Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

acil cevap bekliyorum şafii bayana tabii olarak namaz kılınabilir mi?

s.a
arkadaşlar suriyede yasıyorum ve ben hanefii mezhebindeyim,halkın çogunlugu şafii ve şafii bayanlar burada imamlık imamiyelik diyeyim yada yapıyorlar
onlara tabii olabilir miyim?
olursamda bi mahsuru var mı ?
nasıl niyet etmeliyim niyette bi farklılık olmalı mı?

as kardeşim
kanaatimce kılabilirsiniz. çünkü namazın temelinde mezhepler arsında bir fark yok. bir kaç ayrıntıda fark var. o da namazı etkilemez.şafi mezhebi ile hanefi mezhebi arasındaki en büyük fark abdest. şafi mezhebinde kan akınca abdest bozulmuyor. bu nedenle şafi mezhebinden olan imamın arkasında namaz kılarken imama hanefi mezhebinden olduğunuzu söylerseniz daha iyi olur kanaatindeyim

a slm kardeşim.bende çoğunluk hangi mezhepteyse o mezhepe uyulur diye biliyorum.

Bayanlar imamlık yapıyor :o
Bayanların yaptığı imamete tabii olunur mu ki? :(

Efendimiz zamanında böyle bir soru karşısında Efendimiz evet yaparlar ama hepsi aynı hizada durur demiştir,

yani imam kimse ona uyulup namaz kılınır,

Kabe'de de böyle,

mezhepler farklı ama herkes bir kılıyor,

kadın olduğu içinde tüm kadınlar aynı safta,hoca kadın öne çıkmaz,önde ,ortada durur ve namazı kıldırır,

ilmihallerde var ,bakabilirsiniz,

hepinize cok teşekkür ediyorum arkadaşlar hepinizden Allah razı olsun,

lakin yarın gece biiznillah idrak edecegim teheccüd namazında hocanın ön safta mı

bizimle aynı saftamı durup durmayacagı konusunda bi fikrim yok...

inşaallah onlarda bu konu hakkında dogrusunu bilenlerdendir,..

Efendimizin s.a.v. buyurdugu şekilde idrak edenlerden olmak temennisi ile...

tekrardan hepinizden Allah Razı olsun kardeşlerim...

s.a
arkadaşlar suriyede yasıyorum ve ben hanefii mezhebindeyim,halkın çogunlugu şafii ve şafii bayanlar burada imamlık imamiyelik diyeyim yada yapıyorlar
onlara tabii olabilir miyim?
olursamda bi mahsuru var mı ?
nasıl niyet etmeliyim niyette bi farklılık olmalı mı?

kadinlar imamlik yapamaz kadin kadinlara namaz kildirabilir ayni safda olacak ama dinimizce mekruh.yani kildiramaz

kadinlar imamlik yapamaz kadin kadinlara namaz kildirabilir ayni safda olacak ama dinimizce mekruh.yani kildiramaz

Bende öyle hatırlıyorum ::)
Hatta sadece tesbih namazı için öğrenilene kadar bir iki defa kılınabilir diye duymuştuk bir zamanlar amma şuan oda yapılmamakta.
Ayrıca bir bayan aynı safta olmak şartıyla dahi bayanlara imamet yapsa, imame olan bayanın namazı kabul olmuyor, tekrar eda etmesi gerek...

Tabii bu husustaki gerekli bilgileri yetkili kardeşlerimiz daha güzel izah ederler...

mütallim hocamiza özel sordun katiyen kildiramaz dedi.

bu taraflarda bizim arkadaşlarımız aynı safta teravih kıldırıyo??????????
hemen hemen herkes şafiii....

bildiğim kadarıyla dinimizde kadınlar namaz kıldıramıyor diye bir şey yok sadece mezhepler arasında böyle bir fark var. yani hanefi mezhebine göre kıldıramıyor. fakat şafii mezhebine göre kıldırabilliyor

İmamlık yapmanın da şartları vardır, bu şartlar olmazsa elbette imamlık da olmaz. Bu şartlardan biri de imamlık yapacak kişinin erkek olmasıdır. İmamlık yapan kadının namazı olur; fakat ona uyanların namazı olmaz. :) Bu durumda "kadının kadınlara, onlarla aynı hizada durup namaz kıldırdığını duyuyoruz" diye düşünebilirsiniz. Burada kadın yine imamlık yapmıyor, onlarla aynı hizada durup sesli okuyor ve kadın cemaati yönlendiriyor. Erkeklerin imameti ile kıyas edilmemeli.

Hanefi mezhebine mensup birinin Şafii mezhebine mensup bir imama uyup uyamayacağı hakkındaki cevabımı Mehmed Emre'nin Fetvalar'ından aldığım bir soru ile vermek istiyorum.

Soru: Hanefi mezhebine mensup bir mü'min, Şafii veya başka mezhepteki imamın arkasında namaz kılabilir mi? Kılması caiz ise, muktedinin neye dikkat etmesi lazımdır?

Cevap: Hanefi mezhebine mensup bir şahıs, Şafii mezhebine veya diğer hak mezheplerden birine mensup bulunan bir imama uyabilmesi için, Hanefi mezhebine göre, abdesti bozan bir şeyin o imamda olmaması gerekir. Bir de, Şafii mezhebindeki bir imam, sabah namazının ikinci rekatında, rükudan kalkıp da secdeye varmadan önce Kunut'u okuduğu sırada, Hanefi olan şahıs elleri yan tarafa salınmış olarak bekler. İmam dua okumayı bitirip secdeye giderken onun ile birlikte secdeye varır.

Arkadaşlar bi defa şunu kafamıza koyalım hanefiler için söylüyom kadından kesinlikle imam olmaz,olamaz
haaaa kadınlar kendi aralarında kılarlar ayrı, şartları var bunu bilelim

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com