Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Osmanlıların edep ve nezaketi.

ne o dostum taşlanıyormuyuz ? bilelim... gerçi biz çook taşlar yedik sende taşlasan birşey olmaz kardeş...

insandüşünceden ibarettir.Ötesi et ve kemiktir.

hepsi çok güzel bilgiler

Okullarda pek böyle anlatmıyorlar tarih derlserinde. kitaplarda bazı yerlerde üstü kapalıda olsa kötülüyolar ne yazikki

Hanımlar beylerine "Efendi" derlermiş, "siz" derlermiş. Hanımefendiliklerini gösterirlermiş.

gözlerinize sağlık teşekkür ederim..

Nitekim o devre şahit olan insanlar naklederlerki,bir şahsın kendisini kızdıran bir meselede muhatabı için kullandığı cümleler: ''La Havle'' ''La Havle vela kuvvete illa billah'' ''Hay Allah derdini alsın'' ''Fesübhanallah'' ''Hasbünallahü ve ni'me'l- vekil'' ''Ya sabur'' gibi güzel ve teskin edici ifadelerden ibarettir.

Kardeşim ellerinize sağlık.Ne kadar hoş bir mevzuyu bizlerle paylaşmışsınız. Bu konu benim de çok hassas olduğum bir konu.İnsanın o zamanlarda yaşayası geliyor hani.Her şeyin hızlıca tüketildiği,ve tüketim israfı yaşandığı zamanımızda,o incelikler,edebi tavırlak yok denecek kadar az durumda. Mevla bizleri ecdadımızın halleri ile hallenmeyi nasip eylesin...........

aminn alanya sultanı kardeşim aminn
o güzel yorumunuzla katkıda bulunmanıza
teşekkür ederim gözlerinize sağlık..

Hanımlar beylerine "Efendi" derlermiş, "siz" derlermiş. Hanımefendiliklerini gösterirlermiş.

evet kardeşim şimdilerde nerde öyle nezaket kibarlık

okuyan gözlerinize sağlık..

Böylesine güzel ve önemli bir konuyu bu denli güzel paylaştığınız için ne kadar teşekkür etsek azdır..Masalmış gibi okumak biraz da hüzün verici.. Alanya sultanı kardeşimin dediği gibi insanın o zamanlarda yaşayası geliyor..

beyenmenize çok sevindim kardeşim

ellerinize gözlerinize o güzel yorumunuza sağlık..

Osmanlı Tarihi

MollaCami.Com