Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Osmanlıca ve Kürtçe seçmeli ders oluyor!

:) Allah hıdayet versın sız ve sızın gıbılere ne deyım kı baska arkadasım.. ozgurlukten bahsetmeyın artık.. yeterı kadar ozgur olduklarını dusunuyorum.. meclısın ıcıne pkknın o sefıl kıyafetlerıye gırecek kadar, devletın gucu polıse tas atacak kadar, daga cıkıp 20 yasındakı cocukları oldurecek kadar ozgurler zaten.. ne kısıtlamasından bahsedıyorsunuz ! aılesının ıcınde ne konusuyorsa konussun bana ne bundan ama oyle bır hak taleb edılmesını kesınlıkle yanlıs buluyorum.. ha arz taleb meselesıne gelınce; bu hukumette dıgerlerı gıbı vatan satma sevdalısıysa benı ılgılendırmez.. osmanlı tarıhınden cok sayıda ornekler vardır.. ben avsarım... osmanlı zamanında surgun yemıs bı mıllettenım. ama yınede bır kez olsun vatana hıyanet ıcınde olmadık.. neyse.. bu konu uzarda uzar.. uzlasamayız.. vesselam..

senden de razı olsun Rabbım kıtapcı kardesım.. kımse kusura bakmasın. ırkcı fılan degılım ben vatan sevgısını ne m.kemalden ne de bır baskasından ogrenmedım. onların yaptıkları kanunları benı ılgılendırmez. ben peygamberımın sozune bakarım.. '' HUBBUL VATAN MIN'EL IMAN '' ve ayrıca bugun kalkıp dıl ısteyen bu toplum yerı geldıgınde canakkale savasını kullanmayı bıraksın artık.. cunku gecmıslerındekı kadar temız kalamamıslar..!

doğudaki PKK hareketini bence kürtlükle karıştırmamak lazım..

Bir çok kürt PKK ile kendini özdeştirmiş olsada minare kılıfa sığmıyor. PKK bir ermeni oyunudur. eğer bir gün bağımsız kürdistan diye birşey olacaksa da buna kimse engel olamaz.. kararı oranın halkı verecektir. biz orada yaşayan temiz kalpli kardeşlerimizin kurtlara yem olmaması için silahımızla askermizle gücümüzle kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz.. ve asla buna müsade etmek istemeyeceğiz. Ama onlar böyle bir karar verdilerse de onlar için yapabilecek birşeyimiz yok.. tıpkı kuzey ırakta bağımsız kürdistana giden özerk bölge için hiç bir şey yapamadığımız gibi..

Eğer bir gün olurda ayrılık gözükürse ermeniler 1915'te yarım bıraktıkları katliamı o bölgenin tamamında bitireceklerdir.. bugün suriyeyi yöneten %10 luk azınlık.. o gün de o bölgeyi yönetecek olan %5-10 luk ermeni azınlık olacaktır..

O yüzden kürt halkını kandırmak için öne sürülen kozlar bir bir ellerinden alınmalı.. dillerini özgürce konuşup yazıp çizebilmeliler..

Avrupa ile kıyaslamak büyük bir hata olur. Zaten PKK nın arkasında o kıyasladığımız ülkeler var.. aynı ülkeler bosnadaki katliamın da arkasında vardı. ve gelecekte Allah muhafaza doğuda planladıklarını gerçekleştirebilirlerse bosnadan daha ağır katliamları doğuda yapacaklardır.. masum binlerce müslüman kürdü şehit edeceklerdir. gerçi PKK bunu fırsat buldukca yapmıyor mu?

bazı olaylar bizim de kontrolümüz dışında gelişir. en güzeli dua etmek.. hayırlısını dilemek gerekir

Birakalim bu vatan millet sakarya edebiyatini istersenizde meselenin özüne gelelim.
Bu ülkede yasayan milyonlarca kürdün konustuklari dil'i profesyonelce ögrenme ve ögretme hakkina nicin karsi cikiyorsunuz? Bir dil ögrenimini neden ülkenin bölünmezligi üzerinden vatan millet meselesi haline getiriyorsunuz? Bu ülkede yüzyillardir Fransiz okullari var, Ingiliz okullari var, Alman okullari var...hatta bu okullar kendi dillerinde egitim veriyor...hadi gectim bunlari, diyelimki bunlar özel okul. Devlet okullarinda yillardir almanca, ingilizce hatta fransizca gibi frenk dilleri mevcutken, bu topraklarda yüzyillardir bizlerle ayni kaderi paylasan insanlara karsi bu alerji nedir...?

Almanyada yillardir secmeli olarak TÜRKCE, latince, fransizca, ispanyolca v.s. dersler mevcut.
Bizim ülkemizdeki bu paranoyaklik nedir?

El insaf ...müslümaniz elhamdl. Kürd kürtce, arab arabca, laz lazca ögrenme hakkina sahibtir....bu insanin en temel insan haklarindandir. Insanin din ve dil hürriyetine saygi duyalim...ecdadimiz gibi.
Osmanli hangi toplumun dil'ini yasaklamiski?
Eger yasaklamis olsaydi 500 yillik balkan hükümranliginda istisnasiz tüm balkanlar asimile olur ve simdi hepsi türkce konusuyor olurdu.

Biraz insaf edelim.

fıkrınız hoş suvarı kardeşim.. gayet barıscıl ve pozıtıf.. ben lıse caglarımda dıyarbakıra gıtmıstım.. evet ınsanlarının cogu saf nıyetlı fakat oylelerıde varkı arabamızın arkasındakı Turk bayragını yakıp camı cerceveyı ındırecek kadar ınsanlıktan cıkmıslar.. bunlarada sahıt olduktan sonra samımıyetlerıne pek ınanasım gelmıyor acıkcası.. ermenı teror orgutu olan asala cokertıldıkten sonra hızla buyuyen pkk hızla o bolgenın ınsanını kandırdı.. egıtım ve ogretım yapmak ıcın gıden ogretmenlerını dovduler; okuma hakkımız elımızden alındı denıldı.. doktorunu oldurduler; saglıgımızla ılgılenılmıyor denıldı.. su anda ıse bu ulkede Turkum demek suc sayılırken ne hıkmetse pkk zanlıları yandasları el kol sallayarak dolasabılıyorlar.. ben o kadar ıyı nıyelı olmamakla beraber fıkrınızın tamamına katılmıyorum.. beyan etme ıhtıyacı duydum.. es selamu aleykum

cok mu istediniz alin sizze kendi dilimden kalp birligi mesajim...alin size medeniyet.....Allahim yarappim...... tursko moje svasta ... moje sirtse ot tursko ... ja hocu dadam moje duso tursko , ( turkiye herseyim , kalbim turkiyede, canimi vermek istiyorum turkiyeye)

o saydıklrın '' ULKE '' ! bır ulkenın ıcınde yasayıpta dıl egıtımı almak ıstemekte amac senın lanse ettıgın kadar safıyene nıyetler tasımıyor.. vatan mıllet sakarya durumuna gelırsek; senın anlamayacagın kadar onemlı bır konukı uzerıne dusme geregı duyuyorum. ılla dıl ısteyen varsa o dılı resmı dıl ılan etmıs bır ulkede rahatca yasamalı temennısıyle...osmanlı zamanında da boyle patlak vermıstı zaten ısyanlar..tarıh tekrardan ıbarettır..

Kimse kimsenin niyetini okumaya calismasin.
Baskalarinin insan hakkina saygili olalim bu yeter.
Tarih bilincim ve tarihime dair saygi ve muhabbet derecemi kavrayacaginizi zan etmiyorum.
Bu sebepten dolayi tarihi vakaalara dair önem arz eden sözünüzü size aynen iade ediyorum.

Allah'in yasaklamadigini kul'u hangi hakla yasaklayabilirki?
varsa böyle bir engel,
o engeli elestirecegimize engeli savunmayi anliyamiyorum...
Kemalistlerde bir dönem kapanmak isteyenler suudi arabistana derlerdi.
Simdide kürtce ögrenmek isteyenler kuzey iraka diyenler o devir kemalistlerle ayni taassup icinde degilmiler?

Allah askina biraz anlayis...bu insanlar bizim kardeslerimiz.

ayni dilden, belkii ayni irktan balkan ulkeleri vardi.... bunlardan biride bosna hersekti ... osmanli yetimiydi... bu saf bosnaklar cunku fatih sultan mehmet doneminde musllumanligi kabul etmisti...bosna osmanlidan kopunca dini konularda yavas yavas sasirma gosterdi...kimlikte belki adi muslumandi guvendi gavurlara... lakin oyle bir darbe yediki turkleri mum gibi aradi..suan bunu baska birileri yapiyor turkiyede. suan tekkeler, dergahlar var bosnada.... hatta osmanlica ve turkce dersleri var...

Secmeli ders yöntemiyle kürtce ögrenmek ile
kürtce egitim farkli seylerdir.
Hic kimse bu ülkenin asli unsuru sayilabilecek kürt kardeslerimizin kürtce ögrenme hakkini gasp edemez.
Birkere Allah'in izin verdigini kul'u yasak kilamaz.
Kürt anne babadan dünyaya gelmis insanin en dogal hakkidir kürtceyi ögrenmek.
Asil ayip olan 90 yildir bu insanlarin anasindan emdikleri sütü burunlarindan getiren sistemin agziyla konusmaktir....zira ayni sistem bir baska cehreyle müslümanlara kan kusturmadimi?

Ha kürtce egitim tartisilir...o farkli birseydir.

Allah bunlara vesile olanlardan razi olsun.

Kim neyi gasp etmiş ki? Var olan bir şey gasp edilir.
Burası Türkiye. Osmanlı'nın devamı olduğu için osmanlıcada bir sakınca yok çünkü geride kocaman bir kültür, dev bir tarih var.
Kürtçe'yle Osmanlıca kıyaslanamaz. Yani eğitim açısından.
Yoksa tüm diller eşittir arapça haricinde. Onun kutsal lisan olma özelliği var.
Bakın buradan farklı anlamlar çıkarmayın. Benim abimin eşi Kürttür, çok severiz. Hem kendisini hem tüm sülalesini.
O da aynı şekilde çok saygılı ve iyi yetişmiş değerli bir insan. Keza ailesi de öyle. Hiçbirinin karanlık taraklarda bezi yok.
Bu eğitim işleriyle halkların yakınlığı-düşmanlığı meselelerini birbirine bağlamanız en büyük hata. Alakası yok.
PKK sempatizanı olmayan kürt halkıyla PKK yandaşı olanları ayrı tutmak şart.
Meseleye buradan bakınca bu işten kimin çıkarı var, kimlere taviz veriliyor, onu değerlendirmek lazım.
Köpeklerin (PKK'nın) önüne bugün kemik atıp oyalamak, sizce onları susturur mu yoksa daha fazlasını koparabilme umudunu mu verir?
Allah'ın verdiğini kul nerede yasaklamış? Televizyonlar kuruldu, dershaneler açıldı. Her şey serbest. Hepsi benden daha özgürler.
Ama resmi kurumlarda tamamen gereksiz. Devletin açık bir tavizinden başka bir şey değil. Tasvip etmiyorum.

Dil yani lisan medeniyettir.
Insanlarin kendilerini ifade edebilmenin yegane seklidir.
Insanlar yalnizca Anne ve babalarinin ögrettikleri ile yetinmek zorunda degiller muhterem. her dil'in kendine özgü bir edebiyati ve zenginligi vardir.
Bu is sizin keyfinizede bakmaz...hele sizin isteyip istememeniz hic önemli degildir.
Bu memlekette hizmet sizin isteginiz dugrultusunda verilmez. Bilakis halkin ihtiyaclari ve talebleri dogrultusunda hizmet verilir.

Lütfen fobilerle yasamayi birakalim.

Evet, dünyadaki tüm dillerin kendine özgü edebiyatı ve zenginliği var. Evet, lisan medeniyettir.
Evet, kimse evde öğrendiğiyle yetinmek zorunda değil.
O zaman hadi tüm dilleri okullarımıza buyur edelim. Bu cümlelerden bu anlam çıkıyor. Komedi.

PKK'nın para muslukları kaynaklarını özel Kürtçe eğitim ve kültür merkezleri açmak için kullansınlar.
Bunun önünde engel yok. Ama olmaz değil mi? İşlerine gelmez.
Ortalık karıştırmak, fitne çıkarmak varken veletlere eğitim vermek de neymiş? Aynen budur o zihniyetlerin cevabı.
Kimsenin edebiyat düşündüğü falan yok. Gerçekçi olalım.
Evinde konuşur, sokakta konuşur, dilediği gibi şarkısını türküsünü söyler, özel dershanelerde öğrenmek isteyen öğrenir,
TVler radyolar vs açarlar. Ki bunlar zaten serbest olan şeyler.
FAZLASI PKK'YA TAVİZDEN BAŞKA BİRŞEY DEĞİLDİR.

'' ınsana saygı '' oylemı... bunu soyleyebılmenız nede garıp.. susuyorum.. edepli edebınden susar; edepsız ben susturdum sanar sozunu soyleyerek.. ! es selamu aleykum.. kıtapcı kardesım bu safıyane nıyetlı arkadası dusuncelerıyle basbasa bırak bence ...

Osmanlıca nın seçme ders olması güzel olmuş. Özellikle geçmiş arşivleri okuyabilecek nesillerin gelmesi çok sevindirici.

Kürtçe konusuna gelince, taviz olarak düşünmemek lazım. Almanyada türkçe seçmeli dersler verilebiliyor. talep olursa verilmeli. Osmanlı toprakları devam ediyor olsa arabistan mısır hala osmanlı toprağı olsa ve bugün biz onlara zorla türkçe eğitim şartı getirsek sizce ne kadar adil olurdu?

aradaki dengeleri gözetmek lazım

Süvari kardeşim, size saygım sonsuz. Lütfen bu sözlerimi kendinize muhalefet olarak almayın, sadece Almanya söyleminiz üzerinden fikrimi beyan etmek istiyorum.

"Kürtler ve Türkiye" ile "Türkler ve Almanya" gerçekleri birbiriyle paralel değildir.
Türklerin Almanya ve Avrupa'daki geçmişi taş çatlasın 40-50 seneyi geçmez.
Hangi statüyle gittikleri vs hepsi belli. Bir gurbetçi çocuğu olarak bu tarihe yakından şahidim.
Bu yıllar boyunca 3 milyon civarında Türk göç etmiştir.
Herkesin amacı belliydi, daha iyi hayat standartlarına kavuşabilmek.
Bu 3 milyon Türk içerisinde 3 tanesi bile oturup da "Bak sayımız ne kadar çoğaldı, hadi Almanya'dan toprak talebinde bulunup özerk hayata geçelim. Vermezlerse yakıp yıkalım." demediler, akıllarının ucundan geçmedi.
PKK ve yandaşı Kürtlerin durumunu-niyetini anlatmaya gerek yok, her şey ortada.
Almanya'daki Türkler ile Türkiye'deki Kürtler kıyas kabul etmez.
Arada uçurumlar var. Dolayısıyla Almanya'da seçmeli türkçe dersinin olması normaldir, hatta çoktan gecikmiştir bile.
Ben şahsen temelli ülkeme döndüğümde 50 kelimeden fazla türkçe bilmiyordum ve yarı almanca yarı türkçe kurduğum cümlelerim çevremde meşhur olmuştu.
Bana gelip sorular sorar, konuştururlar sonra da gülmekten yarılırlardı :D Bir kurs hatıram aklıma geldi.
Yemekhaneye geçmiştik, benim önüme kaşık koymayı unutmuşlar. Kaşık isteyeceğim ama türkçesini bilmiyorum. Nöbetçilere löffel löffel diyordum :D
Onlar boş boş suratıma bakıp gülüyorlardı :D Gidip ne istediğimi elimle gösterdim, kaşığıma öyle kavuştum. Yoksa aç kalmıştım :D
Bu işin komik tarafı ama eğer Almanya'daki bu dersler daha evvelden başlasaydı ben bu durumlara düşmezdim.

Kürtler ve Türkiye gerçeği ise bu kadar masum değil. İşin bu tarafında gülünecek espriler değil, ağlanacak korkunç trajediler var. Hepimizin bildiği gibi.
Kürtçenin seçmeli ders olması, PKK ve sempatizanlarına, bunları besleyen açık ve gizli tüm düşmanlarımıza verilmiş bir taviz, önlerine atılmış bir kemikten başka bir şey değildir.
Çok çok yanlış buluyorum. Burada açık açık konuşamayacağımız başka meseleler de var ayrıca. Aslında hepimiz onları da biliyoruz da dillendiremiyoruz. En azından buralarda.

Allah hakkımızda hayırlısını versin.
Ha Almanya konusuyla ilgili aklıma bişey geldi, onu da anlatıp konuyu kapatacağım.
Şimdilerde köşe yazarı olan bir zat, mesleğinin ilk yıllarında Almanya'da bir Türk gazetenin muhabiri olarak çalışmış.
Yıllar önce bu anısını kendi köşesinde anlatmıştı.
Almanya'da görev yaptığı sırada bir vesileyle bir papazla tanışır. Zaman zaman dünya meseleleri üzerinde sohbet ederler.
Konu PKK-Kürt meselesine gelince rahip demiş ki,
"Ülkenizdeki Kürt realitesini görmezden gelemezsiniz. Sayıları ortada, sıradan bir etnik gruptan çok daha fazlasını temsil ediyorlar.
Bunlarla savaşmak yerine neden hepsini bir bölgeye toplayıp onlara yarı özerklik vermiyorsunuz?
Yine sizin idareniz altında kalırlar ama eyalet idaresi şeklinde kendi yönetim ve kanunlarını kendileri belirlerler. Adalete uygun olan bu değil mi?"
Gazeteci: "Ülkenizde kaç Türk var?"
Rahip: "2 milyon civarında."
"O zaman siz de hakkaniyet ve adalet adına ülkenizdeki Türkleri bir bölgeye toplayıp onlara eyalet tarzında bir özerklik tanıyın?"
Rahip hiç cevap vermeden ortamı terk eder. Çünkü verecek cevabı yoktur.

Arap ülkelerine gelince, yönetimlerinin aksine arap halklarının birçoğunun Türklere gönül bağı ve muhabbeti var.
Bu Erdoğan'la başlamadı. Eskiden de vardı ama yönetimler birbirini sevmediği için halkların duygularından hiç söz eden yoktu.
Onlar Türkçe dersini seve seve okurlardı.
Erdoğan'dan sonra zaten mevcut olan bu sevgi gün yüzüne çıkmış oldu, yani birden bire ortaya çıkmadı.
Bu durumun Erdoğan'ın büyük bir marifeti-süper kahramanlığı gibi gösterilmesi ona dalkavukluktan başka bir şey değil.

Küfrün ve siyonistlerin her zaman suni-yapay düşmanlara ihtiyacı vardır.
Bunları bilerek kendileri isterler ki "bak orada düşman var, eylemlerimizde haklıyız" diyerek yaptıkları zulümleri haklı çıkarabilsinler.
Bu aşı satmak isteyenlerin önce hastalık icat etmesiyle aynı.

İsrail-Amerika eskiden ürettikleri suni düşmanlarını tasfiye ettiler. Saddamlar Kaddafiler Ladinler teker teker piyasadan kaldırılıyor.
Sebebi ne? Bilemiyorum, hedeflerini bir adım ileriye götürmek olabilir. Ama bir şekilde artı-eksi kutbunun "yapay düşman" kefesi boşaltıldı. Oraya şimdilerde İran oturtuluyor.
Erdoğan'ın bu çıkışlarına, İsrail'e oraya buraya sataşmasına göz yummalarının tek sebebi budur. Düşman üretmek.
Tabi başka çıkar hesapları da var. O yüzden şimdilik kimse Erdoğan'a ses çıkarmıyor.

Arap halklarıyla tarihi dini bağlarımız, ortak paydalarımız var. Yönetimleri hariç tutuyorum, onlar farklı davranmak zorundalar.
Ha Osmanlı'nın dağılmasındaki rollerini görmezden geleceğiz demek değil bu. Orası apayrı bir konu, buraya sığmaz.

Çok konuştum :D Tek derdim uyanık olalım.
Her yeni gelişme, tek bir olayla veya amaçla değil, bir sürü gizli gündemler ve çıkarlarla bağlantılı olarak piyasaya sürülür.
Ve bu dünyada elleri temiz tek bir siyasetçi bile yoktur. Temiz olanları ya öldürürler ya da etkisiz hale getirirler.
Günümüzün seküler dünyasında siyaset, güçlülerin daha güçlü olmasına hizmet etmekten başka bir işe yaramaz hale getirilmiştir.
Sağcılık solculuk, bunlar boş şeyler. Aynı kanlı fabrikanın üretimi. Gerektiğinde dengeleri değiştirmede kullanabilmek için üretilmiş.

Evet dünyaya böyle bakınca durum çok çok vahim görünüyor.
Ahir zaman ve deccal fitnesi bu olsa gerek.

Konu..."kürtce secmeli ders ".

Sahsen üzüntüyle ifade etmeliyimki,
konunun bir " kürt sorunu, pkk, siyasi boyut" 'a cekilmis olmasi bile,
insanimizin malesef konuya objektif bakamadigini ve önyargilarla yaklastigini göstermeye yetiyor.

Bu korkuyu, paranoyayi....90 yillik baskinin olusturdugu fobiyi anlayamiyorum.
Hele, islami ve mütedeyyin insanlarin bile böyle düsünüyor olmasi gercekten izdirab veriyor bana.

50 yillik varligi ile almanya gibi darülküfrün türklere tanidigi haktan,
1000 yildir ayni topraklarda birlikte cihat ettigimiz kardeslerimizi bu haktan yoksun birakmak ne kadar anlamsiz.

Biz baskalarinin korkularindan cok kendi korkularimizdan korkmaliyiz.
Cünkü bu icimizdeki korku en fazla bize zarar veriyor.

Bir ek bilgi olarak.
Kürtler tarihte,
tek bir kilinc cekmeden,
tek bir harp etmeden,
tamamen kendi iradeleriyle,
Idrisi Bitlisi vasitasiyla,
Osmanli hükümdari,
Ulu ve muhtemesem hakan, Yavuz Sultan Selim han'a biat etmislerdir....

Bizler...yani Osmanlilar, tarih boyunca anadoluda bir cok türk beyligi ile hep mücadele etmisizdir.
Osmanli tarihinde kendi iradeleri ile biat eden bir topluluktan bu cüz'i hakki cok görmeyin.

Var olan hakmi vardi sorusuna....Kürtce osmanlida hicbir zaman yasak olmadiki muhterem.
Ama 1980 darbesi sonucu bir kürt anne oglunu cezaevinde ziyaret ettiginde,
yasaktan dolayi tek kelime kürtce konusmasina izin verilmedi....neticede türkcede bilmedigi icin o ANA ogluna bakti bakti ve gitti....

Simdi son on - onbes yildir evlerde kürtcenin konusulabiliyor olmasi büyük bir lutuftur sanki.
Biz insanlarin " KÜRDÜZ" diyemedigi zaman dilimini ve ortamlari biliyoruz...ve inanin o kadarda gecmise bakmamiza gerek yok....henüz 15-20 sene önxesine bakin yeter.

Evet...konu kürtce secmeli ders.
vatana millete hayirli olsun.

konunun bir " kürt sorunu, pkk, siyasi boyut" 'a cekilmis olmasi bile,

Konu siyasi boyuta çekilmemiştir. Bizatihi siyasi bir meseledir.

Bu korkuyu, paranoyayi....90 yillik baskinin olusturdugu fobiyi anlayamiyorum.
Hele, islami ve mütedeyyin insanlarin bile böyle düsünüyor olmasi gercekten izdirab veriyor bana.

50 yillik varligi ile almanya gibi darülküfrün türklere tanidigi haktan,
1000 yildir ayni topraklarda birlikte cihat ettigimiz kardeslerimizi bu haktan yoksun birakmak ne kadar anlamsiz.

Biz baskalarinin korkularindan cok kendi korkularimizdan korkmaliyiz.
Cünkü bu icimizdeki korku en fazla bize zarar veriyor.

Mütedeyyin olmakla bunun bir alakası yok. Bu karara aklımla vardım, dinimle değil.
Bunu dini bir meseleymiş gibi sunmanız gereksiz.
Bu fıkhi bir mesele mi ki, olaya dini çerçeveden bakayım?
Bu benim ülkemi ve gelecek neslimi ilgilendiren dünyevi bir mesele.

Ayrıca ben kendimi temsil ediyorum, bir grup adına konuşmadım.

Korku demişsiniz. Bu korku değil, UYANIK olmaktır.

Bizler...yani Osmanlilar, tarih boyunca anadoluda bir cok türk beyligi ile hep mücadele etmisizdir.
Osmanli tarihinde kendi iradeleri ile biat eden bir topluluktan bu cüz'i hakki cok görmeyin.

Var olan hakmi vardi sorusuna....Kürtce osmanlida hicbir zaman yasak olmadiki muhterem.

Ah güzelim Osmanlı...
Eğer hala Osmanlı olsaydık haklıydınız.
Osmanlı iftihar etmekle bitiremeyeceğimiz tarihimiz, kültürümüz, ecdadımız...
Ama bugün realitemiz "Türkiye", beğensek de beğenmesek de.
Bugün dünyada herhangi bir iş için "Osmanlı" olarak resmi kapıları çaldığımızda bize gülerler.
Resmi muhatap alınan Türkiyedir, Osmanlı değil.
Onun için kürtçenin Osmanlı'da serbest olması günümüz gerçeklerini bağlamaz.

Ama 1980 darbesi sonucu bir kürt anne oglunu cezaevinde ziyaret ettiginde,
yasaktan dolayi tek kelime kürtce konusmasina izin verilmedi....neticede türkcede bilmedigi icin o ANA ogluna bakti bakti ve gitti....

Simdi son on - onbes yildir evlerde kürtcenin konusulabiliyor olmasi büyük bir lutuftur sanki.
Biz insanlarin " KÜRDÜZ" diyemedigi zaman dilimini ve ortamlari biliyoruz...ve inanin o kadarda gecmise bakmamiza gerek yok....henüz 15-20 sene önxesine bakin yeter.

Bunun hesabını 90 yıldır bu zulmü yapanlara soracaksınız.
Kürtçe seçmeli dersiyle alakalı şahsi fikrini beyan eden bana sormayacaksınız.

...........................

Kardesim,
bana bir lisan ögrenmenin siyasi boyutunu aciklarmisiniz.
Bir egitim faaliyetinden bahsediyoruz.
Ben bir Türk olarak ,bir fert olarak secmeli kürtce ders almis olsam ne gibi bir siyasi mesele ile irtibatlanmis olurum...lütfen bunu bana izah edin.

Mütedeyyin veya islami kesimden bazilarinin bu konudaki anlasilmaz tutumunu ifadeden maksadim,
müslümanlarin her daim ölcülü davranmalari gerektigini hatirlatmaktan ibarettir.
Siz akil ile karar verip dininiz ile karar vermemekte muhayyersiniz.
Fakat,
bir müslüman akil ile karar verir amma ölcüsü islam olmali.
Yani aklin verecegi karari islam ile ölcmeli ve bir neticeye varmalidir.
sade akilla alinan kararlar örnekte oldugu gibi nefsi kararlar olabiliyor.
Halbuki,
islam bir topluluga kendi ana dilini ögrenme hakkini yasakliyormu?
Varmi bunun islam tarihinde bir örnegi?
Veya bir toluluktan bazilari azginlik yapiyor diye azginlik yapmiyanlar üzerinede böyle bir yasak getiriyormu?
Zira bizde biliyoruzki bu fikhi veya akaidi bir mesele degildir.
Ama bir müslüman olaylara islami persfektiften bakma zorundadir.

Mademki siz Osmanli gecti diyor ve simdi resmi muhatab Cumhuriyettir diyorsunuz,
o zaman söylencek pek bir sey kalmiyor aslinda...zira ben vatandaslik vazifelerime sadik kalarak haykiriyorumki cumhuriyetin despot ve diktatörce getirdigi nizama karsiyim. Cumhuriyet muhatab diye getirdigi herseyi sineyemi cekelim.?
Eger evet diyorsaniz, o halde tevhidi tedrisat kanununu nicin sineye cekmedi Evliyaullah? Bit talebe yetistirmek icin daglarda, tren vagonlarinda ömrü nicin tükettiler.?
Yada kilik kiyafet kanunu hala yürürlükte...nasilsa kanunlarimiz yasak etmis, o halde basörtüsüyle resmi dairelerde calismiyalim! ...yada hala sapka giyelim, iskilipli hocaefendi bosuna asilmis meger.
Degerli kardesim....Osmanli resmen bittiysede bizler osmanlinin ruhu ile yasayanlariz.
Cumhuriyet bu hakki tanimamissa kürtlere siz sineye cekebilirsiniz lakin biz sineye cekmeyiz. Zira ben kendime Iskilipli Atif efendiyi, Bediüzzaman Saidi Nursiyi ve Süleyman Hilmi Tunahan'i örnek alirim...bakarim onlar bu sisteme boyun egmismi?...kendi aklimla hareket etmem. Ölcüm islamdir ve islamin kutlu önderleri ne yapmistir ona bakarim.
Siz cumhuriyetin nizamiyla yasamaya devam edin.

Bir gercegi ifade edelim.
Bu secmeli ders tekrar ediyorum kürtce egitim degildir.
Yani yalnizca haftanin belirli günlerinde bazi saatlerinde Kürtceyi daha profesyonel ögrenmek isteyenlere sunulan bir lisan dersidir.

Tarih tekerrür eder ya,
dün kütce kanal acildiginda, özel kurslar acildiginda da ayni tartismalar yapiliyordu ve ülke bölünecek edebiyati ayyuka cimisti....hala ayni seylerle ugrasiyoruz.

Güncel Haberler

MollaCami.Com