Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Dikkat edilmesi gereken önemli bir mevzu

Her ne kadar abartıldığını düşünenler olsa da bu "kaynak" meselesine değineceğim. "Bırak kardeşim, millet okusun işte, niye siliyorsun?" diyor çaldığı yazıyı siteye koyan kişi. Bir süredir Fıkıh bölümüne yazı ekleyen "saruhan" nickli üyeden bahsediyorum. Ya da daha önceleri siteden uzaklaştırmak zorunda kaldığımız "fazıl14" nickli üye.

Fazilet Takvimi yapraklarının arkalarını günü gününe yazıyor. "Güzel ya işte, millet istifade etsin!" Bu olmamalı düşüncemiz. Fazilet Neşriyat sıradan bir yayınevi değildir, çok ciddi çalışmalar yapılıyor, her konuda çok hassas davranılıyor. Bu kadar emek varken bir diğerinin yazıları kendine mal ederek sitede yayınlaması hiç hoş bir durum değildir.

Bir başka mesele de bu yazılanlara "Teşekkürler, çok faydalı oldu, çalıntılarınızın devamını bekliyoruz" diyerek bu kişilere destek verilmesine anlam veremiyorum.

Bu yazıları ekleyen kişiyi uyaran yönetici arkadaşlar hiç beklemedikleri tavırlarla karşılaştılar. Adeta meşrepsiz olduğumuzu iddia etti ve bize küfredecek seviyeye geldi.

Bu kişinin niyetinin sahih olmadığını, hatta bir başka şeye hizmet ettiğini düşünüyorum. Belki de bir başkasından telkin alarak yapıyordur yaptığı işi...

Bir süre önce Üstazımıza ait olup yayınlanmaması gereken yazıları tüm forumlara yazmıştı. Kendisini uyarmaya kalkışan babası yaşındaki hocaefendilere ağza alınmayacak sözler etti.

Yazılarımızı yazarken lütfen kaynak da belirtelim. Hikayeler, diğer serbest yazılar için demiyorum, öncelikle Fıkhi meselelerde yazılan yazılar için söylüyorum. Hatta Fazilet Takvimi yaprağını yazmış isek, velev ki günü gününe yazmış olalım, tarihini ve Fazilet Takvimine ait olduğunu belirtelim.

teşekkürler uyarı için.eğer kaynak belirtmek istemiyorsa forum kuralları gereği bunun yapılması lazım deyip bizler düzeltelim o zaman.istediği kadar tavır alsın.

Bır baska meselede , bir üye "bir kişinin" yazılarını eklemeye baslamıstı kaldırılınca aynı yazılarının yazarını degıstırerek

yayınlamaya basladı maksat okunsun...

faruk kardesın dedıgı gıbı yazıyı ıyıce suzdukten sonra teşekkur edelım , cunku teşekurler adeta onlara guven kazandırıyor.."Bunlar şahsım adınada geçerli"

Belkı suanda ınceleyemedıgımız o kadar cok konu vardır kı ..

boyle yazıları paylasan yada uzun uzun yazıları kopyala yapıstır yapanların yazılarını daha hassasıyetle ınceleyelım ve yonetıme bıldırelım ıns..

Mühim uyarı için teşekkurler

teşekkürler uyarı için.eğer kaynak belirtmek istemiyorsa forum kuralları gereği bunun yapılması lazım deyip bizler düzeltelim o zaman.istediği kadar tavır alsın.

Faruk hocam uyarınız için allah razı olsun...Bunlara haddini bildirmek gerek

uyarınız için teşekkürler daha dikkatli oluruz inşaallah

uyarınız için teşekkürler daha dikkatli oluruz inşaallah

Okumakta geciktiğim bir mevzu :-\

Konuya sonuna kadar hak vermekle birlikte şunu söylemek istiyorum;

'saruhan' nickli üyenin yazmış olduğu ramazan sohbetlerine ben de teşekkür ettim.

Hatta her gün takvim okumaya gayret gösteren biri olarak o günün konularını yazdığının farkındaydım. Ama kaynak belirtmemiş olması dikkatimi çekmemiş. Belki de kendim bildiğim için mi önemsemedim ki ::)

Hatırlatma için teşekkürler. Daha dikkatli olmaya çalışırız inş.

ben bu alıntı işini tam olarak anlamıyorum...
ozamna biz saglıklı spora lezzet vadisine yazı ekliyoruz tanımadıgımız etmedgmz sitelerden kaynak belirtmeden....
başka sitelerden alınca emek degil birbirimiz sitelerinden alınca emekmi oluyo bunu tam olarak kavrayamadım...
bu kafamı kurcalayan sorulardan biri...
konuların altında bir takım isimler oluyo tanımadıgım ız için,tşkkr edip geçiyoruz....
mesela denizce sitedeki konuları okumaktan çok konu ekliyor habire özellikle dini bilgiler konusunda...
yani tam olarak nasıl etcez bu işi...başka bi yerden alıp kopyaladıgımız şeyi nasıl yapcaz,incemeseler com olunca yazıcazda başka bir site olunca....başka site adı yazmak yasak deyip yazmicazmı...
bu konu bayadır kafamı kurcalıyodu...
sadece farklı bir açı...
ilk kullandıgımda böle şeyler oldugunu bilmydm mesela...
ya gerçekten bilmedgm için soruyorum...
herhangi bi kasıtım yok...

başka sitelerden alınca emek degil birbirimiz sitelerinden alınca emekmi oluyo bunu tam olarak kavrayamadım...
bu kafamı kurcalayan sorulardan biri...

Herhangi bir yazıyı paylaşmak istediğimiz zaman, yazının yazarını veya kaynağını biliyorsak mutlaka belirtmeliyiz.

Bu takip ettiğimiz veya takip etmediğimiz bir kaynak olsa da farketmez. Paylaşılan yazının kaynağı ehli sünnete aykırı yayın yapan bir kaynak değilse mutlaka belirtilmeli. Yok eğer kaynak ehli sünnete aykırı ise zaten yazının kendisi paylaşılmamalı.

Fakat söylediğiniz gibi sağlık veya yemek alanında internette çokça paylaşım bulunmakta. Bu paylaşımların kaynağı belirtilmediği zaman kaynak olarak yazıyı aldığımız siteyi göstermek doğru değil. Eğer kaynağını biliyorsanız mutlaka belirtin ama kaynağı bilmiyorsanız yazıyı alıntı yaptığınız siteyi kaynak olarak göstermek yazının yazarına haksızlık olacaktır. İmkanınız varsa kaynağı araştırın bulamıyorsanız "kaynağı bilinmiyor" diye not düşün.

Ama eklenilen her sağlık bilgisi için "kaynağı bilinmiyor" diye yazmak doğru olmayacağından hiçbirşey yazmamanız da uygun olur.

pek tatmin olmadıgımı ifade etmek isterim....
cevabınız için tşkkrlr..

Rica ederim, yazdıklarım yeterli değilse merak ettiğiniz noktayı yazarsanız ayrıntılı açıklama yapabilirim.

Bu konu internette pek fazla dikkat edilmemekle birlikte kime hakkının nasıl verileceği ise yanlış anlaşılmakta.

Örneğin başka siteden bir yazı alıntı yapılıyor ve kaynak olarak site adresi veriliyor, oysa yazının kaynağı başka. Biz yazının kaynağını araştırmalıyız, bulabiliyorsak yazmalı bulamıyorsak yanlış kaynak vermemeliyiz. Bütün mesele bu.

Ve kaynağını bildiğimiz bir yazıya rastladığımızda ise "bu yazının kaynağı şu lütfen düzeltin" diye de uyarıda bulunmalıyız diye düşünüyorum.

neyse uzatmıyım ben..
sorsamda ne degişirki...
yine aradıgım cevap olmicak...
yinede konuyu önemseyip yazdıgınız için çok tşkkr ederim...
Allah razı olsun kardeşim...
kesinlikle amacım saygısızlık degil,sorun çıkarmakta degil...
bu konuda bi takım sıkıntılar yaşadım...
amacım sadece anlamak...
bi daha bu hatya düşmemek...
yagmur kardeşimin cevabu çok güzel ama bnm sormak istedgm bu degil...
nolur kimse kırılmasın bana olurmu...
arkadaşlarla halledicez inş.
Allah razı olsun kardeşim...

Leyya kardeşim kaynak meselesi ayrıntılı anlatılmış ama anlayamadıgınız yada kafanıza takılan durumları özelden konusabılırız,baslıgımızı uzatmayalım olur mu ;)

sorsamda ne degişirki...
yine aradıgım cevap olmicak...

Önyargılarımızdan arınmamız gerekiyor sanırım ;)

Rica ederim, Allah cümlemizden razı olsun.

arkadaşlarla halledicez inş.

Anlaştık, değil mi sevgili leyya :)

;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
sana ve herkese tşkkr edrim...

Özel Yazılar

MollaCami.Com