Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

karabaş otu

akdeniz, ege, marmara ve güney anadoluda yetişir.
etkisi:
kalp damar açmaya, sinirleri düzene koymaya, uykusuzluğa, vücuda dinçlik vermeye, astım,bronşit, nefes darlığına, balgam söktürmeye, kolesterole, kandaki yağları eritmeye, kansere, romatizma, siyatik ve mafsal ağrılarına, uykusuzluğa, sara nöbetlerine, kanı sulandırmaya, hücreleri yenilemeye, baş ağrısına, parkinson hastalığına, el ve kol titremesine iyi gelir.

kullanılışı:
çay şeklinde demlenerek yemeklerden önce birer bardak içilir

teşekkür ederiz karabaş otuyla kantoron otu aynımı ?

ben teşekkür ederim. karabaş ile kantaron aynı değil. farklı otlar

kantoron otunu bir kavanoza koyup üzerinede hakiki zeytin yağ ile doldurup güneşte 3 ay bekledikten sonra her ne tür yara olursa sürülürmüş veya içilirmiş bunun aslı varmı ?

doğrudur hak yolcusu kardeşim. ancak bu kadar uğraşmanız gerekmez gerçek bir kantaron yağı alırsanız o da aynı işlevi görür

sağolun teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için

biz geçen sene bir aktarcı tanıdığımıza 2 kavanoz yaptırdıkta ondan sordum iyice teyit edeyim istedim
nelere iyi geldiğini öğrenmek istedim tekrar sağolasın kardeşim..

gerçekten aktarmısınız sn aktarcı,

siz çok daha iyi bilirsiniz ama yinede yazmak istedim,

bir kimse için şifa olan bazı otlar diğeri için zehir olabilir,

çünkü içlerinde bulunan ecza dilinde etken madde olarak adlandırdığımız maddelerin her insan üzerinde etkisi başkadır,

bir otu tavsiye ederken farmakopiye dikkat edilmesi gerekir,

nedir farmakopi,farmakolojik preparatları içeren ve tıp alanında gerekli reçetelerin doğru bir şekilde yazılabilmesi için yaşamsal Önem taşıyan bir çeşit kitap. İlaçların adları, Özellikleri, formülleri, verilme yolları ve kullanılacak dozlar farmakopi'de belirtil­miştir. Ayrıca ilaçlann etki şekilleri, me­tabolizmaları, vücut dışına atılmaları, bir­birine etkileri-, hastalıklarda dikkat edile­cek noktalar, toksik ve yan etkileri de bu­rada yazılıdır,

günümüz ilaçları için geçerli olan bu farmakopinin benzeri otlar içinde vardır,

Gazi üniversitesi Hocalarından Turhan Baytop bu işin Türkiyede ki duayenlerinden biridir,

gerekli gören herkesin başvurmasını tavsiye ederim,

kitapları senelerce süren çalışmaları içeriyor,

örneğin karabaş otu tansiyon da düşürür,tansiyonu düşük olan kimselerin almaması gerekir,

hamilelerin almaması gerekir,

ve insan ne ot olursa olsun aklına geldiği gibi kullanamaz,

mutlaka ehil bir kimsenin reçetesi olmalı,

bildiğiniz şeyleri tekrar arkadaşlarımıza hatırlatmak istedim,

siz de sağolun hakyolcusu kardeşim. cepni kardeşim gerçekten aktar olup olmadığımı sormuşsunuz. gerçekten aktarım. ve de 17 senedir bu işi yapıyorum. karabaş otu çok fazla içildiği taktirde tansiyonu düşürür. bu durum sadece karabaş otu veya diğer bitkiler için değil tüketmiş olduğumuz bütün gıdalar için de geçerlidir. fazla tükettiğimiz her şey vücut için zararlıdır. dikkat ederseniz karabaş otunu yemeklerden önce 1 bardak içilsin diye tarif verdim.bu da günde en fazla üç bardak demektir. bunun da çok fazla tansiyonu düşürücü etkisi olmaz. kullanılması sakıncalı olan bazı bitkiler var. onları çok dikkatli kullanmak gerekiyor. bu nedenden dolayı o bitkilerin özelliklerini dahi buraya yazmıyorum.

Teşekkürler...

ben de size teşekkürederim sevda kardeşim

Bu bitkinin ismi tanıdık geldi ama ben tanıyamadım. Nette biraz araştırdıktan sonra bizim "karaan" dediğimiz bir bitki olduğunu öğrendim. Muğla da çok olduğunu biliyorum. Acımsı ama insanın hoşuna gidecek bir kokusu var. Bu bitkiden ilaç yapılıyormuş. ::) Yalnız bu saydığınız şeylere iyi geldiğini bilmiyordum. Biz bu bitkinin güzel kokusundan ve güzel göründüğü için toplar vazoya koyarız. Hatta şimdi tam zamanı, arılarda bu bitkiden faydalanırlar. Çok konuştum sanırım, aktarcı kardeşim faydalı paylaşımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.

estf kardeşim burası konuşma yeri. bildiklerinizi izile paylaşacaksınız ki bizler de bişeyler öğreneceğiz. ben resim eklemiyorum. bakın siz ne güzel karabaşın resmini de eklemişsiniz. ayrıca toplanma zamanının şu sıralar olduğunu da kardeşlerimize hatırlatmışsınız. gerçi izmirde 1 ay sonra olmaya başlar. haziran temuz gibi toplanır.yöreye göre yetişme zamanı değişiyor. teşekkürler kardeşim

Teşekkürler...

ben de size teşekkür ederim kardeşim gözlerinize sağlık

Şifalı Bitkiler

MollaCami.Com