Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

yardım

Benim talebelik ve itaat ile ilgili malumata ihtiyacım var.bildiğiniz malumatlar varsa eğer yardımcı olurmusunuz.

İtaat ile ilgili Peygamber Efendimiz'in Uhud Savaşı'nda okçulara emir vermesi ve onların da savaş bitti sanarak yerlerinden ayrılması ,itaatsizlik yapması ve sonuçta kayıplar olması...
BU malumat olabilir şuan aklıma gelen...

Biliyoruz ama hatırlatma babından
bir talebe bir kabrin yanından geçerse kırk gün azap kaldırılan hadis
ve itaatsizliğin açtığı yaratı hiç bir şey yapmaz bena benzer bir söz vardı
bende sohbet vardı itaat hakkında isterseniz ayarlayalım...

Küçültemedim bilen varsa bi zahmet küçültsün
daha var ama okunmaz çuk küçük yazılar...

farenin sağına tıklayıp resmi farklı kaydetten masa üstüne alınırsa rahat okunuyor...

"Sohbete gelmedim, konu neydi?" diye soruyor biri diğerine. O da "itaat"ten bahsedildiğini söyleyince "hep itaat, başka bir şey yok mu?" gibi bir yanıt vermişti. Öyle düşünüyorum ki, bunu diyen kişinin "bu sefer de itaatten bahsedilse" diyene kadar "itaat" konulu sohbet dinlemeye ihtiyacı var.

İşitilene ilk anda verilen tepkidir aslında "itaat". Kişinin kalbi emre ilk anda nasıl karşılık vermişse odur. İlk anda kalben itiraz edip bir-iki düşündükten sonra müspet bir karşılık veriyorsa biraz daha çalışmak gerek, demektir.

İtaat ile iman paraleldir esasında. Biri olmadan diğeri zaten olmaz, biri azaldıkça diğeri de kendiliğinden azalır. Tabi amelle de ilişkilendirmek gerekir. Ameller eksilmeye başladıkça yavaş yavaş itaat bununla beraber farkında olunmadan imanda zedelenmeler...

Cenab-ı Hakk imanda hidayetten, itaatten son nefese kadar, son nefes dahil ayırmasın, mahrum etmesin...

Küçültemedim bilen varsa bi zahmet küçültsün
daha var ama okunmaz çuk küçük yazılar...

küçülttüm kardeşim..

eyvallah teşekkürler

Özel Yazılar

MollaCami.Com