَامِعِنَا

Bizim kulaklarimizi nurlandirmani istiyoruz !

وَ نُورًا فِي اَعْيُنِنَا Gözlerimizide nurlandirmani istiyoruz !

وَ نُورًا فِي اَجْدَاثِنَا Kabirlerimizide nurlandirmani istiyoruz !

وَ نُورًا فِي قُلُوبِنَا Kalblerimizide nurlandirmani istiyoruz !

ASHAB-I KIRAM :Efendilerimiz Pesgamberimiz S.A.V. Efendimize sorarlar :
- Ya Rasulellah ! Bir insanin kalbine nur gelmesinin alameti nedir ?
Efendimiz :
-Bir insanin kalbine nur geldimi , onun kalbi dünya evinden , ahiret evine yönelir.
Yani ahiret icin hazirlik yapmaya baslar.

اَللهُمَّ Ey Allahim

آَتِنَا sen bize ver !
neyi ver ?

نِعْمَةً ظَاهِرَةً Zahiri nimetleri ver !

Zahiri nimetler : Mal, mülk, srvet saglik , gözün görmesi, kulagin isimesi, elin ayagin tutmasi....gibi gözle görülen nimetlerdir.

وَ نِعْمَةً بَاطِنَةً Batini nimetler ver !

Merhum bey agabeyimiz ;

Bize bes nimet verilmistir :
1- Ümmeti muhammedden olma nimeti
2- Ehli sünnetten olma nimeti
3-Hanefi mezhebine mensub olma nimeti
4- Zikri hafi nimeti
5- Hz. Üstazin evladi olma nimeti.

Ayeti kerimede ;وَ اِنْ تَعُدُّوا نِعْمَةَ اللهِ لَاتُحْصُوهَا

Siz eger Allahin üzerinizdeki nimetlerini saymaya kalksaniz, asla sayamazsiniz buyuruluyor.

Imami Rabbani hazretleri :
Zahiri nimet ; bedenin şerı şerıfe uygun yasamasi
Batini nimet ; Feyzi muhammedle alakadar olmaktir buyurmuslardir.

Hz. Üstazimizin sükrü :
Zatinin sifatinin esmainin efalinin hududsuzlugunca sükürler olsun !

يَا قَوِيُّ Ey Kavi olan

KAVIYYU : Pek güclü, kudretli , her seye gücü yeten, kayidsiz sartsiz her seye kadir olan.

يَا دَاءِمُ Ey Daim olan

DAIM : Sonu olmayan ebedi olan, sonsuza kadar devam eden.

يَا حَيُّ Ey hay olan

Hayy : Ebedi hayatla diri, Ebedi hayat sahibi, hakiki hayat ona mahsustur. Her seyi bilen her seye gücü yeten.

يَا بَاقِي Ey Bakii olan

BAKII , Varligin sonu olmayan , asla sona ermeyecek olan.

حَسْبنَا الله لِدِينِنَا Dinim icin c.c. bana kafii

حَسْبُنَا الله لِدُنْيَانَا Dünyam icin c.c. bana kafii

حَسْبُنَا اللهُ ا لْكَرِيمُ لِمَا اَهَمَّنَا Bütün mühim islerim icin c.c. bana kafii

حَسْبُنَا اللهُ الْحَلِيمُ الْقَوِىُّ لِمَنْ بَغَى عَلَيْنَا Bana haksizlik edenlere hilm ve kuvvet sahibi olan c.c. bana kafii

حَسْبُنَا اللهُ الشَّدِيدُ لِمَنْ كَادَنَا بِسُؤٍ Bana kötülük düsünenler icin c.c. bana kafii.

حَسْبُنَا ا للهَ ا لرَّحِيمُ عِنْدَا لسَّامِ Ölüm aninda Rahim olan c.c. bana kafii

حَسْبُنَا اللهُ الرَّؤُفُ عِنْدَالْمَسْأَلَةِ فِي الْجَدَثِ Kabirde sual aninda Rauf olan c.c. bana kafii

RAUF : Cok aciyan merhamet sahibi.

حَسْبُنَا اللهُ اللطِيفُ عِنْدَالْمِيزَانِ Mizanda ( amel terazisinde ) Latif olan c.c. bana kafii.

LATIF : Lutuf ve ihsan edici, daima güzel ve yumusak muamelede bulunan.

حَسْبُنَا اللهُ الْقَدِيرُ عِنْدَالصِّرَاطِ Sirat üstünde Kadir olan c.c. bana kafii.

KADIR: Kudret sahibi , güclü kuvvetli.

حَسْبِيَ اللهُ لَا اِلَهَ اِلَّا هُوَ عَليْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ Kendinden baska ilah olmayan Allahim bana kafii, O büyük arsin rabbidir , ben O na tevekkül ettim baglandim

Muhammed bin Hışam şöyle anlatiyor:

Ma´rufi Kerhi bana:
-´´Sana on cümle öğreteceğim,beşi dünya , beşi ahiret icindir.
Bunlar ile kim dua ederse c.c. ona icabet eder´´ dedi.
Ben yazayimmi dediğimde ´´Hayir ben nasil Bekr bin Hanisin tekrar tekrar okumasiyla ezberledimse sanada tekrar tekrar okuyarak ezberletirim ´´ dedi.

DUA şudur

حَسْبِيَ الله لِدِينِي

حَسْبِيَ الله لِدُنْيَايَ

حَسْبِيَ اللهُ ا لْكَرِيمُ لِمَا اَهَمَّنِي

حَسْبِيَ اللهُ الْحَلِيمُ الْقَوِىُّ لِمَنْ بَغَى عَلَيَّ

حَسْبِيَ اللهُ الشَّدِيدُ لِمَنْ كَادَنِي بِسُؤٍ

حَسْبِيَ ا للهَ ا لرَّحِيمُ عِنْدَا لْمَوْتِ

حَسْبِيَ اللهُ الرَّؤُفُ عِنْدَالْمَسْأَلَةِ فِي الْقَبْرِ

حَسْبِيَ اللهُ اكَرِيمُ عِنْدَالْحِسَابِ

حَسْبِيَ اللهُ اللطِيفُ عِنْدَالْمِيزَانِ

حَسْبِيَ اللهُ الْقَدِيرُ عِنْدَالصِّرَاطِ

حَسْبِيَ اللهُ لَا اِلَهَ اِلَّا هُوَ عَليْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ

OKUNUSU:
Hasbiyallahü lidiinii
Hasbiyallahü lidünyaye
Hasbiyallahül keriimü lima ehemmenii
Hasbiyallahül haliimülgaviyyü limen beğa aleyye
Hasbiyallahüş şediidü limen kade´nii bisüü´in
Hasbiyallahür rahiimü indelmevt
Hasbiyallahür ra´üüfü indel mes´eleti filkabri
Hasbiyallahül keriimü indelhisab
Hasbiyallahül latiifü indel mizan
Hasbiyallahül kadiirü indessirat
Hasbiyallahu laa ilahe illa hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil aziim

Manasi.

Dinim icin c.c. bana kafii
Dünyam icin c.c. bana kafi
Bütün mühim işlerim icin c.c. bana kafi
Bana haksizlik etmek isteyenlere hilm ve kuvvet sahibi olan c.c. bana kafii
Bana kötülük düşünenler icin c.c. bana kafi
Ölüm aninda, merhamet sahibi olan c.c. bana kafii
Kabir sualinde esirgeyici olan c.c. bana kafii
Hesab vaktinde kerem sahibi olan c.c. bana kafii
Mizan başinda lutuf sahibi olan c.c. bana kafii
Sirat üstünde,kaadir olan c.c. bana kafii.
c.c. bana yeter. O´ndan baska ilah yok. O´na dayandim. O arşı aziimin rabbidir.

Ihya cild 1 , sahife 917

يَارَحْمَانَ الّدُنْيَا وَيَا رَحِيمَ الْاَخرَةِ

Ey dünyada RAHMAN ve Ey ahirette RAHIM sifati ile tecelli eden mevlamiz !

RAHMAN : Dünya´da mümin ve müminata kafir ve kafirata in´am ve ihsan eden demektir.
Rahmet eden bagislayan, dünyada mahlukatina rizik veren, Ezelde bütün yaratilmislar hakkinda hayir ve rahmet irade buyuran, sevdigini ve sevmedigini ayirt etmeyerek herkese bol bol nimet , rizik ve ihsanda bulunandir.
RAHMAN ismi dünyada tecelli etmektedir.
RAHMAN isminin tecellisi ile c.c. bütün varliklara rahmet etmektedir.

Cenab- i sadece kendisini taniyan ve kendisine ibadet edenlere degil, kendisine ibadet etmeyen, kendisini tanimayan, ve kendisine düsmanlik edenlerede bol bol nimet vermektedir.

RAHIM : Bagislayan, Ahirette yalniz müminlere rahmet eden günahlari bagislayan, mazlumun hakkini zalimden alan.

وَاعْفُ عَنَّا Ve bizden günahlarimizi afv buyur !

وَاغْفِرْ لَنَا Ve bizlere magfiretini reva kil !

وَارْحَمْنَا Ve bize merhamet eyle !

وَ اَنْتَ اَرْحَمُ الّرَاحِمِينَ Ve Sen Merhametlilerin en Merhametlisisin

اَللهُمَّ اجْعَلْ هَاذَا لْحتْمَ الشَّرِيفَ وَالْفَاتِحَةَالشَّرِيفَة وَالْاِخْلَاصَ الشَّرِيفَةَ وَالصّلَوَاتِ الشَّرِيفَةَ

Ey benim Allahin ! Bu hatmiserifden , Fatihai serifeden, ihlasi serif ve salevati serifeden hasil olan sevabi kil !

nedir kil ?

اَوَّلَاً هَدِيَّةً وَاصِلَةً اِلَي رُوحِ نَبِيِّ الرَّحْمَةِ

Evvela rahmet nebisi Efendimizin ruhuna ulasan hediye kil ...

وَ ا ِلَي اَرْوَاحِ اهْلِ بَيْتِهِ وَ آلِهِ وَ اَزْوَاجِهِ وَ اَصْحَابِهِ

O Rahmet Nebisi efendimizin ehli beytinin, ailesinin , zevcelerinin ( müminlerin annelerinin )ve ashabinin ruhlarina ulastir.

ASHAB : Peygamber Efendimizi bir kere bile olsun iman gözüyle görüp sohbetinde bulunan müslümanlardir.

رِضْوَانُ اللهِ عَلَيْهِمْ اَجْمَعِينَ Hz. onlarin cümlesinden razi olsun !

Daha kimlerin ruhlarina bu hatimleri ulastir ?

وَ ا ِلَي اَرْوَاحِ خَمِيعِ الْاَنْبِيآءِ وَالْمُرْسَلِينَ Bütün enbiya ve rasullerin ruhlarina ulastir !

وَ ا ِلَي اَرْوَاحِ خَمِيعِ سَادَاتِنَا الْكِرَامِ Silsilei - saadat efendilerimizin cemisinin ruhlarina ulastir !

رِضْوَانُ اللهِ عَلَيْهِمْ اَجْمَعِينَ Hz. onlarin cümlesinden razi olsun !

وَ ا ِلَي رُوحِ اِسْتَاذِنَا قَدَّسَ اللهُ سِرَّهُ الْعَزِيزْ

Aziz olan Hz. onun sirrini mukaddes kilsin , bu okunan hatimlerden hasil olan sevabi Hz. Üstazimizin ruhunada ulastir...

AZIZ : izzetli, Dost, manevi kudret ve kuvvet sahibi , malub olmayan galib , Allahu Teala

SIRR: Gizli tutulan, baskalarina söylenmeyen sey, insanin aklinin ermedigi sey, Allahu Tealanin hikmeti.

اللهُمَّ اجْعَلْ هَاذا جُزْءًا مِنْ خُزْءِ صَدَقَاتِ نَبِيِّكَ صَلْيَ اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمْ

Ey benim Allahim ! Su hatmi serifi Nebi sallallahü aleyhi ve sellem Efendimizin sadakalarinin parcalarindan bir parca eyle .

SADAKAT : Dogruluk , icten baglilik, kalbten baglilik , vefakarlik.

اللهُمَّ اجْعَلْ هَاذا جُزْءًا مِنْ خُزْءِهَدِيَّاتِ ا لّنَبِيّ صَلْيَ اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم

Ey benim Allahim ! Su hatmi serifi Nebi sallallahü aleyhi ve sellem Efendimizin hediyelerinin parcalarindan bir parca eyle

اللهُمَّ انْصُرْ مَنْ نَصَرَ الدِّينَ

Ey Allahim ! Din-i mübin-i-islama yardim edenlere sende yardim et !

وَاخْزُلْ مَنْ خَزَلَ الْمُسْلِمِينَ

Müslümanlari perisan edenleri sende perisan eyle !

HADISI SERIF : Müslüman, müslümanin kardesidir, o na zulm etmez , o na kötü söz söylemez.

HADISI SERIF : Kisi kendisi icin istedigini din kardesi icin istemedikce Kamil mümin olamaz.

HADISI SERIF : Komsu su serrinden emin olmayan kimse , kamil mümin olamaz.

اللهُمَّ مُنْزِلَ الْكِتَابِ سَرِيعَ الْحِسَابِ

Ey Kitabi ( Kuran-i kerimi ) inzal eden ve Ey hesabi süratli olan Allahim !

اِهْزِمِ الْاَخْزَابَ Islama düsman olanlari sen hezimete ugrat !

اللهُمَّ اهْزِمْهُمْ Ey Allahim ! Sen o islama düsman olanlari bozguna ugrat ! maglub eyle !

وَانْصُرْنَا عَلَيْهِمْ Islama düsman olanlara karsi bize yardim et !

وَ´زَلْزِلْهُمْ Onlari şiddetle salla !

اللهُمَّ يَا مُجِيبَ الْمُضطَرِّينَ وَ يَا صَرِيخَ الْمَكْرُوبِينَ

Ey muhtac ve caresizlerin , darda kalmislarin ihtiyaclarini karsilayib sıkıntısini gideren .
Ve Ey sıkıntıya düsenlerin imdadina yetisen Allahim !

اِكْشِفْ عَنَّا Sen bizden aç gıder !

neyi gider ?

هَمَّنَا Üzüntümüzü, hüznümüzü, tasamizi

وَ غَمَّنَا gammimizi , kederimizi

وَ كُرْبَتَنَا Sıkıtılarımızı

فَاِنَّكَ تَرَي مَا نَزَلَ بِنَا وَ بِالْمُؤمِنِينَ جَمِيعَا

Muhakkakki Sen bize ve bütün müslümanlara inen , isabet eden , bela , musibet ve sıkıntıları görüyor ve biliyorsun !

اللهُمّ اسْتُرْ عَوْراتِنَا Ey Allahim ! Sen bizim avretlerimizi, ayiblarimizi , hatalarimizi ört !

وَ آمِنْ رَوْعَاتِنَا Korkularimizdan korktuklarimizdan bizi emin kil !

يَا اْكْرَمَ الْاَكْرَمِينَ وَ يَا اَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ Ey Kermlilerin en keremlisi ve Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Rabbim

بِحَقِّ اسْمِكَ اْلعَظِيمِ الْاَعْظَمِ Ismi Azam in hakki icin...

وَ بِمَعَاقِدِالْعِزِّ مِنْ عَرْشِكَ Arştakı akıtleşme hakki icin ...

Ruhlar yaratildiginda -ü Teala hz.leri " Ben sizin Rabbiniz degilmiyim " diye sordugunda, bütün ruhlar " BELA Evet Rabbimizsin "dediler .
Kayidsiz sarsiz, acaba diye düşünmeden .
Bazi insanlar sözlerini unuttular .
Evet Ya Rab simdi hata içerisindeyiz ama arştaki verdigimiz söz , akit hürmetine , onun hakki icin...

وَ مُنْتَهَي الرَّحْمَةِ مِنْ كِتَابِكَ

Kitab-i ilahii olan Kurani kerimdeki sonsuz rahmet ve hududsuz esrar ve tecelliyat hakki icin....

وَ مُنْتَهَي الْفَضْلِ فِي نَبِيِّكَ الرَّحمَةِ

Rahmet nebi´si Efendimiz Muhammed Mustafa S.A.V. deki faziletin nihayetsizligi hakki icin...

وَ مُنْتَهَي الْفَضْلِ فِي شَهْرِ رَمَضَانَ

Ramazani serif ayindaki nihayetsiz faziletin hakki icin

وَ مُنْتَهَي الْفَضْلِ فِي لَيْلَةِالْقَدْرِ

Kadir gecesindeki nihayetsiz faziletin hakki icin

وَ مُنْتَهَي الْفَضْلِ فِي نُورِ لَيْلَةِالْقَدْرِ

Kadir gecesindeki nuru-ilahinin nihayetsiz fazileti hakki icin

يَا اَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ

Ey merhametlilerin en merhametlisi

وَ يَا اْكْرَمَ الْاَكْرَمِينَ

Ve Ey Keremlilerin en keremlisi olan Rabbim !

NOT: Bu kisim Rasulullah s.a.v. Efendimizin hendek harbinde cezbe ile okumus olduklari Ahzab duasidir. Müsrikler hezimete ugrayip , dagilip gitmislerdir . O cezbe bu dua da el´an mevcuddur. Darlik ve sıkıntılı hallerde bu dua ya devam edilirse faydali olur.

اللهُمَّ صَلِّ عَلَي سَيِّدِنَا وَ نَبِيِّنَا مُحَمَّدٍ فِيَ الْاَوَّلِينَ

marifetname.eudan alıntıdır...

Özel Yazılar

MollaCami.Com